Пожарите в Хаваи – осем дни ад
Пожарите на остров Мауи в щата Хавай продължиха осем дни. Там обаче има 80 пожароизвестителни и сигнални съоръжения, и ако те работеха както трябва, огънят би трябвало да бъде локализиран и потушен почти веднага. Самият щат Хавай има най-мащабната система за предупреждение за природни бедствия в света, а тази за гражданска защита на САЩ е на изключително високо ниво. И въпреки това, жители на Мауи споделиха, че не са получили предупреждение, когато пожарът е избухнал.
В САЩ има средно по 3,6 пожарникари на всеки 1000 жители, докато на остров Мауи те са само 279 пожарникари, което означава средно по 1,7 на 1000 души. Освен че цифрата е очевидно по-ниска в сравнения със средното за страната, според местни медии само 30 от тях са работили за потушаването на огъня. Във военната база в Хавай, недалеч от Мауи, са разположени около 40 000 американски войници, които бяха изпратени да се включат в спасителните операции три дни след началото на пожарите.
Всички негативни фактори доведоха до най-голямата катастрофа в историята на щата Хавай, като най-малко 110 души загубиха живота, а пожарите и до днес не са напълно потушени.
Горският пожар в Мауи се оказа най-смъртоносният в Съединените щати за повече от век. За него има природни условия, включително силни ветрове и сух климат, но с разкриването на повече подробности, става ясно, че в него има и човешка намеса.
Като глобална суперсила, на САЩ не им липсват нито пари, нито технологии, но техните способности за оказване на помощ при бедствия са широко критикувани.
Според съобщения в американските медии Хаваите имат надеждна система за ранно предупреждение за бедствия, разполагаща с около 400 сирени, включително 80 в Мауи. Тези сирени обаче не бяха включени, когато огънят премина през Мауи.
Собственикът на местен ресторант Кели Шел написа в социалната мрежа, че Мауи е само на 100 мили от база на военните. И въпреки това, едва 72 часа след избухването на пожара, части на американския флот, медицински кораби, хеликоптери и спасителни екипи на гражданска защита са пристигнали в зоната на бедствието. „Вашингтон пост“ посочи, че ефективните спасителни операции след бедствието не са организирани от правителството на САЩ, а от местните жители.
Всичко това отразява безразличието на американските политици, което се корени в поляризацията.
Хаваите са отвъдморска територия и по-голямата част от жителите на Мауи са местни. Американските политици отдавна пренебрегват интересите на тази група и нямат мотивация да се грижат за тях. И изборните игри, които се въртят около осигуряването на гласове, допълнително увеличават егоизма на американските политици и в крайна сметка кара природните бедствия да се превърнат в причинени от човека бедствия, причинявайки тежки жертви.