Учени предупреждават Тайван за заплахата да се превърне в пешка на американската хегемония
Политолози и журналисти в Тайван предупредиха, че островът не трябва да се придържа към конфронтационния начин на мислене на Вашингтон и да се превръща в инструмент на хегемонията на САЩ.
Гуан Чун, основател на Тайванската демократична културна и образователна фондация, каза на симпозиум в Тайпе, че САЩ в стремежа си към глобален контрол и запазване на хегемонията си са водили войни, натрупали са огромни дългове и са игнорирали вътрешните проблеми, водещи до сериозни вътрешни конфликти и нарастващо разделение между богати и бедни, както и до нарастваща политическа поляризация. „САЩ се отнасят с пренебрежение към други страни, не признават глобалните промени и не разбират собствената си роля“, казва Гуан Чун.
Чън Линан, помощник-доцент в Катедрата по политически науки в Тайванския университет, посочи, че американската хегемония се основава на нереалистични цели и преувеличава заплахите, пред които е изправена. В резултат на това САЩ харчат прекомерни ресурси за постигане на целите си, но постигат малко, като същевременно подкопават собствените си национални интереси.
„Свободата и демокрацията във външната политика на САЩ отдавна са се превърнали в празни лозунги, тъй като техните хегемонистични действия служат само на могъщите интереси на политическите елити“, подчерта експертът.
Според Джан Джонкай, главен редактор на тайванската медия Fengchuanmei (TheStorm Media), тайванските власти, следвайки САЩ, започнаха да се придържат към фалшивата теория за играта с нулева сума, което доведе до появата на така наречената концепция за „съпротива срещу Китай за защита на Тайван“. Ако това продължи, Тайван рискува да загуби възможности за преодоляване на различията, разрешаване на конфликти и постигане на напредък, каза Джан Джонкай. Дин Шудзон, председател на борда на Тайванската фондация за изследване на двубрежното развитие, изрази тези опасения, като посочи, че прокси войните са често срещан инструмент на хегемонията на САЩ и Тайван трябва да бъде изключително внимателен да не се превърне в огнище на такъв конфликт.
„Хората от двете страни на Тайванския проток принадлежат към една и съща нация. Ние не се мразим дълбоко, трябва да седнем и да проведем сериозен разговор“, каза Гуан Джон. „Мирното обединение може да е дълъг процес, но докато има мир между двата бряга, Тайван ще бъде в безопасност и стабилен, като и двете страни ще имат полза“, добави той.