Банковата криза в САЩ ще застраши глобалния растеж
Преди години бившият председател на Федералния резерв Джанет Йелън веднъж заяви, че през живота си „повече няма да види банкова криза в САЩ“. Мечтата ѝ обаче бе разбита от реалността. На 7 юли международната рейтингова агенция „Moody’s“ понижи кредитния рейтинг на 10 малки и средни банки в САЩ, като същевременно включи в списъка за наблюдение 6 големи банки и определи перспективите на други 11 като „негативни“.
В доклада на „Moody’s“ се посочва, че банковият сектор на САЩ е изправен пред финансов натиск, липсата на достатъчно надзор, както и много други проблеми. Сред тях затрудненията във финансирането се считат за „екзистенциална криза“, пред която са изправени американските банки.
Настоящата уязвимост на американската банкова система е резултат от внезапния обрат и рисковата тенденция в икономическата политика. След началото на епидемията от COVID-19 Вашингтон започна да прилага политика за количествени облекчения „без горна граница“, запази свръхниските лихвени проценти, представи проект за мащабни икономически стимули. Всичко това доведе до рязкото покачване на инфлацията.
Банковият сектор на САЩ е важен ветропоказател за реалната икономика. Кризата в него ще доведе до редица негативни последици. В доклада си „Moody’s“ прогнозира, че американската икономика ще изпадне в лека рецесия в началото на 2024 г., а рисковете пред банковата система ще се увеличат допълнително. Анализаторите считат, че ако кризата се разпространи в цялата финансова система, това ще засегне реалната икономика на САЩ и дори ще застраши глобалния растеж.