Ученическа изложба слага началото на отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов
В Пловдив ще бъде съсредоточено честването на 105-годишнината от рождението на писателя Николай Хайтов, съобщи за БТА синът му Здравец Хайтов, който е председател на фондация „Памет“. Той е във Варна за откриването на изложба от втория конкурс за дърворезба по „Диви разкази“, който фондацията организира съвместно с местната Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване, носеща името на писателя. Както БТА съобщи, изложбата слага началото и на празниците за 100-годишнината на училището.
На 15 септември, когато е рождената дата на писателя, в Пловдив ще има тържество по случай неговата 105-годишнина. На 17 септември в Къщата на художниците в града ще бъде открита сборна изложба с дърворезбите на варненските ученици от двете издания на конкурса, съобщи Здравец Хайтов. Тя ще остане десет дни, като паралелно ще се прожектира и документален филм за писателя.
По повод годишнината се подготвя албум със заглавие „Светът на Хайтов“, който ще съдържа непоказвани фотоси от неговия архив, сред които има снимки на прототипи на герои от разказите му, каза още председателят на фондацията. Във втората част на изданието, озаглавена „Хайтов в българското кино“, ще бъдат показани работни моменти от снимачния процес на филмови продукции по творби на писателя. Те са от архива на писателя и Българската национална филмотека.
В момента вървят още два конкурса, посветени на Николай Хайтов, съобщи синът му. Те са за илюстрации по „Диви разкази“, с участието на ученици от Националното училище за изящни изкуства в София и студентите от Националната художествена академия. Това е второ тяхно издание. Илюстрациите отново ще бъдат оформени в пътуваща изложба, уточни Хайтов и припомни, че работите от първото издание са гостували в Малтийската библиотека по покана на българската общност на острова през 2019-а по повод 100-годишнината на писателя.
За мен и фондацията е важно и ценно да видим онагледения прочит на „Диви разкази“, направен от млади творци и как те възприемат истории, писани преди повече от петдесет години. Идеята е да се напомни за творчеството на писателя през различни форми на интерпретация, сподели Здравец Хайтов.
На тържественото честване в Пловдив ще бъде представена и експозиция с плакати за филми и спектакли по Хайтов. Тя ще бъде открита по време на фестивала „Сцена на кръстопът“. Първата екранизация на негово произведение е „Козият рог“ от 1972 г., припомни Здравец Хайтов и допълни, че тази есен ще излезе нов филм по разказа „Сватба“, с продуцент БНТ. Екранизирана е и пиесата „Лодка в гората“, част от трилогията, съдържаща още „Пътеки“ и „Кучета“. На театрална сцена Мариус Куркински постави „Засукан свят“ и „Черното пиле“, каза още той и допълни, че има спектакли и на театрите в Търговище, Ловеч, Смолян, което показва професионалния интерес от продуценти и режисьори към творчеството му.
Една от интересните инициативи на фондацията е по повод 100-годишнината на Николай Хайтов, когато преподаватели и студенти правят стенописи на къщи в Яврово по творби на Борис Димовски, който също е родом оттам. Мнението на Здравец Хайтов е, че по този начин се оживява селото и се съхраняват знаци, чрез които посетителите могат да усетят магията на творчеството на българските артисти.