Токио припява на Вашингтон
Настоящата администрация на Япония се проявява като верен подгласник на официален Вашингтон. В това няма нищо необикновено, като се има предвид, че Страната на изгряващото слънце де факто е под американска окупация. Едно припомняне: само на остров Окинава има над 35 военни бази на САЩ от всички видове и родове оръжие. Това „скромно“ военно присъствие се оглавява от флагмана на Тихоокеанския флот на Щатите – ядрен самолетоносач, придружен от своята обичайна свита – петдесетина военноморски единици, предназначени да обслужват и охраняват гигантската пътуваща бойна база.
Ето и фактите: правителството в Токио публикува „Бяла книга за отбраната за 2023 г.“, в която недвусмислено се твърди, че „Япония е пред лицето на най-тежката и сложна обстановка за сигурност в следвоенния период”. Освен това се добавя, че „Китай е най-голямото стратегическо предизвикателство в историята”.
По отношение въпросите, свързани с Китай, поредната Бяла книга упорито продължава да използва термина „китайска заплаха”, като в документа се изтъква, че Япония смята да инвестира 43 трилиона йени в разходи за отбрана през следващите пет години с цел развитие на капацитет за контраатака. В новия стратегически документ на Токио чест рефрен е „съюзът между Съединените щати и Япония“. Това е очевиден припев на Белия дом, който твърди напоследък, че Китай е „най-важното геополитическо предизвикателство”. Естествено, към този рефрен се добавя и дежурната „китайска заплаха“. Явно става дума за елементарна политическа игра, осъдена на неуспех.