Харта за единен ляв фронт подписаха левите политически младежки организации
Харта за единен ляв фронт подписаха левите политически младежки организации в България. В нея младежите подчертават необходимостта от консолидация на лявото и създаването на убедителна политическа и управленска алтернатива, която да се противопостави на социално-икономическите неравенства, на заплахите за мира и стабилността, на разпада на държавността и на разделението в обществото. Те се обявяват за еволюция на лявото и прилагането на смели и трансформиращи политики, които да отговарят на съвременните предизвикателства пред България.
Общите каузи, които младите леви ще защитават са: социална справедливост и равенство; защита на държавността и суверенитета; мир и антивоенна позиция; енергийна сигурност и достъпна електроенергия; справяне с демографската криза; международна солидарност; изкореняване на неравенствата; адекватна жилищна политика; опазване на културата и културното ни наследство; достъп до качествено здравеопазване и образованието; съхраняване на околната среда.
Хартата бе подписана от инициаторите от Младежкото обединение в БСП, АБВ-Младежи, „Изправи се, България“, „Движение 21“, „Европейска лява младежка алтернатива“ и ПП МИР. Документът е отворен за присъединяване на допълнителни младежки организации от левия политически спектър.
„Трябва да покажем единен ляв фронт, който да стартира нов процес в България на по-различно правене на политика“, заяви председателят на МО в БСП Габриел Вълков по време на дискусията между младежите. Посочвайки обединението на левицата във Франция, чийто пример може да послужи като основа в България, той начерта пътя напред през създаване на обща платформа, съвместни инициативи, налагане на нови политически лица, които да представят и реализират новите леви политики.
Според председателя на АБВ-Младежи Пламена Заячка през личния пример младите могат да върнат морала в политиката и да спрат корупционната коалиция в парламента.
„Обединението на социално мислещите формации в България е не само наложително, но то е един неизбежен процес за укрепване не само на лявото, но и на цялата ни политическа система“, смята Александър Бубиа от „Изправи се, България“.
По думите на зам.-председателя на „Движение „21“ Данаил Георгиев левицата е една от малкото политически сили в страната, която има база с кадри от хора, които са преминали през процедури на избор, които имат възможности и опит да убеждават, да печелят доверие и са напълно подготвени съвсем компетентно и ефективно да се включат в политическите процеси.
Според председателя на ЕЛМА – „Европейска лява младежка алтернатива“ Дарина Велкова лявото обединение има възможност да обедини както левите политически формации, така и обществото и да бъдат ангажирани много повече български избиратели.
„Нашата задача, като млади хора, трябва да бъде да върнем доверието на избирателя“, съгласи се и Димитър Илиев, зам.-председател на ПП МИР. Според него е дошъл моментът, в който трябва да се случи това обединение.
Според председателя на МО в БСП-София Евгени Филипов лявото обединение е единствената успешна формула, която може да върне лявото на мястото му като първа политическа сила. „През последните години бяхме повече реактивни, отколкото да задаваме тенденцията в българския политически живот, което е голяма грешка. Основната наша роля в бъдеще ще бъде да задаваме политиките, които макар и в момента да не изглеждат възможни, да успеем да убедим обществото, че това е единственият правилен път. Пример за това е премахването на плоския данък и замяната му с прогресивно данъчно облагане“, каза той.
Областният председател на МО в Пловдив област Николай Гачев даде пример за добрите резултати, които обединението между левите формации вече постига: „В Община „Родопи“, където БСП е в коалиция с „Левицата“ вече втори мандат, на местните избори отвяхме конкуренцията с 90% гласове. В Пловдив област масово, където сме се обединявали, сме първа политическа сила, а сборът на общинските съветници от левите партии в областта е най-големият от всички останали партии. Всичко това е показателно, че това, което правим в момента, е началото на нещо голямо.“
„Ние на 90% се припокриваме. Разбира се, винаги има едни 10% различия, но те ще ни направят единни в многообразието и спокойно можем да вървим напред с повече различни политики“, обобщи в заключение Габриел Вълков.
По думите му няма никакви разминавания по позицията, че войната в Украйна трябва да спре и това няма как да стане чрез даване на оръжия, а чрез мирни преговори. Консенсусна е и темата за прекратяването на войната с президента. Младежите се обединиха и около антикорупционната политика, повече държавна намеса, реформи в образованието и здравеопазването.
„Не мисля, че имаме тежки разделения, но и да имаме такива, те се поправят с диалог – нещо, което в последните години ни липсваше. Време е да го възстановим“, обяви Вълков.
„Лявото винаги е било революционно, революцията отива и на младите. Тя трябва да стане с идеи и с политики, за да може всичките тези хора да се припознаят в нас и да вървим цялото българско общество напред“, заключи той.
В хода на дискусията младежите бяха поздравени от и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров и председателя на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов. Беше постигнато съгласие да се увеличи броят на срещите между младежките организации, на които да бъдат обсъждани конкретни политики и идеи, както и да се приобщят повече леви формации и организации от неправителствения сектор към единния фронт.