Форумът на НАТО в София съгласен Русия да бъде обстрелвана със западни оръжия от Украйна
Димитър Главчев: Никога не е обсъждано изпращането на български войници в Украйна
Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация на Украйна да се позволи да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на международно признатата руска територия. Декларацията беше приета на пленарното заседание на Асамблеята в София, предаде БНР.
До момента това беше едно от твърдите условия, с които страни от НАТО предоставяха въоръжение на Киев, а именно Украйна да не нанася удари отвъд границите на страната.
Ние сме с Украйна до победата и след това, заяви преди пленарното заседание председателят на парламентарната Асамблея Михал Шчерба от Полша: “Трябва да изоставим изкуствените червени линии, Украйна трябва получи онова, което иска, и да го използва така, както иска”. Шчерба допълни, че след приемането на Швеция, която за пръв път участва в асамблеята като страна – членка на алианса, в него трябва да бъде приета и Украйна.
След като преди дни генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви, че на Украйна трябва да се позволи да ползва военната помощ за удари по легитимни военни цели на руска територия, в София той уточни, че решението за това не е на НАТО, а на отделните страни, изпращащи оръжията.
“Дойде време да обмислим дали да вдигнем някои от ограниченията върху използването на предоставяните оръжия. Виждаме, особено в Харков, че фронтът и границата малко или много съвпадат. Ако Украйна не може да напада военни цели на руска територия, те не могат да се защитават, защото те са нападани от руска територия с ракети и артилерия”, каза Столтенберг в рамките на пленарното заседание на Парламентарната асамблея на НАТО в София.
Девет от делегатите в асамблеята гласуваха против поправката във финалната декларация, която позволява Украйна да ползва предоставените ѝ оръжия за удари по военни цели на руска територия. Останалите делегати обаче подкрепиха декларацията, която беше приета с голямо мнозинство.
Никога не е обсъждано изпращането на български войници в Украйна. Това пък каза на брифинг служебният премиер Димитър Главчев след срещата си с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Министерския съвет, предаде БТА.
За мен това е типичен пример за хибридна атака и дезинформация. Никога не е обсъждана такава тема във формат НАТО, днес също не е обсъждана. Нека бъдат спокойни българските граждани, посочи Главчев. Това е поредна дезинформация, която се налага да опровергавам, каза още служебният премиер. Димитър Главчев увери, че България е надежден съюзник в НАТО и изпълнява своите задължения.
Двамата разговаряха на четири очи, а след това имаше среща с разширен формат с участието на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
На срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли ще отпразнуваме годишнина на най-успешния съюз в света – НАТО, заяви по-рано генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг в началото на речта си пред Парламентарната асамблея на НАТО в София.
„НАТО е най-успешният съюз в историята, защото умее да се променя и адаптира в един постоянно променящ се свят“, каза Столтенберг. И на срещата, освен да празнуваме, трябва да демонстрираме че НАТО се променя и адаптира”, добави той.
Като пример за това той посочи присъединяването на Швеция към организацията като пълноправен член и поздрави скандинавската страна като гражданин на съседна Норвегия.
Столтенберг заяви, че за него е чест да се срещне отново със законодатели от страните от НАТО, тъй като знае, че в крайна сметка парламентите решават какво се случва в НАТО, тъй като представляват демократичните институции, които алиансът е създаден да защитава.
По думите на генералния секретар на НАТО има три ключови теми, които трябва да бъдат обсъдени на срещата на върха във Вашингтон.
Първата тема е възпирането и отбраната, защото основната цел на НАТО е да предотвратява война, посочи Столтенберг. По думите му всеки потенциален нападател трябва да знае че атаката срещу един съюзник означава атака срещу всички.
Трябва да разработим нови планове за отбрана и да гарантираме, че имаме необходимите сили, по-голяма бойна готовност и нови способности, за възпиране, посочи той. Според генералния секретар добрата новина е, че Европа прави това. Съюзниците наистина инвестират повече, каза той и посочи, че в момента 18 страни от НАТО харчат 2% от БВП за отбрана, в сравнение с преди 2 години, когато те са били по-малко от 10 и през 2014 г., когато са били само три.
Втората основна тема във Вашингтон ще бъде Украйна, каза Столтенберг. „Видяхме ужасяващата атака срещу търговски център в Харковска област през уикенда“, заяви той. По думите му това е пореден пример за жестокостта на тази война, която Русия трябва да прекрати.
По думите на Столтенберг страните от НАТО предоставят безпрецедентна военна подкрепа на Украйна и почти 99% от военната помощ се предоставя от страни от алианса. Благодарение на тази помощ Украйна е освободила 50% от територията, окупирана от Русия след началото на инвазията.
Повечето експерти в началото на войната смятаха, че Русия бързо ще превземе Украйна, но това не се случи, посочи генералният секретар. Вместо това украинците потопиха множество кораби в Черно море и нанесоха тежки загуби на руснаците, добави той.
Това са добрите новини, каза обаче Столтенберг. „Проблемът е чрез последните месеци ние не доставяме на Украйна това, което сме обещали, заяви той. Това забавяне във военната подкрепа има последици на бойното поле“, посочи генералният секретар.
Ето защо има спешна необходимост съюзниците да се споразумеят за по-голяма роля на НАТО в координацията на подкрепата, заяви Столтгенберг и каза, че ще предложи това във Вашингтон.
Третата основна тема ще бъдат глобалните партньорства и в частност азиатско-тихоокеанските партньори на НАТО – Япония Южна Корея и Австралия, посочи генералният секретар.