“Файненшъл таймс”: МВФ повишава прогнозата за растежа на Русия, войната стимулира икономиката й
Според МВФ руската икономика ще нараства много по-бързо тази година, отколкото се очакваше по-рано, тъй като военните разходи на президента Владимир Путин подхранват големия растеж.
Брутният вътрешен продукт се прогнозира да нарасне с 2,6 % през тази година, което е повече от два пъти ритъма, който беше прогнозиран от МВФ през октомври и малко по-бавно от 3-процентното увеличение, регистрирано през 2023 година. Руското повишаване от 1,5 процентни пункта е най-голямото от всички икономики, представени в новата прогноза на Фонда за световната икономика, която беше публикувана във вторник.
Тези числа ще повдигнат нови въпроси относно ефективността на множеството пакети от западни санкции, насочени към потискане на бюджетните приходи, използвани от Кремъл за финансиране на войната срещу Украйна.
МВФ значително увеличи прогнозата си за растеж за Русия и САЩ през тази година, но понижи очакванията за Япония и еврозоната
Прогнозата на МВФ рисува по-силна картина за непосредствената перспектива на руската икономика в сравнение с прогнозите на самия Кремъл. Консервативната прогноза на Руската централна банка от ноември за растеж от само 0,5 – 1,5 % през 2024 г. бележи спад спрямо 2,2 – 2,7 %през 2023 година.
Министерство на икономиката имаше по-благоприятни очаквания, че растежът през 2023 г. ще достигне 3,5 %, но очаква по-малко повишаване от 2,3 % тази година.
Главният икономически експерт на МВФ Пиер Оливие Гуринчас каза, че новите прогнози остават „донякъде предварителни“, докато икономистите се опитват да потвърдят руските статистически данни. „Определено е налице ситуация, в която руската икономика се справя по-добре, отколкото очаквахме и отколкото мнозина други очакваха“, каза той в интервю за „Файненшъл Таймс“.
Това може да се обясни със сериозния стимул, какъвто са разходите на правителството за „военната икономика“, каза той. Стабилните цени на суровините спомогнаха за задържане на приходите от износ на изкопаеми горива и сериозно допринесоха за цялостната дейност.
Гуринчас обаче предупреди, че в дългосрочен план потенциалният растеж на руската икономика вероятно ще е по-слаб, отколкото беше преди пълномащабната инвазия в Украйна преди близо две години.
Путин, който по традиция оставя макроикономическата политика на технократите си и показва още по-слаб интерес към нейните тънкости от началото на инвазията, сам предрече, че растежът ще надхвърли дори официалната прогноза на Русия. Руският президент каза, че нарастването на БВП за 2023 г. може да надхвърли прогнозата от 3,5 % и дори има възможност да надхвърли 4 %. „Той се изчислява постоянно, така че може да има и по-голям растеж на БВП“, каза Путин на среща с бизнеса в Хабаровск през този месец.
Путин отбеляза, че икономическото представяне на страната е „забележителен резултат. А трябваше да ни притискат и задушават от всички страни“.
Седмица по-късно Путин заяви, че растежът на Русия за 2023 г. „беше основан най-вече на вътрешното потребителско и инвестиционно търсене“, което включва рекордни средства за строежи, както и индустрия, земеделие, туризъм и превоз на товари.
Но висши икономически служители предупредиха, че разходите могат да доведат до прегряване на икономиката. „Ако се опитаме да караме по-бързо, отколкото позволява дизайнът на колата, двигателят рано или късно ще прегрее и няма да стигнем далеч. Ще можем да се движим бързо, но не за дълго“, каза гуверньорът на Централната банка Елвира Набиулина през декември.
Бюджетът на Русия е набъбнал след пълномащабната инвазия в Украйна
Прогнозите на Фонда за руската икономика са по-големи от тези на Световната банка, която по-рано този месец каза, че очаква нарастване от 1,3 % през 2024 г. и 0,9 % през 2025 година.
Анализите дойдоха, след като МВФ актуализира прогнозите си от октомври за глобален растеж през тази година от 0,2 процентни пункта на 3,1 % . Очаква се растежът да се задържи на ниво от 3,2 % през 2025 г., се казва още в доклада.
Подобрените глобални перспективи идват след по-бързото в сравнение с очакванията спадане на инфлацията в повечето региони, което означава, че вероятността от „твърдо приземяване“ – при което повишените разходи по заемите предизвикват рязко забавяне – за световната икономика е намаляло още повече.
„Инфлацията спада по-бързо от очакваното в повечето региони, в разгара на процеса на преодоляване на проблемите с предлагането и рестриктивната монетарна политика“, каза МВФ. Фондът предвижда глобалната инфлация да спадне до 5,8 % през 2024 г. и 4,4 % през 2025 година.
Автори: Сам Флеминг, Клеър Джоунс, Макс Седън ft.com