145 години българо-френски отношения бяха тържествено отбелязани в Грас с участието на вицепрезидента и с концерт на български оперни изпълнители

Илияна Йотова връчи от името на държавния глава Румен Радев почетния знак на президента на мецената Жил Фукс за подкрепата му и популяризирането на българската култура
Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост във френския град Грас на тържествен концерт, с който беше отбелязана 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Франция. Със своя талант френската публика зарадваха българските оперни изпълнители Пламена Гиргинова, Вера Гиргинова, Кирил Манолов и Михаил Михайлов под акомпанимента на пианиста Боряна Ламбрева. Концертът, който се проведе под патронажа на генералния директор на ЮНЕСКО (2009-2017) Ирина Бокова, беше организиран от културната асоциация „Център за изкуства“ в Грас. По покана на нейния председател Жил Фукс Илияна Йотова беше официален гост на концерта.
Жил Фукс е изтъкнат меценат, носител на множество международни отличия, който активно работи за популяризирането на българската култура по света. Фукс има огромен принос за развитието на Международния балетен конкурс във Варна, който с дългогодишната си история постави световни стандарти.
Вицепрезидентът Йотова връчи на Жил Фукс от името на държавния глава Румен Радев почетния знак на президента за големия му принос за популяризирането на българската култура и танцово изкуство в Европа и по света, както и за ролята му в развитието на двустранните отношения между Република България и Френската република.
„Господин Фукс, за мен е чест, че мога да ви нарека един от най-големите приятели на моята родина България. Горда съм, че човек като Вас работи неуморно за това богатата българска култура, неизмеримият български талант да са познати на широката публика“, обърна се вицепрезидентът към Жил Фукс.

„България е перлата на Балканите и аз много я обичам“, посочи от своя страна Фукс. Той изтъкна дългогодишното си сътрудничество със създателя на Международния балетен конкурс във Варна маестро Емил Димитров, с когото поставят началото за подпомагане и популяризиране на български таланти – дейност, която Жил Фукс продължава и днес.
Вицепрезидентът поздрави патрона на концерта Ирина Бокова за активната ѝ дейност за създаване на културни връзки и след приключването на двата ѝ мандата като генерален директор на ЮНЕСКО – най-високата позиция, която българин е заемал в системата на ООН.
В приветствието си Йотова подчерта древната история и богатата култура на България и приноса ѝ за развитието на славянския свят. „Тази година е знакова за нас, защото отбелязваме две важни годишнини – 1160 години от приемането на християнската вяра от българския народ и 1170 години на глаголицата – първообраз на славянската писменост, на кирилицата, която се ражда в България“, заяви вицепрезидентът. Гостите на концерта заедно с програмата получиха информация и достъп до българския филм „Пътят на светлината“, който разказва за значимата българска роля за развитието на християнството и славянската цивилизация.
„Днес в катедралата на Грас сме събрани различни хора, но силно свързани от убедеността, че културата е най-прекият път към познанието за другия. Тя е най-ефикасната противоотрова на ширещото се противопоставяне, омраза, конфликти. Тя е стабилната основа, върху която уверено се градят отношенията между държавите, основа, която превратностите трудно могат да разклатят“, обърна се вицепрезидентът към гостите.
В словото си тя подчерта, че 145 години България и Франция пишат уверено историята на своите отношения. „Франция е сред първите, които през 1879 г. признават Княжество България като равноправно на останалите европейски държави. Идеите на Френската революция слагат своя отпечатък върху национално-освободителното ни движение, възрожденската ни литература е силно повлияна от френската литература, а редица представители на българската интелигенция получават високо образование във френски училища и университети“, заяви Илияна Йотова.
По думите на вицепрезидента днес България и Франция развиват успешно своите отношения заедно в европейското семейство. „Обща е целта ни за силна Европа, без разделения. Европейският съюз трябва да утвърждава своята лидерска роля на международната сцена. Да върне ролята си на континента, който ражда и развива таланти, прави открития, задава примери в областта на културата и духовното развитие на света, в отстояването на правата на човека, на великата идея за свобода, равенство и братство“, изтъкна Илияна Йотова.
Тя подчерта, че интензивното партньорство между Грас и побратимения му Казанлък е пример на успешните двустранни отношения между България и Франция.