Учените ще търсят термофилни бактерии на спътниците на Сатурн и Юпитер
Разработчиците на междупланетни мисии, които ще бъдат изпратени до Европа и Енцелад, потенциално обитаемите луни на Юпитер и Сатурн, трябва да съсредоточат усилията си върху търсенето на екстремофилни бактерии в изхвърлянето на техните гейзери и ледени отлагания, като най-вероятните представители на извънземен живот. Това мнение изрази ръководителят на лабораторията по криоастробиология на Института по ядрена физика в Санкт Петербург (Гатчина) Сергей Булат на XV Московски симпозиум за изследване на Слънчевата система, предаде ТАСС.
„Трябва да съсредоточим усилията си върху намирането на следи от термофилни бактерии в ледовете на Енцелад и Европа. Както при езерото Восток в Антарктика, така и там може да има горещи извори на дъното на подледниковите океани на тези луни на Сатурн и Юпитер, с микроби, живеещи вътре в тях. Нашето изследване показва, че техните клетки могат да проникнат в горните слоеве на подледниковия океан и дори да попаднат в емисиите на гейзери в тези светове“, обясни Булат.
Както отбеляза ученият руски и европейски изследователи наскоро успяха да открият три неизвестни досега вида термофилни бактерии, живеещи при „средно високи“ температури на околната среда в получени преди това ледени проби от подледниковото езеро Восток.
Тези микроби са открити на дълбочина 3,7 хиляди метра от повърхността на ледената покривка на Антарктида, на самия й ръб, където ледената обвивка на континента влиза в контакт с така наречения акреционен лед, възникнал в резултат на бавно “замръзване” на горните слоеве на водата в езерото Восток.
„Също така открихме някои от тези бактерии в слоеве лед, разположени на дълбочина 3,6 хиляди метра от повърхността на Антарктида. Тяхното откритие е ясно доказателство, че термофилните бактерии могат да попаднат в ледените слоеве от подледникови резервоари, тоест те не са попаднали там случайно и не са замърсители. Следи от такива микроби могат да бъдат открити в други светове и могат да бъдат ясно разграничени от потенциалните земни замърсители с помощта на съвременни технологии за секвениране на ДНК“, каза в заключение Сергей Булат.
За потенциално обитаеми луни на планети гиганти
През последните няколко десетилетия астрономите откриха много доказателства, че някои от големите луни на Юпитер и Сатурн, включително Европа, Енцелад и Ганимед имат подледников океан, пълен с топла вода. Измерванията, направени от изследователите, включително използването на сондите Cassini, Galileo и Juno, показват, че условията в тези подледникови водни тела са потенциално благоприятни за образуването и поддържането на живот.