Хиляди миряни посрещна патриарх Даниил в Гоце Делчев (Видео)
Първото си официално посещение в епархията Негово светейшество направи по случай честванията за 130-годишнината от учредяването ѝ към Българската екзархия
Хиляди миряни, духовници и представители на местната власт посрещнаха българският патриарх Даниил в Гоце Делчев. Негово светейшество извървя заедно с тях пътя на празничното шествие до площада и се поклони пред паметника на Гоце Делчев, съобщи БНР.
Българският патриарх пристигна в центъра на Неврокопска епархия, която отбелязва 130 години от създаването си. Деца, облечени в пъстри носии, ученици от училищата в Гоце Делчев и разбира се – духовниците, начело с митрополит Серафим поискаха благословия от негово Светейшество. Никой не криеше вълнението си, съобщи БНР.
Деца в народни носии и стотици вярващи от Неврокопска епархия посрещнаха Българския патриарх Даниил с аплодисменти и духовна радост. Първото си официално посещение в епархията той направи по случай честванията за 130-годишнината от учредяването ѝ към Българската екзархия, разказва сайтът на Светия синод.
За да участват в духовния празник на епархията дойдоха Техни Преосвещенства Адрианополски епископ Евлогий – игумен на Рилската света обител, Браницки епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан – протосингел на Софийска света митрополия, йеромонасите Йосиф и Натанаил от манастира „Св. Йоан Кръстител“ в Уоруик, щата Масачузетс – клирици на митрополията ни в САЩ, Канада и Австралия, архиерейските наместници от Неврокопска епархия и духовници. Негово Светейшество беше посрещнат от Неврокопския митрополит Серафим още в началото на епархията при град Благоевград, а на входа на някогашния Неврокоп – днес град Гоце Делчев по стара българска традиция: с хляб и сол. В продължение на час патриарх Даниил благославяше събралото се множество, което под съпровода на духов оркестър се отправи към площада, носещ името на града, за да започнат тържествените чествания. Многолюдното шествие беше водено от ученици от ПГ по МСС ,,Пейо Кр. Яворов” – в народни носии и гвардейски униформи с икони и трибагреници в ръце.
Радостта от посещението на Негово Светейшество споделиха множество жители на Гоце Делчев, които излизаха от работните си места и домовете си, за да го приветстват и да получат архипастирски благослов.
Когато шествието достигна площад “Гоце Делчев” в сърцето на стародавния Неврокоп, първи кметът на града – Владимир Москов – приветства Негово Светейшество. “Приемете от мое име сърдечните поздрави на всички жители на община Гоце Делчев по повод избирането Ви за глава на Българската православна църква и за това, че избрахте именно град Гоце Делчев за своето първо официално посещение извън Софийската епархия“, каза кметът на Гоце Делчев. И отправи благопожелания: “Във Ваше лице виждаме духовен водач и будител, който с всеотдайност, търпение и благочестие ще подкрепя нашата вяра и ще ни дава надежда за по-добър живот. От името на всички граждани в община Гоце Делчев Ви желая здраве, благост и сили, за да бъдете наше упование в трудните ни дни и в радостите ни мигове“. В отговор на приветствието Негово Светейшество се обърна с думи на първосветителска обич, грижа и благодарност за сърдечното посрещане:
“Сърдечно благодаря за горещия прием, благодаря на децата за искренността и неподправеното отношение, и на всички вас за обичта и вниманието.
Паметни са тези събития и аз благодаря на Негово Високопреосвещенство за поканата да бъда тук и да участвам в радостта на тези празници. Особено се радвам, защото извън официалните поводи и богослуженията, свързани с тях, празникът е в душите ни. В днешно време е много трудно да се създадат устойчиви, близки взаимоотношения между хората – на доверие, на уважение, на обич и взаимопомощ, взаимоотношения на любов по примера на любовта, която Господ Иисус Христос ни показа“, каза Негово Светейшество. И отбеляза, че през цялата своя 130-годишна история Неврокопската епархия успешно е изпълнявала мисията, отредена ѝ от Бога, включително – като е дала достойни духовници, общественици и научни дейци, живели в благочестие. “А какво значи тази думичка благочестие? Живот в честност, трудолюбие, ангажирност към човека до нас, искрена вяра в Бога. Този начин на живот създава предпоставки да се разгърнат пълноценно дарованията, които Творецът е вложил във всеки един от нас. Неврокопската епархия и до днес изпълнява своята мисия“, допълни патриарх Даниил.
Негово Светейшество отслужи благодарствен молебен в митрополитския катедрален храм “Св. св. Кирил и Методий”, където беше поздравен с многолетствие в изпълнение на хор “Йеромонах Неофит Рилски” при Неврокопска света митрополия.
С топъл прием и думи на братолюбие към Българския патриарх в храма се обърна и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. “За всички ни съпреживяването на днешното вълнение и радост е извънмерно. Днес Вие сте тук, сред нас, като Български патриарх – в епархията, в която започна Вашият път като духовник под старчеството и духовното ръководство на приснопаметния дядо Натанаил. Където, уверявам Ви, всички Ви познават и обичат отдавна“, каза с братска обич митрополит Серафим. И допълни: “Поехте първосветителското служение във времена на много изпитания и интензивни промени както за народа и страната ни, така и за целия свят – все неща, които събуждат тревога у нас. Призван сте, за да бъдете продължител на душепастирското дело и светлия пример на българските патриарси, мнозина от които са просияли в святост“.
Негово Светейшество също се обърна със слово към своя събрат – Неврокопския митрополит Серафим – и към събралите се православни вярващи в катедралата: “Сърдечно благодаря за добрите думи, братското приветствие и молитви, които идват от дълбината на сърцето Ви. Действително, нашият път в духовно служение на Църквата да започна от тук, от Неврокопска епархия, от Хаджидимовския манастир. Няма да крия, че това, което съм придобил във вярата – като опит, като познаване на Бога, като начин на служение – е станало под ръководството, по молитвите и грижата на приснопаметния наш старец Неврокопския митрополит Натанаил, и чрез споделяне на живота с манастирското братство. Това е безценен опит, който не може да се прочете в учебниците, който не може да се придобие, ако не следваме искрено този призив, който Господ ни е отправил“, обърна внимание Бългсрският патриарх Даниил.
Честванията продължиха с научна конференция в сградата на Неврокопската света митрополия. Ще бъде открита и фотодокументална изложба „130 години от създаването на Неврокопската света митрополия“.
ВИЦЕПРЕЗИДЕНТЪТ ЙОТОВА: Историята на Неврокопската епархия е записана със златни букви
Неврокопска митрополия е с дълга история, митрополия, която е записана със златни букви не само в историята на църковното дело в България, но и в нашата изстрадала българска история, каза в словото си при откриване на научна конференция в сградата на Неврокопска епархия вицепрезидентът Илияна Йотова.
Конференцията е посветена на 130-годишниината от учредяването на Неврокопска епархия и е уважена още от Негово Светейшество българския патриарх Даниил, кметът на Гоце Делчев Владимир Москов, ректорът на Югозападния университет „Неофит Рилски“ проф. Николай Марин и Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим.
Този духовен храм на Неврокопската митрополия не се издига на случайно място, тя е резултат от цялостната българска борба за независима църква, сложила началото и на национално-освободителното движение на България, отбеляза вицепрезидентът в Гоце Делчев. По думите на Йотова, без самостоятелна църква, едва ли щеше да е така силно това движение и България да дочака свободата си.
Вярата е онази, която вдъхна голямата сила в нашите герои, борци, за да могат да осветят с дело своя път и да родят българската нация след петвековно робство, отбеляза Йотова. Тя припомни и периода от историята на митрополията, след като България получава свободата си, а тази част на Родината остава още десетилетия под османска власт. Огромно е значението на този духовен център за просвета, за грижа на хората, така че по-леко да преминат през тези трудни предизвикателства и да дочакат и свободата, каза още вицепрезидентът.
Илияна Йотова посочи, че връщането 130 години назад във времето има своето значение не само от гледна точна на признатите ни в цял свят учени, както и не само заради преклонението пред предците. За нас е важно още нещо – как днес четем делото на героите, на духовниците, които отбелязваме днес, каза още тя и отбеляза, че това, което са ни завещали най-силно е вярата.
Вицепрезидентът се обърна и към патриарх Даниил с благодарност за това, че от момента, в който е заел този пост, той го е приел като мисия и призвание. Дано повече хора се вслушат във думите ви, каза още Йотова и допълни, че е полезно да се огледаме какво става навън. Тя посочи, че светът в момента е непредсказуем, свят на войни, но в който, ако хората сме заедно, ако пропъдят омразата помежду си и разделението, ще бъдат силни и ще могат да посрещнат тези предизвикателства.
Сега, когато след поредните избори сме в навечерието на нов парламент, дано днешните думи, които чухме, за памет, за история, за бъдеще, стигнат до нашите избраници, дано да забравят да разделят държавата на парчета, всяко за себе си, дано да няма повече сглобки, дано да няма повече интриги, дано да няма унизителни за нас като българи решения, каза още Йотова. Тя посочи, че „все повече се изправяме всички ние пред мълчаливия гняв на народа, който гледа, и който ни наказва с най-страшното – с песимизъм и с безразличие, а така държава не се прави“.
Казват, че словото винаги побеждава, допълни Илияна Йотова и призова да се върнем към словото и към думите с тяхното истинско съдържание – родолюбие, доброта.
В събота, на 9 ноември, в митрополитския катедрален храм “Св. св. Кирил и Методий” ще бъдат отслужени и заупокойни богослужения по повод навършването на единадесет години от мирната и блажена кончина на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил (1952-2013).