Хиляди българи отдадоха почит към загиналите в Шипченската епопея преди 147 години
Хиляди българи отдадоха почит към загиналите в Шипченската епопея преди 147 години. На церемония пред Паметника на свободата на връх Шипка бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към героичния подвиг на падналите за свободата на Родината, беше отслужена панихида за загиналите, състоя се кратък рецитал. Сред гостите на събитието бе и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Днес, ако сме разбрали правилно героизма на Шипка, ще искаме единение, ще искаме да бъдем заедно, защото дългата българска история едно ни казва – силни сме, когато сме заедно. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си пред Паметника на свободата. В този чудесен августовски ден отново всички сме заедно тук, на този чутовен връх, довели децата си там, където поетът каза, че стоят белите кости на героите и кървавият мъх, посочи тя. Дошли сме тук, за да можем с пълни гърди да дишаме от въздуха на свободата, да черпим вдъхновение и самочувствие от подвига на нашите освободители – руските воини и българските опълченци, добави Йотова.
Великотърновският митрополит Григорий обърна внимание на факта, че върховете в отечеството ни са много, защото са много и годините на България. Шипка е бисер, който се откроява като връх, каза митрополитът. „Българинът няма право да бяга от никой връх, както е казал и Вазов, защото твърде скъпо е заплатено с кръв това достояние. Първо е заплатил Господ с кръвта си, след това и воините. Нека знаем, че този връх висок е и ние трябва да помним историята. Какво друго ни остава, освен със силна молитва да съберем небето и земята в едно за доброто на нашето отечество“, каза още Негово Високопреосвещенство митрополит Григорий.
По-късно вицепрезидентът Илияна Йотова се поклони в криптата на Паметника на свобода и поднесе венец в знак на признателност към падналите борци.
Много са емоциите и различни в мен, лични, патриотични и исторически. Не бях идвал от 12 години, това е много специално място за мен. Доживях и това, каза пред журналисти Симеон Сакскобургготски, министър-председател на България от 2001 г. до 2005 г. Той посочи, че заедно с внука си са на връх Шипка днес, за да отбележат 90-ата годишнина от откриването на паметника.
Честването завърши с театрална възстановка на Национално дружество „Традиция“, по време на която бяха пресъздадени бойните действия от Шипченската епопея.
Паметникът на свободата на връх Шипка ще бъде отворен до 19:00 ч. и ще бъде с вход свободен за всички, които желаят да посетят неговата експозиция. В програмата на Националното честване „Шипченска епопея“ предстои откриване на изложба „Последното сражение” на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ и Исторически музей – Дряново. Това ще стане на 26 август в Националния музей на образованието в Габрово. На 27 август ще бъде представена книгата „Опълченците от Габровския край“ на Ангел Ангелов.