Финанси и осигуряване
По-важни промени в счетоводно, данъчно и осигурително законодателство, в сила от 1 януари 2024 г.
В брой 4 на бюлетин Бизнес и финанси Ви информирахме за проектите на Министерство на финансите за промени в данъчните и осигурителни закони. Една част от предложенията бяха отхвърлени, а други допълнени.
В настоящия бюлетин Ви информираме за приетите промени, които са обнародвани в ДВ към издаването на настоящия бюлетин (т.е. до бр. 105/2023 г. вкл.).
Закона за акцизите и данъчните складове (посл. изм. и доп. ДВ, бр. 105/2023 г.).
- Въведени са редица нови разпоредби, свързани с облагането с акциз на нагреваемите изделия със съдържание, различно от тютюн, като по- същественото е, че за тях не се изисква посочване на продажната цена върху потребителската опаковка на заместителите на тютюн, съдържащи никотин; течностите за електронни цигари, независимо дали съдържат никотин, и върху нагреваемите изделия със съдържание различно от тютюн (чл. 4, т. 6 от ЗАДС).
Следва да се има предвид, че кооперативните организации, които притежават разрешение за търговия с тютюневи изделия и продават нагреваеми изделия със съдържание, различно от тютюн, може да продължат тяхната продажба, ако до 31.01.2024 г. подадат опис за наличните количества към 31.12.2023 г. (§61, ал. 2, т. 3 ЗАДС). По този начин те ще могат в срок до 30.06.2024 г. да продават нагреваемите изделия със съдържание различно от тютюн без поставен бандерол.
След 30 юни 2024 г. нагреваемите изделия със съдържание, различно от тютюн, следва да са с поставен бандерол върху потребителската опаковка (§ 61, ал. 5).
- Прецизирани са разпоредбите, свързани с регистрацията на собственик или наемател на повече от един обект за винопроизводство на независим малък винопроизводител, когато обектите се намират на територията на две или повече териториални дирекции (чл.57, ал. 12- 15).
- Въведени са нови разпоредби, свързани с режима на дистанционните продажби на акцизни стоки (бутилирани алкохолни напитки с код КН 2208), освободени за потребление на територията на страната. (чл.64в).
- Създаден е нов раздел IIа, към глава първа свързан с прилагането на Митническия кодекс на Съюза към акцизните стоки.
Закона за счетоводството (посл. изм. и доп. ДВ, бр. 105/2023 г.).
Основната промяна, която би засегнала дейността на кооперативните организации се отнася до значително повишените размери на санкциите при неспазване на разпоредбите на ЗСч в частта вярно и честно представяне на стопанските операции.
Глобите за ръководителите стават в границите от 5 000 лв. до 15 000 лв. (до сега от 500 до 5 000 лв.), а за юридическото лице – от 10 000 и 20 000 лв. (до сега от 2 000 до 10 000 лв.).
Друга съществена промяна в ЗСч касае статута и задълженията на самостоятелно предприятие и крайно предприятие – майка, чиито индивидуални/консолидирани приходи надвишават 1 500 000 000 лв. за всеки от последните два отчетни периода, и тяхното задължение да изготвя и публикува декларация с информация за подоходния/корпоративен данък, дължим за последния отчетен период.
В началото на следващата година ще Ви представим и останалите изменения в областта на счетоводството, данъците и осигуряването, които са свързани пряко с дейността на кооперативните организации.
Минимална работна заплата, социално и здравно осигуряване
По-важните промени, свързани с минималните трудови доходи и осигурителните плащания, които са в сила от 1 януари 2024 г. са:
- минимална работна заплата – 933 лв.
- минимален месечен осигурен доход по икономически дейности и квалификационни групи – 933 лв.
- минимален осигурен доход за работещи в кооперативната система на ЦКС по квалификационни групи и професии – 933 лв. за всички групи.
- максимален месечен осигурен доход – 3 750 лв.
- минимален осигурителен доход за здравно осигуряване за лицата, които не са осигурени на друго основание – 466.50 лв.
- обезщетение за временна неработоспособност дължимо от работодателя – първите 2 дни
Запазват се ставките на осигурителните вноски за фонд „Пенсии“, фонд „ОЗМ“ и фонд „Безработица“, а също и съотношенията на дължимите от осигурител и осигурено лице.
Удължен срок за прилагане на намалена данъчна ставка по Зaĸoнa зa дaнъĸ въpxy дoбaвeнaтa cтoйнocт (ЗДДC)
Със ЗИДЗДДС (§ 22, обн. ДВ, бр. 106/2023) е удължен срокът за прилагане на намалената данъчна ставка по ЗДДС за следните доставки:
- 9 на сто данъчна cтaвĸa се прилага както следва:
- до 30 юни 2024 г. за обща туристическа услуга в случаите по чл. 136, както и екскурзиите, организирани от туристически оператори и туристически агенти със случаен автобусен превоз на пътници, като и при използване на спортни съоръжения.
- до 31 декември 2024 г. зa доставка на ресторантьорски и кетъринг услуги, които се състоят в доставка на приготвена или неприготвена храна, включително състояща се в доставка на храна за вкъщи; това не се прилага за ресторантьорски и кетъринг услуги, които се състоят в доставка на бира, вино и спиртни напитки, включително в случаите по чл. 128;
- 0 ставка по ДДС се прилага до 30 юни 2024 г. зa дocтaвĸa нa xляб и бpaшнo
Нови изисквания по отношение употребата на определени пластмасови продукти за еднократна употреба
Съгласно Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, приета с ПМС №354/26.10.2021, обн. ДВ, бр. 91/2.11.2021, изм., бр.100/16.12.2022 г, пластмасовите продукти за еднократна употреба (ППЕУ) се предлагат задължително срещу заплащане, като цената се увеличава поетапно всяка година.
В тази връзка, считано от 01.01.2024 г. са в сила новите минимални цени на пластмасовите опаковки, а именно:
- за продуктите по приложение № 1, част А, т. 1 (чаши) не по-малко от 0,10 лв./брой (до 31.12.2023 г. – 0.05 лв./бр.)
- за продуктите по приложение № 1, част А, т. 2 (кутии) не по-малко от 0,25 лв./ брой (до 31.12.2023 г. – 0.20 лв./бр.).
Освен това се забранява използването на найлонови торбички за пазаруване с дебелина до 25 микрона, за които до 1.1.2024 г. се заплащаше такса. Забранените продукти, които са пуснати на пазара преди влизане в сила на наредбата, могат да бъдат продавани до изчерпване на количествата.
Пластмасови съдове с вместимост до 3 литра с пластмасови капачки се предлагат на пазара само ако капачките остават прикрепени към съдовете по време на употреба на продукта. Прилага се считано от 03.07.2024 г.
От екоминистерството уточняват, че предстои промяна в наредбата, като се предвижда въвеждане на продуктова такса за всеки отделен вид тютюнево изделие с филтър, съдържащ пластмаса, и филтри, съдържащи пластмаса, които се продават самостоятелно и са предназначени за употреба с тютюневи изделия.
Остават изискванията, търговците да предлагат алтернативи на продуктите от пластмаса – такива за многократна употреба или изработени от друг материал. А в търговските обекти трябва да бъдат поставени табели за цената на пластмасовите продукти, необходимостта от намаляването на пластмасови продукти, както и за алтернативните възможности.
Заведенията за хранене и развлечения са задължени да осигуряват разделно събиране на отпадъците от ППЕУ. Разделното събиране се извършва като отпадъка се предава на лице, лицензирано по Закона за управление на отпадъците или в системите за разделно събиране в съответствие с населеното място.
Всяко предприятие, което пуска на пазара ППЕУ, подава заявление за вписване в публичен регистър. На интернет страницата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), раздел Публични регистри и справки – ИАОС (government.bg) са публикувани формите за регистрация.