Усилия във вярна посока
Десетата среща между външните министри на Китай, Япония и Южна Корея, проведена в края на ноември, привлече вниманието на световната общественост. Преди всичко с тона на конструктивизъм, добра воля и стремеж към партньорство между „трите големи“ на Югоизточна Азия (без да забравяме, разбира се, Индия).
Този тон, който доминираше на срещата в Пусан, Южна Корея, преди всичко в изявленията на дипломат № 1 на Пекин Уан И – показва искрения стремеж на трите водещи икономики на Далечния изток да загърбят окончателно миналото и да гледат все по-уверено напред, във вярната посока към мира и взаимноизгодното сътрудничество. Защото недалечната история помни редица конфликтни точки като почти осемгодишната война Япония – Китай (1937 – 1945), инициирана от империалистичните кръгове в Токио, или т. нар. Корейска война (1950 – 1953), започнала като сблъсък между Севера и Юга на Корейския полуостров и завършила като крупен международен конфликт с участието на САЩ и СССР.
Тези и ред други по-второстепенни проблеми, години наред поставят негативен отпечатък върху отношенията на трите държави, които с основание се смятат за най-сериозните икономически двигатели в региона. Това с пълно основание се отнася за стопанския гигант №1 в региона (а вече и в целия свят) Китай, за доскорошния №2 в икономическата ранглиста на планетата – Япония, и за „индустриалното чудо“ – Южна Корея.
Фактът, че срещата в Пусан премина в спомената вече обстановка, говори, че и трите държави, най-вече Китай, полагат големи усилия по пътя към вярната посока – нещо, което е от полза на региона, а и на целия свят.