Хайнан – тропическият рай на Поднебесната
Хайнан е островна провинция на Китайската народна република, състояща се от едноименния остров Хайнан и различни по-малки острови в Южнокитайско море под администрацията на провинцията. Това е най-южната провинция на Китай и името означава „южно от морето“, което отразява позицията на острова на юг от протока Цьонджоу, който го разделя от полуостров Лейджоу на китайския континент.
Провинцията има площ от 33 920 кв. км, от които 32 900 кв. км са на остров Хайнан, а останалата част се състои от над 200 острова, разпръснати в три архипелага: Джонша, Сиша и Нанша.
Северната половина на остров Хайнан е покрита с древното вулканично поле и под горния почвен слой има вулканични скали. Влажните зони обхващат близо 320 000 хектара, като 78 000 хектара от тях са създадени изкуствено. На острова има и няколко големи реки, малко естествени езера и множество резервоари, най-големият от които е Сонтао. Хайнан има над 1500 кв. км тропическа гора, в която живеят над 4600 вида растения и повече от 570 вида животни.
Климатът на Хайнан е предимно тропически.
Средната годишна температура варира от 23° C до 28° C. Най-студеният месец е януари, когато температурите падат до 17°C, а най-горещите – юни и юли.
Средните годишни валежи са от 1500 до 2000 милиметра и могат да достигнат до 2400 милиметра в централните и източните райони.
Хайнан е бил част от провинция Гуандун от 1950 до 1988 г., след което става собствена административна единица и е определена като специална икономическа зона от Дън Сяопин, като част от програмата за икономическа реформа.
Местните жители на острова са от етническата група хлай, говореща диалекта кра-дай, които съставляват 15% от населението. Хлай са признати от китайското правителство като една от 56-те етнически групи в страната. Китайският етнос, който съставлява 82% от населението, говори голямо разнообразие от диалекти, включително книжовен китайски, хайнам мин, юе, кантонски, хакка и др.
В провинция Хайнан има десет големи града и десет окръга. Столицата на провинцията е град Хайкоу, на северния бряг на острова, а град Саня е добре позната туристическа дестинация на южния бряг. Другите големи градове са Уънчан, Санша, Цьонхай, Уаннин, Уджишан, Донфан и Данджоу.
През 2020 г. китайското правителство обяви широкомащабен план за превръщането на цялата островна провинция в пристанище за свободна търговия с цел да се превърне в най-голямото пристанище за свободна търговия в света до 2035 г.
Планът включва изграждане на център за офшорно финансиране и безмитно пазаруване, както и използване на по-ниски данъци и намалени визови изисквания за привличане на чуждестранни фирми и туристи.
До края на 20-и век икономиката на Хайнан е предимно селскостопанска, като отглежданите продукти представляват по-голямата част от износа на острова. Издигането на Хайнан до провинция обаче е придружено от определянето му като най-голямата специална икономическа зона на Китай, с намерението да се ускори развитието на изобилните ресурси на острова. Централното правителство насърчава чуждестранните инвестиции в Хайнан и позволява на острова да разчита до голяма степен на пазарните сили. През 2007 г. промишленото производство на провинцията за първи път надмина това на селското стопанство (по стойност).
Неолющеният ориз се отглежда широко в североизточните низини и в южните планински долини. Водещите култури, различни от ориз, са кокосови орехи, палмово масло, сизал, тропически плодове (включително ананаси, като Хайнан е водещият производител в Китай), личи, манго и лонган, черен пипер, кафе, чай, кашу и захарна тръстика.
В началото на 20-и век китайски емигранти, завръщащи се от Малайзия, донасят за първи път каучукови дървета на острова, обособяват се държавни ферми за тяхното отглеждане и сега Хайнан произвежда по-голямата част от китайския каучук.
Морските продукти също допринасят значително за икономиката на провинцията.
Скариди, миди и перли се отглеждат в плитки заливи и басейни за местна употреба и износ. Богатите офшорни риболовни зони осигуряват добър улов на групер, испанска скумрия и риба тон. Сладководните аквакултури също осигуряват голям улов, особено тилапия и анабас, за вътрешния и експортния пазар.
Хайнан разполага със запаси на повече от 60 полезни изкопаеми.
Желязото, добито за първи път от японците по време на окупацията им на острова през китайско-японската война (1937 – 1945), е сред най-важните. Също така важни са добивът на титан, цирконий, манган, волфрам, боксит, молибден, кобалт, мед, злато и сребро.
На острова има големи находища на лигнитни въглища и нефтени шисти и са открити значителни офшорни находища на нефт и природен газ. Островът е и един от основните производители на сол в Китай, с няколко големи солници по бреговете му.
Девствените гори във вътрешните планини съдържат повече от 20 вида дървесина с търговска стойност. Общата горска площ на провинцията достига около половината от земната й площ, като има и скоро засадени дървета и много каучукови насаждения.
Голяма част от капацитета за производство на електроенерги на острова е водноелектрическа, като водеща е водноелектрическата централа Дагуанба (завършена през 1995 г.), в средното течение на река Чанхуа. По-голямата част от останалата мощност се доставя от топлоцентрали. Въпреки това търсенето на енергия, особено за промишлени цели, като цяло надвишава предлагането.
Промишленото развитие на Хайнан е до голяма степен ограничено до преработката на неговите полезни изкопаеми и селскостопански продукти, особено каучук и желязна руда. От 50-те години на миналия век в района на Хайкоу се произвеждат машини, селскостопанско оборудване и текстил за местна консумация.
Други големи промишлени сектори включват офшорна експлоатация на петрол и природен газ, производство на нефтохимически продукти, на автомобили, производство на хартия и металургия (по-специално желязо и стомана).
Хайнан е основна туристическа дестинация със своето изобилие от пясъчни плажове, красиви заливите, буйни гористи местности и други забележителности. Туризмът става все по-важен за икономиката на провинцията в края на 90-те години на 20-и век и оттогава са построени много нови хотели, ресторанти и други туристически съоръжения.
Най-интересните исторически и културни обекти в Хайнан са:
- Храмът на петте официални лица, който се състои от пет традиционни храма и зали, построени в чест на петима служители на династиите Тан и Сун.
- Фортът Сюйин, построен през 1891 г., чиито пет големи оръдия все още стоят на мястото.
– Гробницата на Хай Жуей, издигната в 1589 г. в чест на състрадателен и популярен служител от хайнански произход, живял по време на династия Мин,
- Йалон бей – най-известният плаж в Хайнан, с много 5-звездни хотели,
- Туристически курорт Дадонхай,
- Планината със седемте пръста,
- Тропическият ботанически резерват Нуилин,
- Остров Феникс, изкуствен остров в залива Саня,
- Островът на маймуните – защитен от държавата природен резерват за макаци,
- Живописна зона на залива Сяншуей,
- Пещерата Лоби, на 15 км северно от град Саня,
- Храмът Наншан, който включва 108-метрова статуя на Гуанин – будистката богиня на милостта,
- Янода – район с тропически гори, отворен за пешеходни обиколки с екскурзовод, зиплайн и катерене по водопад.