Хунан – важен комуникационен център още от древни времена
Хунан е провинция на КНР без излаз на море. Разположена е в средното течение на водосборния басейн на река Яндзъ и граничи с провинциите Дзянси на изток, Гуандун и Гуанси на юг, Гуейджоу на запад и Чунцин на северозапад. Най-големият град и столица на провинцията е град Чанша, който граничи с река Сян. Сред най-населените градове са Хънян, Джуджоу, Юеян.
Името Хунан буквално означава „на юг от езерото“ – като се има предвид езерото Донтин в североизточната част на провинцията.
Провинцията се намира на южния бряг на река Яндзъ, почти на средата на руслото й.
Хунан обхваща площ от 211 800 квадратни километра, което я прави 10-о по големина подразделение на държавата на провинциално ниво. Източната, южната и западната част на провинцията са заобиколени от планините Улин, Сюефън, Нанлин и Лосяо.
Планините и хълмовете заемат повече от 80% от провинцията, а равнините по-малко от 20%. На 2115,2 метра надморска височина е най-високата точка в провинцията – връх Линфън.
Реките Сян, Дзи, Юен и Лишуей се вливат в реката Яндзъ при езерото Донтин в Северен Хунан. Централната и северната част представляват нисък басейн с У-образна форма, отворена на север, с езерото като неин център. По-голямата част от провинцията лежи на бреговете на четирите големи притока на река Яндзъ. Езерото Донтин е най-голямото в провинцията и второто най-голямо сладководно езеро в Китай.
Климатът на Хунан е субтропичен с кратки, хладни и влажни зими, много горещи и влажни лета и много валежи. Средните температури през януари са от 3 до 8° C, докато средните температури през юли са около 27 до 30° C. Средните годишни валежи са 1200 до 1700 милиметра.
Хунан днес е дом на различни етнически малцинства като хакка и мяо, които съжителстват с преобладаващия хански етнос. В провинцията се говорят различни диалекти като сян, ган и югозападен мандарин.
Провинцията влиза в писмената китайска история
около 350 г. пр. н. е., когато става част от династията Джоу. През 278 г. пр. н. е., регионът попада под контрола на династия Цин, а след това и на Кралство Чанша по време на династията Хан.
През вековете Хунан става важен комуникационен център поради позицията на река Яндзъ и Имперската магистрала, която е свързвала Северен и Южен Китай.
Заедно с това Хунан става и център на научна дейност и конфуцианска мисъл, особено в Академията Юелу в Чанша (по-късно превърната в известния Хунански университет), която е една от четирите големи академии в исторически Китай за последните хиляда години.
Хунан е и родното място на китайския комунист и революционер Мао Дзедун, който е първият председател на Китайската комунистическа партия и основател на Китайската народна република.
Номиналният БВП на Хунан
е 4,6 трилиона юана (724 милиарда щатски долара) към 2021 г. и е в Топ 20 на най-големите поднационални икономики в света. Хунан е 9-ата по големина провинциална икономика на Китай.
Нейният БВП (номинален) на глава от населението надхвърля 69 300 юана (10 900 щатски долара), което я прави третата най-богата провинция в региона на Южен Централен Китай след Гуандун и Хубей.
От средата на 19-и век Хунан изнася ревен, мускус, мед, тютюн, коноп и птици. Районът на езерото Донтин е важен център за риболов, а провинцията е също важен център за отглеждане на чай. Освен селскостопански продукти през последните години Хунан се превърна във важен център за производство на стомана, машини и електроника, особено след като производственият сектор на Китай започва да се „отдалечава“ от крайбрежните провинции като Гуандун и Джъдзян. Районът Лъншуейдзян е известен със своите мини за полезни изкопаеми и е един от основните центрове за добив на антимон в Китай.
Провинцията е добре известна и с няколко световни производителя на строително оборудване като бетонови помпи, кранове и др. Тези компании включват Sany Group, Zoomlion и Sunward. Sany е една от големите компании за сектора в света. Град Лиу’ян е най-големият световен център за производство на фойерверки.
В Хунан са създадени Национална зона за икономическо и техническо развитие на Чанша, Национална нова и високотехнологична индустриална зона на Чанша, Зона за обработка на износ в Чънджоу и Национална нова и високотехнологична индустриална зона на Джуджоу.
Столицата на провинцията, град Чанша
се намира в източната част и е важен търговски, производствен и транспортен център.
Град Чанша (името означава „дълги пясъци“) е бил активен център за производство на керамика през династията Тан (618 – 907), чиито чайници, чаши за чай и други продукти са масово произвеждани и изпращани до крайбрежните градове на Китай за износ в чужбина.
Този регион на огромния Китай се радва на все по-активен туристически интерес.
Гостите на Хунан могат да се настанят в елегантни съвременни хотели и да разгледат забележителностите на тази красива провинция, където районът Сяосян и езерото Донтин заемат видно място в китайската поезия и живопис.
В провинция Хунан би било хубаво да посетите:
Живописната зона Улинюен,
която е вписана като обект на световното наследство на ЮНЕСКО и е известна с кварцитните си пясъчни стълбове, пещери и водопади.
Кулата Юеян на брега на езерото Донтин,
построена по време на династии Хан и Джин. Заедно с кулата на Жълтия жерав в Ухан и Павилион на принц Тен в Нанчан, това е една от трите големи кули на Джианан.
Планината Хън
в Хунан е една от Петте големи планини на Китай и е дом на най-големия храм в Южен Китай.
Тук е построен и първият изцяло стъклен окачен мост в Китай в Националния геоложки парк Шинюджай.
Интерес за туристите представляват и редицата културни центрове – като се почне от музея на древната академия Юелу, днес съвременен център за висше образование, и се свърши с традиционни селища на етносите мяо и хакка, известни със своите оригинални традиционни костюми и с различните си фолклорни празници.