Фестивалът на фенерите – „Риба и дракон се радват на пролетта“
На 24 февруари Китайският културен център в София посреща цял ден своите гости – българските приятели на Китай и китайци, живеещи и работещи у нас, за да отпразнуват заедно Фестивала на фенерите под девиза „Весела китайска Нова година 2024“ – „Риба и дракон се радват на пролетта“.
И тази година Китайският културен център бе подготвил приятни изненади за 15-ия ден от първия лунен месец. Богатата украса на приемната зала с ярките си багри и гирляндите от виещите се дракони придаваше празничност.
Усмихнати и приветливи, домакините заедно с директора на центъра г-н Хон Хай посрещаха всеки с традиционно китайско гостоприемство и обясняваха китайските обичаи, свързани с празника. Посетителите с интерес научаваха, че според тези обичаи през цялата нощ на петнадесетия ден от лунния месец китайците запалват цветни фенери.
Гостите проявяваха особен интерес и към робота, изработен по подобие на известния китайски калиграф и мислител, политик и военачалник Уан Янмин от династия Мин, впечатлени от факта, че можеха по да го накарат да изписва свои мисли, които да отнесат със себе си.
Много от гостите получиха информация за празника от сътрудниците на центъра и китайските студенти доброволци, които учат в различни наши университети. Всички, които се снимаха в празничната среда, печелеха награди и подаръци. А тези, които публикуваха снимките от участието си във фестивала в коментарите на поста на Китайски културен център във Фейсбук, получаваха отделен подарък.
На видеоекран бе излъчено на живо и тържественото откриване на Фестивала на фенерите Nihao! China, като част от глобалното 24-часово предаване. Така присъстващите имаха възможност да се потопят в празничната атмосфера и неповторимия чар на глобалния Фестивал на фенерите! Предаването обхваща общо шест града от четири държави – Китай, Франция, Унгария и Италия, представяйки този красив културен празник за първи път по този начин. Тазгодишният Фестивал на фенерите, провеждан на различни места, отрази новаторските интерпретации на традиционната култура и оживи много градове в Китай и чужбина.
Фестивалът на фенерите в „китайски стил“ все повече се слива с отвъдморската култура и става много популярен в света.