Учредиха юбилеен медал „80 години от победата“
Отличието, утвърдено от Съюза на ветераните от войните в България ще се връчва на ветераните и на активните деятели на военно-патриотичната организация
Съюзът на ветераните от войнитe в България (СВВБ) учреди юбилеен медал „80 години от Победата“, който да се връчи на всички ветерани и на активни деятели на военно-патриотичната организация. Това стана днес на заседание на Централния управителен съвет, който прие „Оценка за дейността на СВВБ за родолюбивото и военно-патриотично възпитание на народа и подрастващото поколение“. И възложи на Изпълнителното бюро да разработи План за отбелязване на 80 години от Победата през 2025 г., който да се приеме на първото заседание на ЦУС през 2025 г. Акцентите ще бъдат върху отбелязване на 80 години от Дравската епопея, 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, 9 май – Ден на Победата, 17 юни – 80 години от посрещане на Първа българска армия в София от фронта, автопоход „По бойния път на Първа българска армия“, поклонение край с. Страцин, РСМ и др. Предстои включване в отбелязването на 140 години от Сръбско-българската война и 110 години от началото на участието на България в Първата световна война.
Родолюбивото и военно-патриотичното възпитание на народа и подрастващото поколение напълно естествено е една от основните задачи на СВВБ, се посочва в приетата оценка. Това произтича, както от възгледите и разбиранията на неговите членове – ветерани, потомци и съмишленици, така и от днешното време, в което ценностите се променят и в много случаи водят до липса на принадлежност към родната история и от там към България. В този смисъл се налага дейността на Съюза в това направление да не се затваря в неговите структури, а да включва по-широк кръг граждани, в това число и особено подрастващото поколение. Впрочем, това е и изискване на Закона за ветераните от войните в България и Устава на нашия съюз. Тази тема винаги е била на вниманието на централното и местните ръководство и е намирала реализация в една или друга степен, в зависимост от качествата на хората и от проблемите, свързани с финансирането и благоразположението на различните видове власти. Наблюденията показват, че предизвикателствата от този род ще стават все повече, което би довело до селектирано изучаване и съхраняване на историческата ни памет, в зависимост от тенденциите в политиката. Тук нараства и ролята на Съюза.
През изтеклата година дейността на СВВБ по родолюбивото и военно-патриотичното възпитание на народа и подрастващото поколение била съсредоточена в няколко направления. Доброто е, че успяхме да въвлечем в основните прояви млади хора, включително ученици, курсанти и офицери, се отбелязва в документа. Като пример може да се посочи Националният ученически конкурс за есе „Наследник съм на…“, посветен на 110 години от Балканските войни (1912-1913 г.) На практика конкурсът започна в края на 2023 г. и приключи през септември 2024 г. Предложението да бъде включен в програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на годишнината бе на СВВБ. Самият конкурс се организира съвместно с Министерството на отбраната, Министерството на образованието и науката, Централното военно окръжие и неговите териториални структури. Активно беше участието на областните ръководство на Съюза. Малко са тези от тях, които не успяха да се включат. На повечето места отчитането и награждаването на регионално ниво премина много организирано. На централно ниво, авторите на класираните 19 есета бяха наградени на 26 март т.г., т.е. на Деня на Тракия, на официална церемония в Министерството на отбраната. От СВВБ са събрани и подготвени за печат материалите за книгата „19 есета за бойната ни слава“. Благодарение на доброто сътрудничество с ЦВО, връчването на книгата в училищата стана на първия учебен ден или в дните около него. Конкурсът се оказа много добра форма за постигане на една от целите ни за връзка с учениците. Връчването на книгата в училищата в страната е отразено и във в. „Българско войнство“.
Два военно-исторически похода, на които организатор беше СВВБ, също са показали успех в изпълнението на тази задача. С нас по бойния път на Първа българска армия през Сърбия, Хърватия и Унгария бяха курсанти от НВУ „Васил Левски“, посочват ветераните. Това се случи за втора година по ред. Така те не само на история, но и на практика, се запознаха с този период от военната ни история, който е свързан с участието на Българската армия във Втората световна война. Значимостта на тази инициатива бе оценена високо и от президента и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев, който специално изпрати поздравителен адрес, прочетен на възпоменателната церемония в най-големите български военни гробища зад граница в околностите на гр. Харкан, Унгария.
Вторият, също традиционен военно-исторически поход, бе до с. Страцин, РСМ, за отбелязване на 80 години от първия боен ден на Парашутната дружина. Там отново не бяхме сами. Проявата бе организирана и проведена заедно със Съвместното командването на силите за специални операции, посолството ни в Скопие и други военно-патриотични организации. Войниците, сержантите и офицерите от Специалните сили имаха възможност да общуват с ветерани от Втората световна война. Направи впечатление вниманието, с което военнослужещите и дипломатическия корпус се отнасят към приноса на Българската армия са освобождаването на Европа от фашизма, което не може да не вдъхва оптимизъм. С вълнение и благодарност бе приет почетният знак „За признателност“, с който СВВБ удостои Съвместното командването на специалните операции, като наследник на Парашутната дружина.
Друг пример в този смисъл е тържественият военно-църковен ритуал в центъра на с. Православ, община Братя Даскалови, за освещаване на открития преди година и половина паметник на 40 български воини, загинали през Балканската война, Първата и Втората световна война. Инициативата бе на СВВБ. Тя бе осъществена със съдействието на Общината, кметството и Чирпанската духовни околия. Местното население посрещна с благодарност ветераните от Втората световна война доц. д-р Иван Сечанов, който е роден и израснал тук, Мария Стоянова и Любен Ризов. Включиха се военнослужещите от военно формирование 24620 – с. Свобода, водени от майор Николай Диков и учениците от СУ „Христо Ботев“ от с. Братя Даскалови. Подобен е примерът и с тържеството пред паметника на загиналите във войните в с. Йоглав, Ловешко. Цялото село и местната власт разбраха, че както за изграждането на паметника, така и родолюбивите прояви пред него всяка година са с решаващия принос на СВВБ.
Това са само част от примерите за свършеното от СВВБ за военно-патриотичното възпитание на подрастващото поколение. Могат да се дадат още, като отбелязването на рождения ден на генерал Владимир Стойчев съвместно с учителите и учениците от Спортното училище, които носи неговото име. Или честването на Световния ден на мира – 21 септември. Пред Паметника на незнайния воин с нас са студенти от Дружеството за ООН в България. А тази година се включиха и деца бежанци от Афганистан и Сирия, които са непридружени, т.е. без семейства в България.
„Общата оценка е ,че независимо от обективните и субективни препятствия през годината, успяхме да изпълним основните задача по родолюбивото и военно-патриотичното възпитание на народа и подрастващото поколение, макар че бихме искали да направим много повече. Благодарим на всички, които се включиха и ни подпомогнаха в тази основна дейност на СВВБ“, се отбелязрва в приетия документ.
По време на заседанието началникът на ЦВО полковник Георги Георгиев, който е член на ЦУС, запозна участниците с възможностите за съвместна военно-патриотична дейност по места с военните окръжия и за предстоящите инициативи през следващата година. Председателите на областни структури споделиха опит за работата си с училищата и военните формирования по места. За член ан Изпълнителното бюро бе избран Цветан Ночев. Прието бе писмо до министъра на отбраната Атанас Запрянов във връзка съвместната работа на СВВБ и МО и възникващите проблеми при изпълнение на мисията на военно-патриотичната организация.