Филмът “Опенхаймер” с най-много номинации за “Оскар”
Тричасовият опус “Опенхаймер” за бащата на атомната бомба, режисиран от Кристофър Нолан, получи най-много номинации за наградите “Оскар” – 13 на брой, съобщават световните агенции и БТА.
С 11 номинации следва “Клети създания” на Йоргос Лантимос. “Убийците на цветната луна” на Мартин Скорсезе получи 10.
Оцветеният в розово летен хит “Барби” е с осем номинации. Създателката му Грета Гъруиг обаче остана извън режисьорската надпревара.
Заради съревнованието им в бокс-офиса двете продукции получиха събирателното наименование “Барбихаймер”, като анализаторите прогнозираха солидно представяне за двата филма в наградния сезон, кулминация на който са “Оскар”-ите.
Освен “Опенхаймер” и “Барби” във водещата категория за наградите на американската киноакадемия номинации получиха филмите “Американска литература”, “Анатомия на едно падане”, “Останалите” (The Holdovers), “Убийците на цветната луна”, “Маестро”, “Минали животи”, “Клети създания” и “Зона на интерес”.
Отличието за най-добър режисьор ще си оспорват Жустин Трие за “Анатомия на едно падане”, Мартин Скорсезе за “Убийците на цветната луна”, Кристофър Нолан за “Опенхаймер”, Йоргос Лантимос за “Клети създания” и Джонатан Глейзър за “Зона на интерес”.
Претендентите за най-добър актьор са Брадли Купър за изпълнението си във филма “Маестро”, на който е и режисьор, Килиън Мърфи за “Опенхаймер”, Колман Доминго за “Ръстин”, Пол Джиамати за “Останалите” (The Holdovers) и Джефри Райт за “Американска литература”.
С номинации в категорията за най-добра актриса в главна роля са Анет Бенинг за “Наяд”, Лили Гладстоун за “Убийците на цветната луна”, Сандра Хюлер за “Анатомия на едно падане”, Кери Мълиган за “Маестро” и Ема Стоун за “Клети създания”.
В категорията за най-добър актьор в поддържаща роля са номинирани Робърт де Ниро за “Убийците на цветната луна”, Робърт Дауни младши за “Опенхаймер”, Стърлинг Браун за “Американска литература”, Райън Гослинг за “Барби” и Марк Ръфало за “Клети създания”.
В съответната категория при жените с номинации са Емили Блънт за “Опенхаймер”, Давайн Джой Рандолф за “Останалите” (The Holdovers), Даниел Брукс за “Пурпурен цвят”, Америка Ферера за “Барби” и Джоди Фостър за “Наяд”.
Актьорите Зази Бийц и Джейк Куейд обявиха номинациите за 96-ите награди “Оскар”, които се присъждат от американската Академия за кинематографично изкуство и наука.
Престижните киноотличия се връчват в 23 категории.
Наградите “Оскар” ще бъдат раздадени за 96-и път на церемония в театър “Долби” в Лос Анджелис на 10 март. Водещ на наградната церемония за четвърти път ще бъде Джими Кимъл.
В анализ за “Оскарите” сайтът “Сега” припомня, че само три филма в близо вековната им история са печелили повече – 14: “Всичко за Ева” (1950), “Титаник” (1997) и “Ла ла ленд” (2016). От тях първият и последният спечелиха “само” по шест “Оскара”. “Титаник” остава ненадминат с 11 статуетки, като същото постижение са имали и “Бен Хур” през 1959 г. и “Властелинът на пръстените: Завръщането на краля”.
Епичната драма за “бащата на атомната бомба” се размина с шанса да счупи рекорда, защото бе скандално пренебрегнат в категорията за визуални ефекти (претендентите в нея бяха обявени месец преди номинациите), както и защото няма главна женска роля. Все пак “Опенхаймер” е номиниран за най-добър филм на годината, режисура на Кристофър Нолан, адаптиран сценарий, главна мъжка роля на Килиън Мърфи, поддържаща мъжка и женска роля – съответно на Робърт Дауни младши и Емили Блънт, операторска работа, музика (Лудвиг Гьорансон), звук, монтаж, сценография, грим и прически, костюми. Така всепризнатият от критиката и публиката филм, спечелил близо 1 милиард долара от разпространението си по света, може да се превърне в първия грандиозен победител на “Оскарите” от 20 години насам. За последен път призът за най-добър филм (заедно с още много други статуетки) е присъждан на зрителски любимец в далечната 2003 г. – “Властелинът на пръстените”. Оттогава изборите са или компромисни, или насочени към по-малки независими продукции.