Юрист: Дебатът за 3 март цели отклоняване на вниманието
Разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на прокурорска и съдийска колегия рязко засилва политическата власт и намеса в Прокуратурата. Това заяви пред БНР адвокат Антон Станков, бивш министър на правосъдието в правителството на НДСВ.
Той коментира готвените конституционни промени и определи като разумно отпадането на функцията на главния прокурор за общ надзор и методически указния.
Бившият правосъден министър обаче смята, че дебатът за промяната на датата, на която страната ни отбелязва националния си празник, е начин за отвличане на вниманието от конституционните промени. Личните му пристрастия все пак клонят към датата 3 март, защото тогава бъдещата държава България получава легитимност.
Той коментира и идеята за ограничаване на мандата на главния прокурор и на председателите на ВКС и ВАС – на 5 години, вместо 7. Промените предвиждат председателите на ВКС и на ВАС пак да се избират от ВСС, но да отпадне издавеното на указ от президента. “В момента указът на президента създава някаква стабилност. Струва ми се, че идеите не са премислени докрай“, коментира юристът.
Антон Станков анализира и предлаганите промените в статута на бъдещите служебни правителства и възможността кабинетът в оставка да продължава да действа като служебен. Той смята, че трябва да се променят сроковете, които се дават за реализиране на мандатите.
Смях в него предизвиква предложението за въвеждане на индивидуална конституционна жалба и възможността всеки да може да сезира Конституционния съд.
“Това е нещо много сериозно. Бих предложил поетапно въвеждане. Например всеки съдия да сезира Конституционния съд по повод на конкретен казус. Трябва да има филтър”, обясни бившият правосъден министър.
Станков обаче подчерта, че този парламент е с много ниска представителност. Той отбеляза също, че т. нар. некоалиция няма общ законопроект. Бившият правосъден министър е убеден и в необходимостта от широк обществен дебат, защото готвените промени засягат всички граждани