Украйна пред двойна заплаха, ако Русия превземе Покровск
Последната руска офанзива в Донецка област заплашва с евентуалното падане на град Покровск, а това е свързано както с военни, така и с икономически рискове за Украйна.
Покровск, някога оживен град с население от 80 000 души, е мишена на руската офанзива, която започна през юли и всеки ден се приближава с няколко километра. Градът служи като ключов логистичен и транспортен център за украинските военни операции в източната част на страната и е врата към завладяването на останалата част от Донецка област. А също така, може би, към още по-големи завоевания, като Днепър, четвъртият по големина град в Украйна преди конфликта.
Но падането на Покровск може да има още по-коварен ефект върху способността на Украйна да продължи да воюва. Градът е източник на голяма част от въглищата, използвани в стоманодобивната и металургичната промишленост на страната, която някога е била гръбнакът на украинската икономика и все още е вторият по големина сектор, въпреки че производството е спаднало до по-малко от 1/3 от предвоенните нива.
Металургичният кокс е от съществено значение за производството на чугун, той захранва повечето от старите стоманодобивни пещи на Украйна и значителна част от нейния промишлен износ. Здравата стоманодобивна промишленост плаща и голяма част от данъците, което помага за финансирането на икономиката, която в момента гладува.
“Без стоманодобивни заводи украинската икономика ще загине. Това е много, много важна част от икономиката“, казва Станислав Зинченко, генерален директор на украинската индустриална консултантска фирма GMK Centre.
Руските войски се опитват да засилят атаките сега, преди есенното разваляне на времето и липсата на листа по дърветата да усложнят напредването на механизираните и пехотните части. Експертите твърдят, че битката за Покровск може да се проточи с месеци, а обсадата ще бъде подобна на продължилата с месеци битка за Бахмут.
Въпреки че Покровск вече е загубил част от стойността си като украински транзитен център, тъй като пътищата на север и изток почти не функционират, той все още служи като възпиращ фактор за по-нататъшни руски завоевания в Донецк.
Загубата на града “би била от оперативно значение, но много зависи от цената, която украинските военни ще поискат” от руските сили в предстоящата битка, казва Майкъл Кофман, старши сътрудник в програмата “Русия и Евразия” на Фондация “Карнеги” за международен мир.
Ако Покровск падне и руските войски запазят инерцията си, това може да послужи като трамплин за по-нататъшно руско настъпление, казва той. В този случай градът ще бъде окупиран от руските сили, а това ще затрудни създаването на нова отбранителна линия за защита на останалата украинска индустриална база на запад.
“След загубата на Покровск до Павлоград остават все по-малко подходящи райони за създаване на отбранителна линия”, смята Кофман.
Ако руските войски достигнат до западната част на Покровск, освен открития път към Днепър ще има и друг проблем – рискът за основния източник на украински металургични въглища. Той се добива наблизо дори по време на войната.
За украинските доменни пещи от стар тип коксовите въглища са ключова част от производството на желязо, от което се произвежда стомана. Без евтини местни доставки на въглища Украйна няма да има друг избор, освен да се насочи към още по-скъп внос.
Това може и да не означава намаляване наполовина на останалото национално производство на стомана, както прогнозират някои, но ще означава още по-големи трудности при конкуренцията на световния пазар на стомана, който вече е изкривен от огромния китайски свръхкапацитет и малките маржове, казва Зинченко,
За сектора, който представлява близо 6% от БВП на Украйна и повече от два пъти по-голям дял от износа, икономическата заплаха от руската офанзива е реална.
Източник: dnes.dir.bg