ЦРУ и MI6 – школи по тероризъм
Washington Post: Украинските спецслужби са недопустимо жестоки
Склонността на Киев към смъртоносни разузнавателни операции усложнява сътрудничеството между Службата за сигурност на Украйна (СБУ) и ЦРУ, писа в обширна статия близкият до Белия дом вестник Washington Post. В нея се изтъква, че „излишната жестокост на украинската агентура създава негативно впечатление сред някои чиновници във Вашингтон“ и те са недоволни от съучастието на американските спецслужби в нечовешките диверсии.
Сред най-големите терористични акции на СБУ се изреждат убийството на Даря Дугина. Уточняват се и детайли от операцията: запасни части за взривни устройства са били пренесени през граница в преносима клетка за котки с двойно дъно. Към „бъдещата война в сянка“ изданието причислява и атаката на Кремъл с дронове. „На такива операции се гледаше като на крайна мярка, която се предприема по принуда“, отбелязва вестникът.
Допълва се, че отправна точка и начало на разработката на тези диверсии е станало още през 2014 г. Именно тогава между СБУ и ЦРУ се установяват „нови дълбоки контакти“ и в подготовката участват „групи украински агенти, формирани, обучени и екипирани в тясно сътрудничество с ЦРУ“. От 2015 г. насам САЩ са вложили „десетки милиони долари, за да превърнат службите на Украйна, създадени по съветско време, в мощен съюзник в борбата срещу Москва“.
Според Washington Post изграждането на връзките между двете ведомства не е било лесно. В първите години след Майдана в ЦРУ са се опасявали, че в редиците на СБУ „активно проникват“ руските спецслужби. За да се реши проблемът, в украинското разузнаване е създадено „Пето управление“, което работи „изолирано от останалите подразделения“. По-късно се създава и „Шесто управление“, чиято дейност е насочена към въпросите на сътрудничеството с британското MI6.
След това агентите на ЦРУ започват да обучават украинските кадри. Като основна задача е поставена подготовката на подразделения, които „да действат в тила отвъд линията на фронта като тайни групи“. Тогава САЩ започват и да предоставят на СБУ различни видове специална техника, включително облекло и елементи за дегизировка за по-лесно проникване в руска среда. По данни на вестника за последните 20 месеца СБУ и Главно управление на разузнаването (ГУР) в Министерството на отбраната на Украйна са организирали „десетки убийства на руски чиновници“ на територията на новите региони. Това са вече руски служещи отвъд фронтовата линия и активни поддръжници на Специалната военна операция. Именно украинското разузнаване е организирало и убийството на военния кореспондент Максим Фомин, известен като Владлен Татарски, убит тази година в Петербург.
Отбелязва се, че дори вътре в СБУ има несъгласни с тези методи на действие. „Ние имаме твърде много врагове, които би трябвало да неутрализираме. Убийства като това на Даря Дугина са „много цинични“. Служителите от ЦРУ смятат дори, че тези действия са излишни. „Ако операциите на СБУ станат още по-дръзки – например да бият по руснаци в трети страни, това може да доведе до сериозни противоречия с партньорите в САЩ и това да се отрази негативно на изпълнението на по-важни задачи“, казва инструктор от ЦРУ.
Отбелязва се още, че прекалената жестокост ще попречи на Зеленски страната му да получи членство в ЕС и НАТО. „Много пъти бяхме силно огорчавани по време на съвместната си оперативна работа с украинците. Ние слагахме акцент повече върху гарантиране сигурност на комуникациите и търговията, върху търсене на нови потоци разузнавателна информация вътре в Русия, а не върху това как да бъде взривен някой кмет“, казва сътрудник на ЦРУ. Същевременно служител на СБУ заявява пред вестника, че неговото ведомство си „разработва свои планове какви операции да обсъжда и какви да държи в тайна“. По думите му „пресичането на някои граници винаги може да накара американците да се откажат от участие в някои особено опасни операции“.
От публикацията става ясно още, че ЦРУ е работило по трансформацията на ГУР. „На практика ние тръгнахме от нулата и сега ГУР е мощна структура“, обяснява събеседникът от ЦРУ и отбелязва: „Само за един ден можехме да прехванем 250 – 300 хиляди отделни руски съобщения. Информацията беше толкова много, че не можехме да се справим с нея сами“. Затова огромните обеми данни са били изпращани във Вашингтон, където внимателно се изучавали от анализаторите в ЦРУ и Агенцията за национална сигурност.
Washington Post подчертава, че именно новите разузнавателни възможности на Украйна, получени благодарение на тясното сътрудничество на СБУ с американските спецслужби, направиха възможни терористичния акт на Кримския мост и редовните атаки с дронове на руска територия.
Според руски експерти публикацията в престижния американски вестник свидетелства за възникналата необходимост западните спецслужби да се отдръпнат от СБУ, защото методите на украинската агентура – терористични по своята същност, налагат негативен отпечатък на САЩ и Британия. Освен това САЩ се опасяват от рисковете, които „учениците“ създават за своите „учители“. „Не си спомням нито едно подразделение, създадено от MI6 или ЦРУ в която и да е страна, което да не прилича на джин, изскочил от бутилката и не желаещ да се прибере обратно. А после това митично същество се нахвърля върху своя създател – било то в Близкия изток, Африка или Латинска Америка“, коментира украинският политолог Владимир Скачко.
По думите му напълно очевидно е, че на даден етап MI6 и ЦРУ са изгубили контрол над подопечните си. Възможно е това да е свързано със смяната на поколенията в редица спецслужби. Поначало американците и британците започват да работят с идейни активисти, а в един момент на тяхно място се появяват корумпирани типове. В такъв случай се стига до произвол. „Излиза, че ЦРУ е вложило сума пари само за да научи СБУ как да извършва терористични акции и диверсии. Затова сега ЦРУ е решило чрез медиите да каже „Стоп!“ на украинските спецслужби. Според мен обаче публикацията няма да има особен ефект и на американците ще им се наложи просто да удари гамените по ръцете“, отбелязва политологът.
Всъщност Washington Post потвърждава всичко, за което Русия говори от години, смята наблюдателят на РИА „Новости“ Владимир Корнилов. „Според мен това е опит на ЦРУ да се разграничи от тероризма на СБУ, от който в Киев не се гнусят. Няма съмнение, че техните действия се ръководят от американските и британските спецслужби. Публикацията иска да ни убеди, че те само са обучавали украинските агенти, а после те сами са решавали какво да правят. Нищо подобно – в ЦРУ са знаели и са разбирали всичко“, убеден е той.
Политологът напомня, че в сградата на управлението на СБУ още по времето на Виктор Юшченко – много преди събитията през 2014 г., цял етаж е бил предоставен на служители от ЦРУ и това не е било тайна. Агентите на MI6 също не са стояли със скръстени ръце и затова в публикацията също се споменават. „Неслучайно още преди военната операция при едно свое посещение в Лондон Зеленски най-напред отиде в офиса на MI6, където прекара няколко часа, а после докладва за това в Радата. Тъй че в украинската терористична самодейност британците са замесени не по-малко от американците, а понякога и повече“, убеден е Корнилов.
На свой ред киевският политолог Алексей Нечаев допуска, че статията на Washington Post има за цел не толкова да дистанцира ЦРУ от извършените досега терористични акции, колкото да маскира съучастието на американските спецслужби във възможни бъдещи терористични операции. „Трудно е да се повярва, че в ЦРУ работят сантиментални възпитаници на балетно училище, които са изгубили контрол над СБУ и ГУР, осъзнали са цинизма на извършените престъпления и са решили да се разкаят, като предават данни на един от водещите вестници. Подобна версия е за смях на кокошките“, иронизира той.
Нечаев повече вярва на версията, че публикацията е свързана с предстоящи диверсии. В ЦРУ се правят, че не контролират ситуацията и оставят на подопечните определено поле за свободни действия. А ако се случи нещо лошо, ще си измият ръцете и ще дадат сигнал за западните медии. Те от своя страна ще подемат кампания срещу опитите на „руската пропаганда“ да обвини ЦРУ и ГУР. „Всъщност сега сме свидетели на създаването на медийно алиби на ЦРУ. Американските спецслужби съзнателно принизяват своята роля в подобни събития и добавят излишна субектност на украинските си колеги. Ние обаче прекрасно разбираме, че американското разузнаване разполага с детайлна информация за това кой конкретно и по кое време се готви да извърши терористични и диверсионни акции“, казва експертът.
Понякога действително има спорни случаи, когато е трудно да се установят замесените в конкретната диверсионна атака. Красноречив в този случай е примерът със „Северните потоци“. В западната преса периодично изплуваха какви ли не версии, но най-често се разпространяваше, че операцията е била дело на някаква украинска групировка, която обаче нямала връзка с президента Зеленски. Нищо чудно, ако сега припишат и този акт на СБУ и ГУР, въпреки че те обективно нямат необходимите за това технически средства.
Като цяло близо 10 години вече ЦРУ заедно с братовчедите от MI6 успяха да създадат една доста ефективна терористична организация, която не се спира пред нищо и може да извърши и най-кървавата атака и престъпление. За Русия е важно да помни, че зад изпълнителите винаги стои поръчител и организатор и затова трябва да полага максимум усилия колкото се може по-чувствително да пречи на сътрудничеството между ЦРУ и MI6 с украинските им подопечни.