87 са жертвите при трудови злополуки за година, КНСБ почете паметта им
С едноминутно мълчание Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) почете паметта на 87-те загинали работници при трудови злополуки през изминалата година, съобщи БТА.
На събитието, което КНСБ ежегодно организира по повод Международния ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници и Световния ден за здравословен и безопасен труд, които се отбелязват на 28 април, пред мемориалната плоча бяха запалени 87 свещи и поднесени венци и цветя в памет на загиналите при трудови злополуки.
Вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов цитира данни от оперативната информация на Националния осигурителен институт (НОИ), според които от загиналите при трудови злополуки 6 са жени, 71 – мъже.
Най-висок брой смъртни случаи са отчетени в секторите „Строителство“ – 22, „Сухопътен транспорт“ – 14, „Търговия“ – 9, каза Атанасов.
Общият брой на отчетените трудови злополуки през 2023 г. е 2709, т.е. със 127 повече от тези през 2022г., посочи Огнян Атанасов.
В сектор „Транспорт“ са отчетени 212 трудови злополуки, в „Строителство“ – 206, в сектор „Държавно управление“ – 203.
Загубените календарни дни в резултат на трудови злополуки за 2023 г. са 168 597, посочи той.
През 2023 г. контролните органи на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ са извършили 48 570 проверки в 40 160 предприятия с 1 628 790 заети лица в тях. Общият брой на констатираните нарушения на трудовото законодателство е 229 801, като нарушенията на разпоредбите за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд са 116 688.
„Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) инициира кампания „Да постигнем нулева смъртност на работното място до 2030“, но въпреки настояванията на КНСБ, нашата страна все още няма програма за постигане на поне средноевропейски показатели по отношение на смъртните случаи на работното място. КНСБ апелира за актуализиране на нормативната уредба, регламентираща работата на институциите, отговорни за организацията, дейностите и контрола на осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд, предвид поставените цели в Стратегическа рамка на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд за периода 2021-2027 г. и Националната програма по безопасност и здраве при работа 2022 – 2024 г.“, каза Огнян Атанасов.
Той също така припомни, че КНСБ и благотворителен фонд „Проф. д-р Желязко Христов“ от 26 години изплащат стипендии на деца, които са загубили родителите си при трудова злополука. „Сред стипендиантите има деца, които са загубили и двамата си родители. Загиналите са от различни райони на страната, с различни професии – миньори, полицаи, учители, шофьори, железничари и др. стипендиите са в размер от 70 лв. и се изплащат всеки месец до завършване на средно образование на децата. Абитуриентите получават еднократна помощ от 300 лв. за официални облекла. Към момента броят на подпомаганите деца е 37“, каза вицепрезидентът на КНСБ и добави, че тази година световната синдикална общност ще насочи вниманието към необходимостта от действия за справяне с климатичните рискове за работниците.
КНСБ връчи днес и годишните награди „Прометея“, с които отличава работодателите, постигнали добри резултати за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Тази година статуетките „Прометея“ получиха ръководителят на МБАЛ – Пазарджик д-р Красимир Темнилов, директорката на 140. СУ „Иван Богоров“ в София Мая Зафирова и наградата на компанията „Загорка“ АД прие мениджърът по „Корпоративни комуникации и устойчивост“ Катерина Миланова.