Югозападното държавно предприятие с грижа към природата
Основните предизвикателства пред опазването на горите на територията на ЮЗДП са бракониерството, горските пожари, съхненето на иглолистните гори и негативните въздействия на климатичните промени. За защита на горите от пожари ежегодно се поддържат 275 км минерализовани ивици.
На разположение са 32 високопроходими автомобила за гасене на пожари и специален дрон за наблюдение и ранно откриване на огън в горските територии. От 2019 г. ЮЗДП разполага и със собствена единна мрежа за осъществяване на постоянна радиовръзка. Чрез нея се осигурява възможност за комуникация и своевременна реакция от страна на горските служители при сигнали за пожари, нарушения и различни аварийни ситуации.
Още от деня
- Валентин Тончев: Няма как д-р Доган да бъде изключен от т.нар. “Ново начало”, където никога не е членувал (Видео)
- Орбан: 500-годишното господство на западната цивилизация приключи, идва времето на Евразия
- Илиана Иванова е одобрена за нов мандат в Европейската сметна палата
Повредите, причинени от вятър, сняг, насекоми и различни болести засягат годишно немалка част от горите в предприятието. Негативно въздействие оказват и климатичните промени и свързаното с тях засушаване. Особено чувствителни към природните нарушения са иглолистните култури, създадени през ХХ век върху ерозирали терени.
С цел повишаване на устойчивостта на горите на територията на ЮЗДП горскостопанските дейности приоритетно включват поддържане на смесен видов състав и разновъзрастова структура на горите, както и толериране на местните дървесни видове.
Горските територии в ЮЗДП имат ключово значение за опазване на дивата природа.
. Около 8% от тях представляват защитени територии, като с най-голяма площ са трите природни парка „Витоша“, „Рилски манастир“ и „Беласица“ (общо 65 709 ха).
Защитените местности са 88 (общо 7140 ха), а природните забележителности – 54 (общо 2243 ха). Горските територии на предприятието граничат и с управляваните от МОСВ три национални парка – „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“, както и с 41 резервата.
Над 50% от територията на ЮЗДП попада в защитени зони от европейската екологична мрежа „Натура 2000“ – 43 зони по Директивата за природните местообитания с обща площ 619 299 ха и 25 зони по Директивата за птиците с обща площ 392 585 ха. Със заповед на министъра на земеделието и храните 3% от държавните гори, попадащи в защитени зони от „Натура 2000“, са определени като „гори във фаза на старост“ (обща площ 20 743 ха).
Най-често това са труднодостъпни гори във вододайни зони или защитени територии. През 2018 г. във връзка с горската сертификация по FSC делът на държавните гори, които са определени за опазване на гори във фаза на старост и представителни образци на естествени горски екосистеми, достига 71 544 ха (10,4%).
Във фокуса на професионалните грижи на горските и ловни стопани са не само стопанските дейности, но и опазването на биологичното разнообразие. Горскостопанските дейности се ограничават през брачния период на редки видове птици, като кълвачите и совите, както и в местообитанията на редки видове растения и периферните зони около бърлоги на едри хищници и гнезда на грабливи птици.
Източник: сайта на ЮЗДП