Фекалии заливат плажове по Южното Черноморие
Министърът на екологията призна за замърсяването, но намекна за предубеденост на изследователите. Юлиян Попов натърти, че Украйна не е виновна.
Замърсяване на морската вода до 41 пъти над нормата установи съвместна проверка на учени от Софийския университет и асоциация „Активни потребители“ на плажове по Южното Черноморие.
Резултатите от нея и анализът им бяха публикувани днес, съобщи сайтът “Офнюз”.
Те са извършени по европейски проект. Ръководител на групата „Микробиологични рискове в околната среда“ към проекта е д-р Сергей Иванов.
Проверени са 11 плажа. Водата е изследвана за количеството на бактерията Escherichia coli, която се открива във фекалиите. Тя е универсален индикатор за замърсяване на водите за къпане. Не трябва да се открива в 100 мл вода за пиене. При водите за къпане критериите са много по-либерални. Ограничението за морската вода е 500 клетки (наричани още cfu) за 100 мл. Чистотата на морската вода е отлична при до 250 броя/100 мл.
Методиката за определяне на Escherichia coli е стандартизирана в световен мащаб.
Водите на само 4 плажа от 11 отговарят на количествения критерий за съдържание на Escherichia coli.
Най-чисто – с 240 клетки/100 мл – е на плаж Харманите в Созопол.
В лимита до 500 клетки се класират и плажовете в Свети Влас, Поморие и къмпинг „Златната рибка“ край Созопол.
Скандално мръсен е северният плаж на град Царево, наричан Попски. Там стойностите за Escherichia coli достигат феноменалните 20 666 клетки/100 мл, над 41 пъти над нормата.
Озадачени, учените оглеждат района. Оказва се, че в морето свободно се изливат фекалии. Те виждат „вливане на силно замърсен поток в залива, наличие на неидентифицирани тръби/канализация в посока крайбрежието и силен мирис на фекалии в района“.
На 100 – 200 метра от мръсния плаж има недостроен и изоставен хотелски комплекс, както и купища отпадъци.
„Всичко установено от нас не фигурира в досието на плажа, публикувано на интернет страницата на РЗИ – Бургас: https://rzi-burgas.bg/kachestvo-na-vodite/ – пишат авторите на изследването. – Има подозрение, че разположената на няколко километра градска пречиствателна станция не се справя с нарасналия обем отпадъчни води и/или зауства твърде близко до залива на Попския плаж.“
На второ място в позорната класация е южният плаж на Приморско, при устието на Дяволската река. Неговият резултат е 11 333 клетки/100 мл, или 22 пъти над лимита.
„Сигнал за проблемите на тази локация беше подаден от местни жители, които наблюдават масивно вливане на фекални води в реката от околните хотелски комплекси, факт също пропуснат от РЗИ – Бургас. Очевидно бактериите се просмукват заедно със сладката вода в крайбрежния район“, предупреждават в анализа.
Най-посещаваните плажове – според авторите – са Атлиман в Китен и Лозенец. Стойностите за бактерията и на двата надхвърлят лимитите съответно 2 и 4 пъти.
Те отбелязват този факт, за да подчертаят, че броят туристи на плажа не е основният критерий за замърсяване.
Във водите на препълнения Атлиман са установени 20 пъти по-малко Escherichia coli, от пустия откъм хора Попски плаж.
Примерът илюстрира, че вероятно основен източник на замърсяване на крайбрежните води са незаконните и нерегистрирани вливания на отпадъчни води.
Проверката за замърсяването на водата по Черноморието сякаш нарочно е проведена на най-мръсните места, което не дава балансирана картина. Да, морето и плажовете се замърсяват. Действително, такива изследвания показват, че замърсяването на Черно море по-скоро нараства. (…) Проучването се отнася до здравен, а не до екологичен проблем, трябва да правим тази разлика. Това заяви пред БНТ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
“Това изследване вчера, което набра голяма популярност в социалните мрежи, се отнася до здравен, а не до екологичен проблем, трябва да правим тази разлика. Не че се опитвам да се измъкна от темата”, коментира министър Попов.
Според него тази проверка на морската вода отново потвърждава, че ако има някакъв проблем със замърсяването на водата този проблем, той по никакъв начин не е свързан с аварията в украинския язовир Нова Каховка.