Четвърти ден на земеделски протести – затворени пътища, блокади, искане на оставки
Протестиращите земеделци затвориха автомагистрала “Тракия” в района на Стара Загора. Очаква се блокадата да продължи до 12:30 часа.
По-рано днес за пореден ден тежка техника блокира движението по главния път Стара Загора – Димитровград, където е достъпът до автомагистралата.
Земеделци отново затвориха пътя към „Дунав мост 2“ при Видин. Днес е четвъртият пореден ден, в които земеделските производители протестират и затварят основни пътни артерии в страната. До 16:00 часа ще бъде спряно движението за тежкотоварни автомобили от и към границата с Румъния при Видин. Протестиращите настояват за ясни гаранции за законодателни промени, осигуряващи устойчивост, помощ от 20 лева на декар за секторите, които търпят най-големи загуби, и преразглеждане на условията на Зелената сделка на Европейския съюз.
Земеделски производители от региона на Самоков и Дупница протестираха край община Сапарева баня. Те затвориха и пътя Самоков – Дупница за около час. По този начин се образуваха километрични опашки. Полицейски служители отбиваха автомобилите при самоковското село Белчин, за да не се образуват още колони от чакащи.
Вече четвърти ден земеделците протестират при Сапарева баня. Протести ще има и през следващата седмица, а с всеки изминал ден времето ще се удължава с по един час, посочиха протестиращите пред БТА.
Заради недоволството на земеделски производители Ямболска област остава четвърти ден без достъп до магистрала “Тракия”. Протестиращите фермери на пътя Ямбол – Сливен запалиха бали слама и разляха мляко в знак на протест. Пътните блокади днес е обявено да продължат до 15:00 часа.
Затворени са и трите изхода за магистралата в областта – при Хаджидмитрово, Кабиле и Веселиново. Блокирано е движението и към Котленския и Ришкия проход, тъй като е невъзможно преминаването и през пътен възел “Петолъчката”. Тежка земеделска техника препречва и движението по международния път за граничен пункт “Лесово” при разклона за Тополовград.
“Никой не иска пари. Да, финансовата инжекция, която ще получат някои от стопанствата, е жизненоважна за тях. По-важното за всички ни обаче са законодателните промени, които искаме да станат. Няма смисъл едни пари да получим сега, а със закони да ни убият за две-три години”, каза за БТА Георги Радев, председател на Съюза на земеделските производители в област Сливен.
В почивните дни не се очакват протести. Дали ще има пътни блокади и в понеделник, зависи от срещата на земеделските браншови организации днес в 16:30 часа с премиера Николай Денков, каза Стоян Александров, член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на регионалния съюз в област Ямбол.
Преговорите с държавата може да продължат в събота и неделя. Не е изключено протестът да се премести и в София, посочи още той. “Ако от Националната асоциация на зърнопроизводителите и Българската аграрна камара се стигне до решение, че не приемаме условията, тръгваме към София”, заяви Александров.
Фермери блокираха пътя за граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) “Маказа” в района на кръстовището за пункта и Момчилград, познато сред местните като спирка Джебел, с искане за оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев. Действията им бяха подкрепени от колеги от Смолян и Карлово.
“Ние всички земеделски производители вече сме заедно и няма да ни разделят. Това трябва да стане ясно на нашите управляващи. На 13-ти сме в София. Ще стигнем и до Европа”, каза пред присъстващите председателят на Асоциация “Обединени животновъди” Бойко Синапов.
По думите му, сегашният министър и екипа му не могат да извършат нужните промени. Според Синапов от асоциацията, която представлява, са дали над 40 предложения за Стратегическия план до 2027 г. в сектора, като по нито едно няма развитие.
Искаме Закон за защита на българския производител. Искаме да защитим българското земеделие, животновъдство, зеленчукопроизводство, за това министър Вътев, искаме вашата оставка, се към земеделския министър протестиращите.
Освен блокадата, протестиращите изсипаха самосвал с тор върху главния път, запалиха бала със слама и изляха цистерна с мляко.
Протестиращи земеделци се събраха за четвърти ден на главния път София – Варна край Търговище. Блокадата на пътя и днес ще продължи четири часа, посочиха те.
Зърнопроизводителите дискутираха въпроса да продължи ли от понеделник протестът и как ще се процедира оттук нататък в търсене на решения на проблемите в сектора. Събрани заедно, те очертаха и още един проблем, който сериозно тревожи стопаните в областта.
“За земеделците проблем са дивите животни – кошути и елени, тъй като тe унищожават много от продукцията. Има вече вдигнати няколко дела, но от тях няма никакви ползи. Дивечът също е “под покрива” на земеделското министерство, но оттам няма никакви реакции – толкова време се пише и се говори и по медиите. Ще повдигнем и този въпрос – какво може да се случи и какво може да се направи, за да сме по-добре защитени”, каза пред репортер на БТА зърнопроизводителят Галин Стаматов.
Стопаните показа и видеа, заснети от тях, с необезпокоявано от тежките машини стадо елени, което преминава на метри от техниката в землището на село Макариополско.
За да обоснове защо за пореден ден е на пътя, земеделецът с повече от 20 години опит в дейността Данчо Великов, изнесе актуална счетоводна справка за загубите му от 2023 г. Той обработва 2 500 дка земи в различни землища в областта. По думите му загубата се дължи на скъпи торове, на по-високи цени на горива и на препарати. Той посочи, че общата му загуба е 185 889 лв. “Затова претендираме. Дори и да продам още слънчоглед, загубите ми ще паднат на 160 000 лв.”, каза той.
Въпреки трудностите, производителите бяха категорични, че ще продължат да обработват нивите, защото това умеят. “Ние сме свикнали – когато синоптиците съветват при над 35 градуса хората да не излизат, ние сме по комбайните. Зимата е същото – при минусови температури пак сме на полето, защото земеделската работа не търпи отлагане”, коментираха те.
Протестите на земеделците в област Хасково се разраснаха с проява на недоволство в още една точка от региона днес – в Ивайловградско. Сдружение “Необлагодетелствано животновъдство и екология” и Асоциациите на зърнопроизводителите и животновъдите в България организираха шествие в най-южната община на региона, бе публикувано във страницата във “Фейсбук” с името “Община Ивайловград – новините”.
Програмата предвижда събиране на техника на кръговото движение на главния път Ивайловград-Любимец. Шествието продължава с маршрут през Ивайловград и село Славеево до граничния пункт с Гърция Ивайловград – Кипринос.
Както и в предишните три дни, селскостопански производители блокираха с машини пътния възел северно от Хасково, на който се пресичат пътищата Русе – Маказа и Пловдив – Свиленград. Действията ни ще продължат пет часа, каза председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите в Хасково Станислав Стоянов. Той уточни, че от днешните преговори с кабинета ще стане ясно, дали и следващата седмица ще има демонстративно затваряне на пътна инфраструктура и за пореден път увери, че митингуващите нямат политически искания.
Земеделските производители от Врачанско продължават с протестите си и за четвърти ден блокираха движението между Мизия и Оряхово. Основното, което ни притеснява, са промените в българското законодателство, в правилата по отношение на зелената сделка и как ще бъде гарантирано, че всичко това ще се случи, обясни за БТА един от организаторите на протеста във Врачанско Румяна Ангелова.
“Това са седем закона в България, които трябва да се направят или променят. От 20 години се борим това да се случи и хората се притесняват, че ще ни излъжат”, каза Ангелова. По думите й по отношение на финансовата част има вече напредък в преговорите.
“Искаме да се направи дългогодишна политика в сектор “Земеделие”, а не на парче! И това ни убива и не можем да работим, не можем да имаме предвидимост за това какво ще стане. За парите е ясно – държавата ни няма пари. В Румъния днес са ги извикали и ще им дадат по 100 евро на декар засята пшеница, но държавата е богата, а нашата вечно няма!”, заяви организаторът на протеста.
По думите й сред законите, които трябва да се приемат или променят, са тези за ползване на земята, за браншовите организации, за кооперациите. Ангелова обясни, че земеделците в момента работят по няколко закона и се облагат по различен начин, правят по различен начин договорите си. “Искаме това да се уеднакви. Не може земеделският производител като физическо лице да си плаща 15 процента данък, а другият като юридическо да плаща 10 процента и да ползва напр. преотстъпен данък, а другият да не ползва. Това са много неща, които са се натрупали в годините и на нас това ни е най-големият болен проблем. И зелените изисквания, които ни спъват работата отвсякъде – да не можем да си изорем земята, когато трябва, да не можем да засеем, когато трябва”, обясни още Румяна Ангелова.