187 държави в ООН отхвърлят блокадата на Куба, САЩ и Израел са против, Украйна се въздържа
Къдринка Къдринова
Резолюция на Общото събрание на ООН за 31-ви път с категорично мнозинство изиска отмяна на 63-годишната американска блокада срещу Острова на свободата. Предлагаме пълния текст на речта на кубинския външен министър Бруно Родригес пред този най-висш форум, в която той привежда много данни за жестокото въздействие на наказателните мерки на САЩ върху кубинския народ.
За 31-ви път Куба внесе за гласуване в Общото събрание на ООН своя проекторезолюция за отхвърляне на вече над 60-годишната икономическа и търговско-финансова антикубинска блокада, наложена от САЩ.
Както винаги от 1992 г. насам, откакто се внасят такива резолюции, така и сега, искането на Куба за падане на геноцидната блокада, нанасяща тежки щети на тази суверенна държава и на нейния народ, бе категорично подкрепено от огромното мнозинство на членуващите в ООН 193 държави. В гласуването на кубинската резолюция, състояло се на 2 ноември, участваха 190 държави. 187 от тях, включително и България, я подкрепиха. Против бяха само САЩ и Израел. Въздържа се единствено Украйна.
По повод украинския вот, който и при предишни гласувания е бил такъв, е редно винаги да се напомня, че в продължение на 20 години – от 1990 до 2010 г., Куба приема за безплатно лечение и рехабилитация 25 000 деца, пострадали от аварията в Чернобил. 20 000 украинчета и 5000 беларусчета и русначета. Една жестоко ударена от американската блокада страна, допълнително тежко пострадала и от разпадането на соцлагера, в най-суровия си „специален период” през 90-те къса от оскъдния си залък, за да помогне на „чернобилчетата”. И спасява тези деца, за което семействата им са ѝ вечно благодарни. Част от тези пораснали деца, някои и с родителите си, избират да останат да живеят в Куба.
Тази неизтриваема страница от човешките връзки между кубинския и украинския народ караше предишни правителства в Киев да подкрепят кубинската резолюция в ООН. Но от няколко години Украйна се въздържа при гласуването. Поне не смее да е против…
Тазгодишното гласуване в Общото събрание бе предшествано от двудневни дебати по кубинската резолюция, по време на които представителите на 44 държави се изказаха най-решително за падане на американската блокада срещу Куба, изтъквайки нейния антихуманен характер. В 21 от изказванията бе отправено и настояване Куба да бъде извадена от своеволния американски списък на „държавите, подкрепящи тероризма”. По времето на президента Барак Обама САЩ я извадиха от този списък, но влезлият след това в Белия дом Доналд Тръмп я върна обратно. А присъствието на държава във въпросния списък означава, че тя не може да получава кредитиране от световни банки и всяко нейно международно разплащане трябва да се осъществява чрез заобиколни и многократно оскъпяващи операцията механизми. Тръмп освен това ожесточи още повече блокадата с 240 допълнителни санкционни мерки, засягащи и трети държави, търгуващи с Куба.
Говорилият сега на дебатите в Общото събрание на ООН представител на САЩ Пол Фолмсби влезе в дисонанс с общия тон, като се опита да отстои продължаването на американската блокада, повтаряйки известните тези на Вашингтон, че тя била насочена срещу кубинските власти, обвинявани, че нарушавали човешките права. В повечето от другите изказвания обаче бях приведени многобройни аргументи, че тъкмо блокадата най-тежко удря по правата и самия живот на кубинския народ.