Уан И: Поддържането на принципа за „един Китай“ представя подкрепата към мирното обединение на Китай
„Тайван винаги е бил част от китайската история и през 1943 г. Китай, Съединените щати и Великобритания съвместно издават „Декларацията от Кайро“, която ясно заявява, че откраднатият от Япония Тайван ще бъде върнат на Китай. Документът на ООН е установил Тайван като провинция на Китай“, това заяви членът на Политбюро на ЦК на ККП и външен министър на Китай Уан И по време на Мюнхенската конференция по сигурността.
„Фактите напълно доказват, че тайванският въпрос е стопроцентово вътрешна работа на Китай. В миналото, в настоящето и в бъдещето Тайван никога няма да се превърне в държава, това е основният исторически факт и консенсус на международната общност“, добави още първият дипломат на Китай.
„Въпросът за Тайван е остатък от гражданската война. Тайван непременно ще се върне в лоното на родината и двата бряга на Тайванския проток със сигурността ще се обединят, защото това е волята на 1,4 млрд. души от китайския народ, това е неизбежната тенденция на историята“, категоричен е Уан И.
В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността членът на Политбюро на ЦК на ККП и министър на външните работи на Китай Уан И опроверга заблудата за агресивността на Китай в Южнокитайско море.
„Островите в Южнокитайско море винаги са били част от китайската територия. През 60-те и 70-те години на миналия век отделни държави са окупирали някои от тях, но китайската страна е запазвала сдържаност с опит да разреши проблема чрез консултации. Така че заблудата за агресивността на Китай е неоснователна“, посочи първият дипломат на Китай.
Чрез усилията на Китай и страните на АСЕАН бе подписана през 2002 г. „Декларацията за действие в Южнокитайско море“, която е от изключително значение за поддържането на мира и стабилността в региона, подчерта той.
Към момента Пекин работи със съответните страни за образуване на ефективни и смислени регионални правила, базирани на международното право и „Декларацията за действие в Южнокитайско море“. Всичко това цели овладяване на различията и насърчаване на сътрудничеството, добави още Уан И.
На 17 февруари членът на Политбюро на ЦК на ККП и китайски външен министър Уан И участва в Мюнхенската среща по сигурността, произнесе реч и отговори на въпроси по време на специален панел, посветен на Китай.
В отговор на въпрос за китайската позиция по Меморандума от Будапеща и руско-украинския конфликт, Уан И заяви, че Китай не е сред страните, подписали документа. Пекин има най-ясна и последователна политика по отношение на ядрените оръжия след всички страни, които притежават такива, а именно, да не ги използва първи и срещу неядрени държави, каквато е Украйна. След избухването на украинката криза китайският председател Си Дзинпин посочи ясно, че не трябва да се използват ядрени оръжия и страните трябва заедно да защитят безопасността на атомните съоръжения и материали. Китай изпълнява обещанията си в тази насока и поема своята международна отговорност, каза министърът.
Уан И подчерта, че Китай не е причинител нито страна в украинската криза, но не я наблюдава пасивно, нито печели от нея. Китай, както неведнъж е посочвал председателят Си Дзинпин, е за уважение на суверенитета и териториалната цялост на всички страни, както и на целите и принципите в Устава на ООН. Нужно е да бъдат отчитани справедливите опасения за сигурността на страните и да се подкрепят всички усилия за мирното разрешаване на украинската кризата. Това е основната позиция на Китай по въпроса, каза външният министър.
На 16 февруари членът на Политбюро на ЦК на ККП и външен министър Уан И се срещна в Мюнхен с американския държавен секретар Антъни Блинкън. Двамата са там за участие в Мюнхенска конференция по сигурността.
По време на разговора им Уан И заяви, че в момента най-важната задача е да се реализират договореностите от срещата между Джо Байдън и Си Дзинпин през ноември 2023 г. в Сан Франциско и да се насърчи стабилното развитие на отношенията между Китай и САЩ. Двете страни трябва да се придържат към принципите за взаимно уважение, мирно съвместно съществуване, сътрудничество и реализиране на взаимна изгода. САЩ трябва да се отнасят разумно към китайското развитие и да реализират поетите от президента Байдън ангажименти с конкретни действия, посочи външният министър.
Уан И подчерта също, че в света има само един Китай и Тайван е част от неговата територия. САЩ трябва да спазват принципа за „един Китай“ и трите съвместни комюникета, определящи принципите на китайско-американските отношения, както и да следват ангажимента си за неподкрепа на независимост на острова ако действително се стремят към запазване на стабилността в района на Тайванския проток.