ЮНЕСКО: В Източна Европа журналисти са подлагани на натиск чрез фалшиви обвинения
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) изрази безпокойство от това как журналисти, особено в Източна Европа, са обвинявани в икономически престъпления, за да се предотвратява появата на критични репортажи, предаде ДПА.
Базираната в Париж организация заяви, че журналисти са преследвани с обвинения като изнудване, укриване на данъци и пране на пари.
Тази тактика е широко разпространена и се засилва във всички региони, но се наблюдава най-често в Източна Европа и Централна Азия. Целта е да се отклони вниманието на критично настроените журналисти от работата им и да бъдат сплашени. Журналистите, отразяващи корупцията, са изложени на особен риск, заяви ЮНЕСКО.
Организацията отбеляза, че се наблюдава тревожен модел на злоупотреба с финансовите закони и административните процедури за действия срещу журналисти, почти изключително от представители на държавата.
Често това се случва по време на предизборни кампании, протести или преди провеждането на големи международни събития, заяви ЮНЕСКО.
Тези обвинения накърняват репутацията на атакуваните журналисти и издания, водят до автоцензура и в по-малка степен са обект на международно осъждане, посочи организацията.
Анализът е базиран на 120 случая на предполагаеми финансови престъпления в периода 2005-2024 г., като повечето от тях са извършени между 2019 и 2022 г. ЮНЕСКО заяви, че предполага, че данните занижават броя на засегнатите журналисти и публикации.