Ограничението на САЩ за инвестиции в Китай е като бумеранг
На 10 август американският президент Джо Байдън подписа административна заповед за създаването на механизъм за контрол на инвестициите в чужбина, за да се ограничат инвестициите на американски предприятия в секторите на полупроводниците и микроелектрониката, квантовите информационни технологии и изкуствения интелект в Китай. Американска медия заяви, че административната заповед ще влезе в сила след около година, а администрацията на Байдън ще се допита до общественото мнение. Всъщност самата заповед е отрицателен сигнал и представлява „разединяване и прекъсване на веригата“, използвайки като предлог „отхвърлянето на рисковете“, и предизвиква безпокойство в света.
Икономическите кръгове в САЩ за първи път изразиха загриженост. Американската асоциация на полупроводниковата индустрия обяви, че ще даде отговор и изрази надежда окончателните правила да позволят на американските компании за чипове да „навлязат на главните световни пазари, включително и Китай“. Националната асоциация за рисков капитал на САЩ също посочи, че следи внимателно дали заповедта “няма да има непредвидени последици за инвестициите на американските компании”.
Освен това, ако заповедта бъде изпълнена, тя със сигурност ще наруши глобалната верига за доставки, което ще донесе повече вреди, отколкото ползи за самите САЩ. Да вземем пример производството на чипове. Това е силно глобализирана индустрия, която изисква разделение на труда между държавите по света. Международната общност посочи, че ходът на Вашингтон е възможно да изостри напрежението между двете най-големи икономики в света и отговорността за това ще трябва да поемат изцяло САЩ.
Съветваме американските политици да не се поддават на “политически трикове”, а да се вслушват по-внимателно в мнението на индустрията и да сключват отговорни споразумения, които да зачитат икономическите закони. Стремежът на САЩ към “разделяне и прекъсване на веригата” няма да спре развитието на Китай, но в крайна сметка ще подейства като бумеранг и ще навреди на самите тях.
На 11 август китайското Министерство на търговията публикува „Доклад за спазването на правилата на СТО и съответните отговорности от САЩ“, в който се отправят критики за нарушаването им от американската страна. По този въпрос говорителят на Министерството заяви, че СТО е международна организация, движена от главните ѝ членове. В момента многостранния търговски механизъм е изправен пред огромни предизвикателства и главните членове на организацията трябва да съдействат за засилването на сътрудничеството и единството, за да защитят заедно ефективността на механизма.
Китай, като най-голямата развиваща се икономика в СТО, от влизането в организацията, непрекъснато поддържа многостранния търговски механизъм с прагматичните си действия и спазва напълно ангажиментите си. В процеса на дълбокото си участие в работите на СТО, Китай съдейства за изграждането на отворената световна икономика и създава нови възможности за света с развитието си. САЩ обаче, като най-голямата икономика в света и основател на многостранния търговски механизъм, сега непрекъснато създават пречки за глобалната верига на производството и отказват да изпълняват резолюциите на СТО. Това поведение намалява значително ценностите на търговския механизъм и оказва сериозно влияние върху реформата и развитието на организацията както и върху общите интереси на членовете ѝ.
Китай призова САЩ да поправят грешното си поведения и да поддържат тесните контакти и сътрудничество с всички страни, да участват в реформата на СТО и да увеличават ролята на многостранния търговски механизъм в глобалното икономическо управление.