Убиха бизнесмена Алексей Петров
Стрелба е имало в столичния кв. “Драгалевци”, съобщиха от МВР. На мястото са намерени починал мъж и ранена жена. Стана ясно, че застреляният е известният бизнесмен и бивш съветник в ДАНС Алексей Петров.
Алексей Петров е застрелян в София, потвърди и МВР, чието прессъобщение е цитирано от БТА. Инцидентът стана в столичния кв. “Драгалевци” в 12:20 ч. На мястото на стрелбата тече оглед, образувано е досъдебно производство.
По непотвърдена информация килърът го е издебнал на остър завой с пушка.
Алексей Петров и жената, с която живее и която управлява бизнеса му, всяка седмица са правили една и съща разходка в планината до Драгалевския манастир без никаква охрана, пише “24 часа”.
Точно там ги е застрелял килърът – той бил с камуфлажни дрехи, на велосипед, с пушка с оптически мерник.
На мястото са пристигнали градската прокурорка на София Илиана Кирилова и нейните заместници Христо Кръстев и Иво Илиев.
На мястото има засилено полицейско присъствие. Извършва се оглед. Полицията е блокира цяла София. Всички изходи са завардени от патрулки.
Жената, пострадала при стрелбата срещу Алексей Петров, е жива. Това потвърдиха за “Фокус” от “Пирогов”.
В спешното отделение на университетската болница “Пирогов” е докарана жена с огнестрелна рана. Веднага е въведена в пироговската противошокова зала, където са извършени подробни диагностични дейности.
48-годишната жена ще бъде въведена в операционната, където ще се извършат ревизионни дейности на нараняването ѝ.
Към момента не е известна самоличността ѝ. По-рано редица информационни агенции съобщиха, че жената, съпровождала Петров е починала, но към момента тази информация е опровергана.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: МВР: Петров е бил с охрана, но без бронежилетка
Алексей Петров е роден на 23 април 1962 г. в Тетевен. През 1981 г. завършва полицейската школа в Пазарджик, след което Висшия икономически институт. Осем години работи в Националната служба “Сигурност”, сочи справка на отдел “Справочен” на БТА. До 1992 г. е барета в Специализирания отряд за борба с тероризма. Напуска системата по собствено желание. През 1994 г. със свои съмишленици създава Съюз на бившите барети. Започва частния си бизнес от комплекс „Спартак“, където взима под аренда сауната на комплекса.
До 1998 г. участва във фирма “Будоинвест” ООД. До 2000 г. е в борда на директорите на застрахователните дружества “Аполо и Болкан” и “Спартак”, сред чиито учредители е, както и на “Средец-М”, а по-късно и на “Левски Спартак”. До 2002 г. той вече е съдружник в над 50 фирми.
Като член на Консултативния съвет на Съюза за стопанска инициатива е бил в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Бил е изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива.
Дълги години е бил треньор на националния отбор по карате. Защитава докторат в Академията на МВР по проблемите на фирмената сигурност. От края на 90-те години преподава в Университета за национално и световно стопанство. Той е президент на Българската национална федерация по карате.
През 2008 г. името му е свързано като агент под прикритие в специалните служби. През 2009 г. при проверка на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия е установено, че Алексей Петров е бил щатен служител на Държавна сигурност, управление VI, направление “Т”. Той е бил проверен в качеството му на член на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт.
Бил е съветник на председателя на Държавна агенция “Национална сигурност” (ДАНС) Петко Сертов, а на 31 август 2009 г. напуска ДАНС.
На 10 февруари 2010 г. Алексей Петров е задържан по време на операция “Октопод”. Според МВР и прокуратурата групата, към която принадлежи и Алексей Петров, се занимавала с изнудвания, силово събиране на дългове и рекет, незаконно използване на лица за платени сексуални услуги, разпространение на наркотични вещества, търговия с влияние, пране на пари, укриване на доходи, неплащане на данъци и източване на ДДС от държавния бюджет.
На 7 февруари 2011 г. СГС изменя мярката му за неотклонение “домашен арест” на “подписка”. Според мотивите на съда няма опасност той да се укрие или да извърши друго престъпление, а доказателствата срещу него са силно разколeбани. На 15 февруари 2011 г. Софийският апелативен съд потвърждава мярката за неотклонение.
През октомври 2011 г. Алексей Петров е кандидат за президент заедно с Николай Георгиев като вицепрезидент, издигнати от инициативен комитет на 15 август 2011 г.
Срещу него има извършени няколко атентата. През март 1999 г. Алексей Петров е ранен в крака от куршум в ресторант “Перла” в Драгалевци. Тогава официално е съобщено, че стрелбата е случайна, а той е ранен от рикоширал куршум.
Втори неуспешен атентат срещу него е извършен на 14 август 2002 г. пред плувния комплекс “Спартак”. В този ден пред басейна “Спартак” Алексей Петров е пресрещнат със залп от куршуми от двама неизвестни стрелци и е тежко ранен в гърдите и в крака. Нападателите не са открити.
На 29 октомври 2015 г. отново е извършен срещу него неуспешен атентат в кв. “Кръстова вада” в София. На 13 ноември същата година той обявява награда от 100 000 долара за информация за разкриване на поръчителите и извършителите на атентата.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Атентатор срещу Алексей Петров излезе от затвора през май
ЗЕМЯ припомня, че Алексей Петров бе главно действащо лице и главен обвиняем при показната полицейска акция “Октопод” през есента на 2009 г., по време на първия кабинет на Бойко Борисов, когато вицепремиер и министър на вътрешните работи е Цветан Цветанов. По-късно, през 2016 г., Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъди България да заплати 114 000 евро обезщетение на показно арестуваните през 2012 г. при акцията “Октопод” – Алексей Петров, Антон Петров – Хамстера и братята Йордан и Пламен Стоянови – Дамбовците. Това съобщиха тогава от европейската съдебна институция.
Акцията по задържането на четиримата беше под ръководството на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов. Задържането им бе заснето и разпространено от пресцентъра на МВР. Според полицейски източници обаче целта на спецоперацията е била да изглежда респектиращо пред камерите, което е наложило повтаряне на някои от кадрите.
В решението си съдът в Страсбург отбелязва широко отразените в медиите полицейски операции, като констатира няколко нарушения: на забраната за изтезаване, на презумпцията за невиновност, на правото на справедлив процес, на зачитане на личния живот и непредоставяне на ефективни средства за защита.
Нарушението на презумпцията за невиновност пък е извлечено от изказванията на Цветан Цветанов за задържаните и тяхната вина. Съдът постанови обезщетение от 9000 евро за братята Дамбовци и семействата им, 15 000 евро за Хамстера и 9000 евро за Алексей Петров. Обвинението срещу групата, ръководена от Алексей Петров, беше за рекет, изнудване и заплахи, пране на пари, източване на комбинат “Кремиковци”, укриване на данъци и сводничество. В българската съдебна система обвиненията по операцията “Октопод” бяха разделени впоследствие на няколко дела.
През юли 2021 г. е окончателно оправдан по делото “Октопод”.
(ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ)