Цинхай – провинция с име на езеро
Цинхай е една от северозападните провинции на КНР. Тя е най-голямата провинция на Китай (ако изключим автономните региони) по площ, но е третата най-малка по население. Нейна столица и най-голям град е Синин.
Цинхай граничи с провинциите Гансу на североизток, Синдзян на северозапад, Съчуан на югоизток и Тибетския автономен регион на югозапад. Името на провинцията идва от едноименното езеро, което е най-голямото езеро със солена вода в Китай и второто по големина в света.
Провинцията е разположена основно на Тибетското плато и е населена от етносите хан, тибетци, хуей, монголци и други. Общо 37 етнически групи живеят в провинцията, а малцинствата представляват 49,5 %.
По-голямата част от провинцията се състои от планини и високи плата и има средна надморска височина от около 3000 метра. На север са планинските вериги Алтън и Цилиен, които образуват разделението между вътрешните и външните водосборни системи на Китай. През южната централна част на провинцията се простират планините Баян Хар (Баянкала) (част на планините Кунлун), които помагат за очертаването на северната граница на района на Тибетското плато в Цинхай и служат като вододел на изворите на Жълтата река и река Яндзъ. На юг границата между Цинхай и Тибет е успоредна на планината Тангула, където извира Яндзъ. Между тези високи планини има широки долини, хълмисти райони и обширни равнинни платна.
Икономиката на провинция Цинхай е относително слабо развита. Номиналният БВП за 2022 г. е само 361 милиарда юана (50 милиарда щатски долара).
Икономически Цинхай е разделен на две големи части на запад и юг от езерото. От източната страна е водосборната зона на Жълтата река, състояща се от големи площи земеделска земя, пресечени от напоителни канали и осеяни със селища. Тук се произвеждат пролетна пшеница, ечемик и ирландски картофи.
В западната част има огромни пасища и се отглеждат много стада от едър рогат добитък, якове, коне и овце, които представляват основния източник на богатство на провинцията. Произвежданата вълна от овце и якове е с високо и добро качество.
Планините Кунлун и Цилиен са добре залесени и там се отглеждат смърч, бреза, китайски бор и китайска хвойна. В земеделските райони има насаждения от праскови, кайсии, круши, ябълки и орехи.
Експлоатацията на минерални ресурси отдавна представлява основен компонент на икономиката на провинцията. Запасите от нефт и природен газ се намират в басейна Цайдам, който съдържа повечето от минералните запаси на провинцията.
Цинхай се превърна в най-големия производител на литий в Китай, а тук има и богати находища на калий, стронций, бром, соли, силиций и магнезий; както и запаси от мед, олово и цинк.
Изобилните водни ресурси в провинцията са оползотворени в големи водноелектрически централи, построени по горното течение на Жълтата река в Лонйенся (завършена през 1992) и Лидзяся (1996).
Последните години се наблюдава бърз индустриален растеж, като постепенно се включват и по-новите дейности.
В Синин и други градове са създадени химически и машинни заводи, фабрики за желязо и стомана и фирми за електрическо оборудване.
През 2000 година е създадена и Зоната за икономическо и технологично развитие на Синин (XETDZ), която се фокусира върху развитието на производството на химикали, базирани на ресурси от солено езеро, цветни метали и преработка на петрол и природен газ, специални лекарства, храни и биохимикали, използващи местни животни и растения от платото и други.
Новите транспортни връзки между Цинхай и други райони на Китай имат силно влияние върху развитието и отварянето на провинцията. Решаващият тласък за растеж беше откриването през 1959 г. на железопътната линия между Синин и Ланджоу на югоизток, свързваща провинцията с националната железопътна мрежа. Линията бе удължена до Голмуд и други места в басейна на Цайдам, а през 2006 г. стига до Лхаса, Тибет.
Освен това през провинцията минават шест национални магистрали. Преди време беше разширена връзката Синин – Лхаса, а експресна магистрала от Синин до Ланджоу бе завършена през 2005 г.
Много туристически атракции са съсредоточени около Синин, столицата на провинция Цинхай. През горещите летни месеци много туристи идват тук от горещите южни и източни части на Китай, тъй като климатът е доста мек и това прави града идеално лятно убежище.
Езерото Цинхай също е основна туристическа атракция в провинцията. То се намира на 3600 м надморска височина и е най-голямото соленоводно езеро в Китай.
Посетителите са привлечени от естествената среда и изобилието от мигриращи птици.
Националният природен резерват Сандзянюен, който в буквален превод означава „Извор на три реки“, е област от Тибетското плато, където се намират изворите на три от най-големите реки в Азия – Жълтата, Яндзъ и Меконг.