Чуждестранните туристи се потапят в очарованието на китайската култура
Обиколка из древните архитектурни комплекси по Централната ос на Пекин, разглеждане отблизо на теракотената армия в Музея на императорския мавзолей Цин Шъхуан, усещане на колоритните обичаи на етнически групи в древния град Лидзян и много други. От известно време „Обиколката из Китай“ е във фокуса на социалните медии в чужбина и много чужденци, посетили Китай, споделят впечатленията си от пътуването до Китай, привличайки голям брой потребители на интернет.
Данните на Министерството на културата и туризма показват, че от януари до юли тази година 5722 млн. туристи от целия свят са посетили Китай, което представлява увеличение с 403% на годишна база. Специално проучване за удовлетвореността на пристигащите туристи, проведено от Китайския институт за изследване на туризма, показва, че повече от 60% от анкетираните смятат, че опознаването на китайската култура е основната цел на пътуването им до страната.
Неотдавна Хишам от Мароко се е разходил по централната ос на Пекин. От парка Дзиншан до храма Хонън, покрай който се намират редица емблематични сгради, изобразяващи „гръбнака на древната столица“. „Беше много голяма изненада да изпитам преплитането на историческите обекти и съвременния живот“, споделя той.
Боднар от Румъния току-що е завършил пътуването си до Сиан, Чънду, Чунцин и много други градове. „Тъй като Китай ми харесва толкова много, планирам да го посетя още веднъж в края на тази година, за да разгледам повече съвременни градове като Шънджън“, споделя той.
В Юннан Бернадет от Полша прекарва 2 седмици, като посещава няколко древни града. „Научих, че провинция Юннан се намира в югозападната част на Китай и е дом на много етнически малцинства като Бай и Яо. Беше абсолютно невероятно пътуване“, казва тя.
Китайският институт за изследване на туризма (център за данни към Министерството на културата и туризма) наскоро публикува списък с „10 туристически атракции и курорти, предпочитани от туристите“, в който са включени Забраненият град, Великата китайска стена и теракотената армия в Сиан. Освен това древните градове като Лидзян в провинция Юннан, Джудзядзяо до Шанхай и Уджън в провинция Джъдзян са в списъка на „десетте известни древни градове, предпочитани от туристите“, които са се превърнали в популярни дестинации за чуждестранните туристи.
Все повече и повече туристи се докосват до дълбокото културно наследство и уникалния чар на Китай. Френският вестник „20 минути“ съобщава, че чуждестранните туристи са задълбочили познанията си за Китай, като са изследвали неговите богати и колоритни обичаи. Някои други туристи са посетили древните сгради в Шанси заради електронната игра „Черният мит: Укун“.
Откъде идва очарованието на „Обиколката из Китай“? Анализите показват, че една от причините е постоянното оптимизиране на културните услуги и предлагането на културни продукти. Ли Синдзян, изпълнителен директор на Столичния институт за развитие на културата и туризма към Пекинския университет за международни изследвания (BISU), заявява, че през последните години в цял Китай са предприети много иновативни инициативи за дълбока интеграция на културата и туризма.
„Културата е „суперсилата“, която привлича международните туристи“. Това заяви заместник-директорът на Световния културен форум на градовете Изабела Валентини на Световната конференция за сътрудничество и развитие в областта на туризма 2024 г. и допълни, за да отговори на разнообразните нужди на чуждестранните туристи Китай предприе редица мерки за подобряване на качеството на туристическите услуги, включително безвизовия режим за туристите от редица страни.
Сингапурският вестник LianheZaobao съобщава, че в туристическия сектор широко се използват съвременни услуги като мобилни плащания и онлайн резервации, които осигуряват на чуждестранните туристи удобно пътуване.
„Искам да отида в Китай в края на ноември, имате ли препоръки за места, които да посетя? Със семейството ми искаме да отидем в Китай, мога ли да се позова на вашето планиране на пътуването? Има ли някакви отстъпки за настаняване в хотели и закупуване на билети за забележителности в Китай?“. В чуждестранните социални медии много интернет потребители продължават да споделят преживяванията си в Китай, като публикуват кратки видеоклипове и пътеписи. Много хора следят коментарите, консултират се със съвети и изразяват желанието си да пътуват до Китай в близко бъдеще.
След като завършва пътуването си в Китай, Боднар също започва да дава съвети на хората, които планират пътуване до Китай. Под хаштага „Пътуване в Китай и визи“ в социални медии той пише: „Успешно завърших двуседмичното си пътуване въз основа на съветите, споделени от пътешественици от различни държави в социалните медии. Сега споделям с вас плановете си.“.
Данните, публикувани наскоро от Националната имиграционна администрация на Китай (NIA), показват, че пътуванията на чужденци в Китай продължават да са в разгара си. По време на националния празник на Китай чужденците са осъществили 1,014 млн. пътувания в страната, което е с 37,2% повече в сравнение с предходната година.
„Планирате ли „мечтано пътуване“ до тази огромна страна? Съставихме ръководство, което отговаря на някои от най-често задаваните въпроси за пътуването до Китай.“ Неотдавна CNN публикува подробна информация за това как да се кандидатства за китайска виза, как да се настроят мобилните плащания и кои полезни приложения да се изтеглят. Според медията някои чуждестранни туристи са променили мнението си за Китай и са започнали да планират следващото си пътуване до страната.
„Бил съм в Китай много пъти. Страната е очарователна и има хилядолетна история. Има и огромно предимство в насърчаването на входящия туризъм“. Питър Саймън, президент на Азиатско-тихоокеанската туристическа асоциация, неотдавна изрази надежда, че туристическите продукти на Китай ще продължат да увеличават културната интерактивност, така че туристите да могат да се запознаят в дълбочина с местната култура.
„Очакваме повече чуждестранни туристи да дойдат в Китай, за да опознаят богатите туристически ресурси и културно наследство на Китай. Те ще могат да усетят една отворена, уверена и безопасна страна“, каза още Ли Синдзян.