Шанхайската организация за сътрудничество планира разплащания в национални валути
Китайски експерти коментираха съобщението, че ШОС планира търговски разплащания в национални валути с цел да се намали зависимостта на страните от тази организация от американската валута, но същевременно добавиха, че този процес ще бъде дълъг и нелек.
На Източния икономически форум неотдавна заместник генералният секретар на ШОС Сохаил Хан разкри, че организацията е обсъждала увеличаване на разплащанията в местни валути сред страните членки, което показва напредък по плана, приет на срещата на върха на ШОС в Самарканд през 2022 г.
Експертите смятат, че перспективата за това начинание все още е изправена пред много препятствия, но някои новаторски ходове могат да бъдат обсъдени, за да отразят общото желание на нарастващ брой страни да намалят зависимостта си от долара на фона на превръщането от Вашингтон на основната световна резервна валута в оръжие за оказване на натиск срещу определени държави.
„Например Китай и Русия могат да обсъдят как Пекин да плаща някои от своите покупки на руски нефт и газ в рубли“, казва Джан Хан, научен сътрудник в Института за руски, източноевропейски и централноазиатски изследвания към Китайската академия за социални науки. „Все пак страните-членки на ШОС, трябва да разберат как да се справят с проблема с валутните колебания, които в някои случаи са твърде големи. За да бъде една валута приемлива сред търговските партньори, трябва да има някаква гаранция“, посочва Джан Хуан.
Си Дзюнян, професор в Шанхайския университет по финанси и икономика, обяснява, че уреждане на разплащания в национални валути, което се случва между Китай и Русия, може да служи като пример за други страни членки в рамките на ШОС. „Съществуващият модел на разплащане между Китай и Русия е прецедент, който дава представа за възможностите за справяне с технологичните въпроси и може да бъде отправна точка, която да бъде насърчавана в бъдеще“, казва професорът.
Експертите също посочват, че създаването на надежден механизъм за разплащания в местни валути между страните от ШОС ще отнеме години, за да заработи той на практика. От съществено значение е първо да се разшири търговското и икономическото сътрудничество, тъй като ползите от използването на местни валути биха били минимални без мащаб на сътрудничеството. Проучването в рамките на ШОС на въпроса за разплащанията е само един аспект от широките ходове за дедоларизация, вече предприети или обмисляни от редица страни, на фона на действията на САЩ да използват валутата си като оръжие в своята геополитическа стратегия.