„Чанъ-6“ демонстрира международен стил – едно историческо и забележително постижение
Лунният модул „Чанъ-6“ демонстрира международен стил, посочи в редакционна статия китайското англоезично издание Global Times. Китай е единствената страна в света, която е кацала два пъти на обратната страна на Луната. Сега за първи път Китай успешно събра лунна почва от обратната страна на Луната.
Това историческо и забележително постижение не само показва технологичния напредък на Китай в космическото пространство, но и означава, че е направена важна крачка за разгадаване на пъзела в човешкото изследване на Луната.
Изданието посочва, че новината за успеха на „Чанъ-6“ е вълнуваща, защото мисията на „Чанъ-6“ включва „много инженерни иновации, високи рискове и голяма трудност“.
Известно е, че в сравнение с близката страна на Луната, теренът на обратната страна на този спътник на Земята е по-насечен. Предварително избраната зона за кацане в терена на басейна на Южния полюс – Ейткен, е по-ниска и има повече кратери, което прави осветлението и измерването на терена по-трудни и това увеличава сложността на гладкото кацане на сондата.
Международната общност също е много развълнувана. Учените по света смятат, че китайската лунна сонда ще помогне да се отговори на ключови въпроси за ранната еволюция на слънчевата система.
Тази година се навършват 20 години от създаването на китайския проект за изследване на Луната. Поглеждайки назад, може да се каже, че това са вълнуващи 20 години в космическата история на Китай.
От лунния модул „Чанъ-1“ до „Чанъ-6“, от първоначалното изследване на Луната до детайлното й проучване, от наблюдението на лунната повърхност до изследването на обратната страна на Луната, от дистанционно наблюдение до връщането с проби бе изминат голям и успешен път.
Успехът на „Чанъ-6“ допълнително повиши доверието и очакванията на хората, че Китай ще постигне пилотирани кацания на Луната още преди 2030 година и ще завърши преди 2040 година изграждането на интегрирана международна станция за изследване на Луната.
Изследването на Космоса от Китай е обърнато и към света и е от полза за човечеството.
Китай винаги е имал желание да осъществява задълбочен международен обмен и сътрудничество в Космоса на базата на равенството и взаимната изгода, както и да работи за мирното използване и приобщаващото развитие, изтъква Global Times.
Изданието подчертава също, че „Чанъ-6“предоставя отворени възможности за международно сътрудничество. „Чанъ-6“ също носи международни полезни товари от Европейската космическа агенция (ESA), от Франция, Италия и Пакистан, което подчертава „международния стил“ на китайския проект за изследване на Луната, напомня изданието.