Училище за кулинария и занаяти вдъхва живот на отдавна изоставено школо в троянското село Голяма Желязна
От днес започва сбъдването на една мечта, написа кметът на Троян Донка Михайлова по повод социалната инициатива
“От днес започва сбъдването на една мечта – училището в Голяма Желязна, закрито преди години, да оживее. А след него и други… На добър час на Международно училище за кулинарни изкуства и традиционни занаяти!” Това написа кметът на Община Троян Донка Михайлова по повод старта на реализацията на проекта за възстановяване на изоставеното училище, намиращо се в село Голяма Желязна, което ще бъде възродено като частно международно училище по кулинария и занаяти.
Днес беше направена първата копка на обекта, припомни кметът Михайлова: “Мащабният проект се реализира от „Крафт Хъб“ ЕООД. Екипът, включващ ръководителите, строители и архитекти, както и зам. кметът на Община Троян – инж. Николай Райковски, Борис Бояджиев – Директор на дирекция “Общинска собственост и икономика” и кметът на с. Голяма Желязна – Виолета Стоянова, събраха мечтите и пожеланията на хората, за които тази мечта е скъпа, в традиционен глинен съд и засяха над него дърво. Да бъде!“, завърши кметът.
Ето какво написа през 2023 г. Българската телеграфна агенция:
Снимка: Ивайло Дончев – от ляво надясно: Анна Българанова, Росица Мутафчиева, Юри Стайков
Ентусиасти създават международно училище по занаяти и готварство в троянското село Голяма Желязна. Росица Мутафчиева, Анна Българанова и Юри Стайков – хора с различни професии, са решили да възстановят и върнат към живот стари, изоставени сгради в селото, сред които и затворено преди години учебно заведение, както и да възродят традициите в региона в областта на занаятите и кулинарията. За целта през 2020 г. създават “Шарена задруга”, защото самите те са шарени в своите идеи и умения, каза в интервю за БТА Росица Мутафчиева.
Тя разказа, че преди две години случайно, разхождайки се в Троянския край, тримата попаднали на изоставеното училище. Привлечени от природата и духа на Голяма Желязна решили да направят нещо в това българско село, намиращо се на брега на язовир Сопот.
“Откривайки училището, първата ни идея беше да го възстановим, да го възродим и да го върнем към живота. Малко по малко започнахме да се запознаваме с хората в селото. Установихме, че сме попаднали на вълшебно място, че хората са с много дух, че имат традиции в занаятите, в кулинарията. И съвсем естествено решихме, че ако ще го възраждаме, то трябва да е в тази посока. И затова направихме „Шарена задруга“ и започнахме да създаваме екип“, добави Мутафчиева.
Занаятчии и шефове готвачи от България и чужбина ще преподават в Голяма Желязна
След като придобиват от Община Троян (преди това Общината откупува сградата от Просветното министерство – бел. ред.) сградата на старото училище и още няколко изоставени, сформират екип от България и чужбина от занаятчии и шефове готвачи.
„Всъщност ще създадем две училища – за кулинария, което ще се помещава в старото училище в Голяма Желязна, и занаятчийско училище, което ще е в терена на старата баня и фурна. Това ще са професионални учебни заведения за хора, които са завършили гимназиално ниво, искат да се развиват професионално в тази насока. Ще има и аматьорски курсове, които ще са малко по-кратки“ разказа Мутафчиева. Тя добави, че училището ще бъде лицензирано в Националната агенция за професионално обучение и образование.
По думите й в кулинарното училище ще се преподава хлебарство, сладкарство, френска и балканска кухня. „Сред партньорите ни са едни от най-добрите в тази сфера. Това са „Феранди Парис“ в Париж – едно от най-старите кулинарни училища, Грета Цветкова – „Claire Cafe“, която е сред най-добрите сладкари в България, street chefs Петко Цочев и Димитър Добрев, които са от Троян, въпреки че са много познати в цяла България, Пресиян Петров – Baker Brothers.
В занаятчийското ни училище сме още по-шарени, защото там се фокусираме върху керамика, дърво, текстил и иконопис. Имаме керамици от Троян – Румен Георгиев, Емилия Емилева, дърворезба работим с Петър Кондев, Христо Кирилов, иконопис – Наталия Билчева. За преподаването на текстил разчитаме на Ася Асенова от Велико Търново, Боряна Мирчева от Голяма Желязна, Мария Иванова от Лондон“, посочи Росица Мутафчиева.
Учебната програма ще е разделени на модулни курсове
По думите й това, което ги прави различни и гъвкави, е, че ще предлагат по-къси и по-дълги модулни курсове, в зависимост от специалността и нивото. „Така няма да се изисква някой да изостави всичко и да дойде за две или три години да се учи при нас. Работим в посока да имаме и онлайн курсове за начални нива“, обясни Мутафчиева.
По думите й тази програма е добра възможност за привличане на преподаватели от различни държави, които ще идват за къси мастърски класове. „Преподавателите ни са професионалисти, които работят по цял свят, обикалят, няма как да ги доведем и застопорим в Голяма Желязна. Обществото ни е много динамично. Младите хора в момента са многоцветни, многопластови, изобщо много заети и е прекрасно да имат възможността да се включват за малък период от време в обучението, а след това да продължат с ангажиментите си. Така тази модулна система се оказва плюс и за преподавателите, и за учениците“, каза още Мутафчиева.
В училището ще се приемат ученици от цял свят
Двете училища ще бъдат изцяло международни и ще приемат ученици от цял свят, на възраст между 18 и 100 години. Общият капацитет ще е между 80 и 100 души. Ще бъдат изградени и общежития за учениците и преподавателите.
Очаква се да отвори врати през 2025 г.
Очаква се училището да отвори врати през септември 2025 г. „Имаме страшно много работа по възстановяване на старите сгради. В някои от случаите се налага построяване на нови такива. Целта ни е да възродим училището, строено през 1932 година и изоставено през 2006 година. Ние се целим към наистина модерни пространства, в които ще могат учениците да се учат с нови технологии, но запазвайки духа и архитектурата на старите сгради, а това е много сложна задача. Екип от десет архитекти, заедно със занаятчиите, изработват проектите за съответното пространство, така че обстановката да е максимално адаптирана за това, което ще се прави“, обясни Росица Мутафчиева.
Идеята има много съмишленици и среща голяма подкрепа от местната общност и Община Троян
Тя сподели, че идеята им набира много съмишленици и среща голяма подкрепа и от местната общност, и общинското ръководство.
Затова са сигурни, че този проект ще е успешен и това е правилното място да се реализира. Той цели да възстанови, да регенерира, да развие общността, но и също така той да бъде финансово успешен. Това не е просто един социален проект, а бизнес план. Той трябва да бъде устойчив, за да може да съществува и за да може да дава хляб и развитие на всички хора, които се включат в нея, обясни Мутафчиева.
Финансирането е от различни източници. За всеки курс ще се плащат такси, които ще са конкурентни на eвропейския пазар, ще има и стипендия.
„Искаме наистина да направим един модерен международен кампус, който се фокусира върху традиции и традиционни практики. Да научиш един занаят не е само нещо, което правиш с ръцете си, то е да приемеш история и култура в себе си“, категорична е Росица Мутафчиева.
По думите й през последните години, особено от ковид пандемията насам, има сериозно връщане към корена и традициите. Според нея международният интерес към България е доста голям. „Ние сме една малка държава, добре позната почти в цял свят с различните ни специфични практики, природни забележителности, кухня, изкуства. Има хора, които се интересуват, а тези, които не знаят за нас, ще се опитаме да им разкажем и да ги привлечем“, заяви още Мутафчиева.
ОТ САЙТА НА ОБЩИНА ТРОЯН – СЕПТЕМВРИ 2023 ГОДИНА
Старото училище в село Голяма Желязна в община Троян отваря отново врати за един ден на 30 септември (събота), за да посрещне жители на селото и региона за един необикновен празник. Поводът е официалното представяне на проекта “Шарена фабрика”, който ще възроди най-важните исторически сгради в селото — старото училище, баня и пекарна, и ще ги трансформира в международен образователен център по занаяти и кулинария. Специално за представянето инициаторите от “Шарената задруга” готвят (текстът е писан преди събитието, преминало през сепртември 2023 г. – бел. ред.) разнообразна “учебна” и забавна програма за малки и големи. Тя включва работилници с троянски майстори и занаятчии, които ще преподават в бъдещото училище по занаяти, вкусна храна от преподавателите в кулинарното училище, както и музикални изпълнения, спортни активности и 3D прожекции, които са само част от шарената и образователна програма в деня на представянето.
Специални гости и участници в програмата през целия ден са съмишленици на проекта от Троян и региона, като музикантът Вероника Тодорова, волейболната легенда Христо Илиев, футболистът Михаил Иванов, майсторите — бъдещи преподаватели в “Шарената фабрика” Наталия Билчева, Емилия Емилева, Румен Георгиев, Петър Кондев, Христо Кирилов, Ася Асенова, Буряна Мирчева, Мария Иванова-Бейкър и кулинарните звезди от Братя Хлебари, Street Chefs, Claire Cafe и Механа Кайзера в с. Орешак. Официалната част на събитието от 16 часа ще запознае местните граждани с проекта и целите на училището, с архитектурните проекти за обновяване на историческите сгради и с плана за трансформация на трите ключови локации.
Инициаторите Роси Мутафчиева, Анна Българанова и Юри Стайков ще разкажат за вдъхновението си и дългосрочните цели на проекта, а архитектите Александър Василев, Румяна Павлитова и Владислав Михайлов ще представят архитектурните проекти и планове за съживяване на сградите и ще направят тематичен тур из тях. Световноизвестната българска акордеонистка Вероника Тодорова, родом от село Дебнево, ще поздрави всички гости с музикална програма. Бъдещите преподаватели по кулинария в “Шарена Фабрика” – Грета Цветкова от Claire Cafe, Пресиян Петров от Братя Хлебари, троянецът Петко Цочев и Димитър Добрев от Street Chefs ще предложат тематично меню в различните части на деня заедно с кулинарите от любимата на района механа Кайзера от с. Орешак.
“Вълнуваме се, че дойде моментът, в който да обявим официалния старт на проекта “Шарена фабрика” пред жителите на село Голяма Желязна. На 30 септември връщаме старото училище към живот за един ден, но целта ни е да направим това дългосрочно. Вярваме, че всяко селско училище заслужава отново да е пълно със смисъл и култура, и че бъдещият международен образователен център ще се отрази благоприятно върху развитието и качеството на живот в целия красив троянски район. Очакваме всички в класните стаи, за да ги запознаем с нашите партньори и преподаватели и да разкажем лично повече.” – споделя Росица Мутафчиева, двигател на инициативата “Шарена задруга”.
Бъдещата “Шарена фабрика” е рядък позитивен пример за развитие на потенциала, който крият изоставените сгради в малките населени места в цяла България. Концепцията за развитие на “Шарената фабрика” стъпва на местната култура и традиции и в училището бъдещото училище се преподават традиционните занаяти от района като Грънчарство, Керамика, Дърворезба, Скулптура в дърво, Реставрация и Рециклиране на мебели, Иконопис, Тъкане, Плъстене, Везба и Изработка на фолклорна носия. В училището за кулинарни изкуства Шарената кухня пък ще се преподава Балканска и Френска кухня, Хлебарство и пекарство, Сладкарство, Специализирани курсове и Майсторски класове, като всички курсанти ще получават международно призната диплома от едно от най-старите професионални училища по гастрономия в Европа Ferrandi Parris.
(използвани са материали от Фейсбук, БТА, БНР, сайта на Община Троян и сайта “ЕКОНОМИК.БГ”)
Абонирай се за бюлетина на Economic.bgАбонирай ме
Digi&AI84
Личните ви данни са навсякъде в интернет – задава ли се революция в сектора?
Регулации156