Фудзиен – една от най-богатите провинции с голямо културно многообразие
Фудзиен е китайска провинция, която се намира югоизточния бряг на страната. Тя граничи с Джъдзян на север, Дзянси на запад, Гуандун на юг и Тайванския проток на изток. Столицата на провинцията е град Фуджоу, а най-населеният град е Цюенджоу. Други големи градове са Сямън и Джанджоу. Името на провинцията Фудзиен (福建) произлиза от съчетанието на имената на градовете Фуджоу (福州) и близкия до него Дзиенджоу (建州), днес Нанпин (南平).
С население от 41,5 милиона души, Фудзиен се нарежда на 15-о място сред най-населените китайски провинции. Населението е основно с ханска идентичност (98%), но Фудзиен е с голямо културно и лингвистично многообразие на Китай като най-често срещани са диалектите на етноса мин, следвани от етноса хакка.
Релефът на провинцията
е предимно планински и в миналото са го описвали като „осем части планини, една част води, една част обработваема земя“. Северозападният район е с висока надморска височина, където планините У’и формират естествената граница между Фудзиен и Дзянсу. Там се намира най-гористият административен район на Китай с 62,96% гори през 2009 г. Най-високата точка е връх Хуанган с височина 2157 м. Бреговата линия на Фудзиен е накъдрена с много заливи и острови.
Климатът във Фудзиен
е субтропичен с мека зима. През януари бреговите райони се радват на температури от 7 – 10° C, а по високите райони 6 – 8° C. През лятото температурите са високи с опасност от тайфуни, идващи от Тихия океан.
Фудзиен е една от най-богатите провинции в Китай
с много индустрии, обхващащи производство на чай, облекло и спортни стоки с производители като Anta, 361 Degrees, Xtep, PeakSport Products и Septwolves. Фудзиен е една от първите провинции в Китай, упълномощени от централното правителство да приема чуждестранни инвестиции, затова и много чуждестранни фирми развиват дейност там. Такива са например: Boeing, Dell, GE, Kodak, Nokia, Siemens, Swire, TDK и Panasonic. В град Сямън е създадена една от първите специални икономически зони в Китай.
През 2022 г. БВП на провинцията достига 790 милиарда щатски долара, като това я поставя на четвърто място в източния китайски регион и на осмо в страната, като по паритет на покупателната способност провинцията е втората най-богата след Дзянсу. Фудзиен е дом и на над 13 големи икономически зони.
Обработваемите земи тук са хълмисти и земеделието е оскъдно.
Оризът е основната земеделска култура, допълвана от сладки картофи, пшеница и ечемик. Доходоносните култури включват захарна тръстика и рапица. Фудзиен е водеща в производството на екзотичния плод лонган, а също така е основен производител на личи и чай. Морските дарове са друг важен продукт, като производството на миди е особено застъпено.
Фуджоу
е най-големият град и столица на провинцията, както и несъмнено политическият, икономически и културен център на провинцията. Градът и голям индустриален център и морско пристанище на река Мин. Фуджоу е център за търговско банкиране, дизайнерски марки и дървообработваща, инженерна, хартиена, печатарска и текстилна промишленост. През 1984 г. е определен за един от „отворените“ градове на Китай в новата политика на отворени врати, приканваща чуждестранни инвестиции.
Богатото културно многообразие на провинцията
се дължи до голяма степен на планинския релеф и вълните на миграция към Централен Китай, както и асимилацията на множество външни етнически групи, като например морските търговци в миналото. Затова Фудзиен е една от най-многообразните места от гледна точка на език и култура. Местните диалекти може да станат неразбираеми само в рамките на 10 км, а регионалните обичаи и етнически състав може да се различават напълно в рамките на същото разстояние. Това личи и от популярния израз „ако пътуваш във Фудзиен 5 км и езикът се променя, ако пътуваш 50 км и обичаите се променят“.
Пример за културните различия на региона са и многообразните форми на китайска опера тук. Минската опера е известна във Фуджоу, Гаодзиси – в Дзиндзян и Цюенджоу, Сияндзю в Джанджоу и т. н.
В кулинарните традиции на Фудзиен
преобладава морската храна и те се смятат за едни от осемте велики китайски кулинарни традиции.
Съставлява се от обичаи от различни региони, включващи фуджоуска и миннанска кухня. Най-изтънченото ястие, с което се хвали районът, е Фотяоцян (буквално „Буда прескача оградата“), сложно ястие с много съставки, които включват перка от акула, морска краставица, охлюв и вино от Шаосин (вид китайска алкохолна напитка, използвана за готвене в китайската кухня).
Много видове качествен чай произлизат от Фудзиен, като Улун, У’иЙенча, Лапсангсоучон и жасминов чай от Фуджоу. И наистина техниките за правене на три от най-известните видове чай в света – улун, бял чай и черен чай, са създадени в тази провинция.
Фуджиан е дом на няколко туристически атракции,
включително четири обекта на ЮНЕСКО за световно наследство, един от най-високите в Китай.
Фудзиен толоу – китайски селски жилища, уникални за етноса хакка в югозападната част на провинцията. Тези 46 сгради са включени от ЮНЕСКО като един от обектите на световното наследство през 2008 г.
Остров Гуланю, Сямън, е наричан градина върху водата заради ансамбъла от скали и червени тухлени къщи в колониален стил, сгушени между зелените корони на дърветата.
Заслужа да видите също храма Южен Путуо в Сямън, храма Гуанхуа в Путиан, който е построен в предпоследната година на династията Южен Чън, и храма Кяюен в Цюенджоу, който е най-големият в провинцията. В столицата на Фуджоу се намира и храмът Йонгкуан – будистки храм, построен по време на династията Тан.