СБЖ: Денков да спазва европейските стандарти по медийни теми
Господа политици, депутати и правителствени вождове, бъдете по-внимателни със свободното журналистическо слово и медиите – посредниците между вас и обществото. Без уважението на това твърде често унижавано от вас общество сте нула.
В свое Фейсбук интервю на 7 август премиерът Николай Денков неудачно опита да се превъплъти в лектор по „базови стандарти” на журналистиката. В резултат обаче показа драстична си неосведоменост за правомощията, предназначението и разликата в дейностите на Съвета за за електронни медии (СЕМ) и на Етичната комисия към Фондация „Национален съвет за журналистическа етика”.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Соня Момчилова: Денков тиражира лъжа и се меси грубо в дейността на независимия СЕМ
Нещо повече – премиерът си позволи да твърди, че СЕМ „не си върши работата”, а неговият председател „не си е на мястото”, защото не са били санкционирани журналисти, смятани от определени политически кръгове за „дезинформатори”. Това е груба и недопустима намеса на олицетворяваната от министър-председателя изпълнителна власт в дейността на независимия регулаторен орган СЕМ, в чиито компетенции не влиза санкционирането за изразено мнение.
Съвсем основателно в позицията си, с която реагира на премиерската проява, самият СЕМ му напомня: „Представителите на изпълнителната власт, а и на законодателната би било добре да се съобразят с констатациите и препоръките във всеки един от докладите на Европейската комисия по върховенството на правото, като коригират собственото си поведение по отношение на независимостта на медийния регулатор и на всички медии в страната”.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Сглобката пробва да удуши Свободното слово
СБЖ подкрепя тази позиция на СЕМ и на свой ред настоява властите да сдържат поривите си за заюздване на свободното слово, на журналисти, медии и медийни органи, ако претендират да се представят като управляващи в правова и демократична държава. По-добре да се откажат от прийомите на недружелюбни към медийната свобода режими в други части на света, които твърдят, че не харесват.
Премиерът Дянков очевидно е доста изкушен от такива съмнителни примери, като се има предвид, че вместо да отчете двата месеца на кабинета си пред общодостъпна и свободна за всички журналисти и медии пресконференция, предпочете да избегне риска от критични питания и да се изяви онлайн, без жив диалог с аудитория, отговаряйки на удобно подавани му въпроси от социална мрежа.
Конфузна за министър-председателя се оказа и ситуацията, в която се подведе по съдържаща се в зададен от медиатора Найо Тицин въпрос невярна информация, приписваща чужди думи в преиначен контекст на председателката на СЕМ Соня Момчилова. Вместо да спази собствените си дадени секунди по-рано указания към журналистите как да проверяват фактите от няколко източника и да прекъсват събеседниците си, ако се усъмнят в думите им, Николай Денков с лекота даде своя осъждаща оценка, затъвайки така в откровена манипулация. Премиерският пост изисква по-отговорно боравене с думи и заключения.
От сайта на СБЖ, със съкращения