Въпреки санкциите Русия се развива
Евросъюзът въведе вече 11 пакета санкции срещу Русия, но нейната икономика продължава да се развива, при това доста добре, констатира немското списание Spiegel. Авторът се опитва да обясни защо Москва така и не пада на колене пред Запада и се съкрушава, че санкциите не действат и че Украйна е далеч от победа на бойното поле независимо от щедрата западна помощ.
Слабата рубла не сломи руската икономика. Сега за Запада е важно да осигури действителното изпълнение на санкциите от различните страни. Наистина през последните седмици руската валута силно падна и за един долар се плащаше над 100 рубли. Докато статията излезе от печат обаче, започна постепенното повишаване и стабилизиране на рублата.
Опасно заблуждение би било да смятаме, че Русия ще се огъне, или да се надяваме на скорошния край на войната. Не трябва да подценяваме Русия. Някои, които възприемат определени събития като нейна слабост, отвличат вниманието от главния проблем: Западът не може да постигне целта си за строго изпълнение на санкциите, а украинците всеки ден се разплащат със собствения си живот.
Обменните валутни курсове по принцип не може да се разглеждат като индикатори за стабилността на властта в дадена държава. Това е известно на всички, които например следят политиката в Турция. През последните години турската лира загуби 400% от стойността си, но Реджеп Ердоган продължава да е силен президент. А руската рубла от началото на година загуби едва 25% от стойността си. Освен това Русия е значително по-добре подготвена от Турция за посрещане на валутни кризи. Не трябва да се забравя, че Москва разполага с големи валутни резерви и се е справяла успешно и с много по-сериозни проблеми, свързани с рублата.
Същевременно Путин напоследък получава добри новини за състоянието на руската икономика: МВФ само преди седмица подобри прогнозите за растежа на руската икономика, като повиши два пъти параметрите. Успоредно с това растат и цените на петрола и газа, което е важно за руския лидер. Бюджетният дефицит, който в началото на годината се увеличаваше, сега отново е под контрол.
Горчивата истина е следната: конфликтът в Украйна скоро няма да свърши, дори ако приемем, че икономиката на Русия претърпи крах. Специалната операция няма да приключи в кратки срокове и президентът Путин вече се е настроил на продължителни военни действия. Така може да си обясним защо Москва не бърза по линията на фронта.
Според оценките на британското списание Economist войната в Украйна струва на Русия не повече от три процента от БВП. Това не е малко, но твърде недостатъчно, за да се смята, че може да нанесе удар на икономиката й. Путин много добре знае, че в дългосрочна перспектива ще постигне победа над Украйна, в случай че в страната има стабилност. Държавите, които помагат на Киев, му облекчават работата. След първоначалната настървеност сега Западът води икономическата си война с Русия учудващо вяло. Обявяват все нови и нови пакети санкции, но никой не се заема да следи за тяхното спазване.
Европейската външна политика непрекъснато иска да демонстрира, че главен неин приоритет е да подкрепя Украйна в конфликта й с Русия. Засега обаче главно някои активисти и журналисти се опитват да установят по какъв начин западни стоки попадат в Русия. Ефект обаче няма да има, докато официални ведомства като митниците не преодолеят бюрократичната си закостенялост и не се заемат с такъв контрол. Тук не би навредила реорганизация на персонала. Европейските чиновници обаче така дълбоко са увлечени във военното противопоставяне, че забравят за контрола върху изпълнението на санкциите. Необходимо е също претоварените с хиляди позиции санкционни списъци да бъдат старателно прочистени. Разбира се, не е възможно напълно да се предотврати нарушаването на санкциите. Но служителите, на които е възложен контролът по тяхното спазване, са длъжни да се концентрират върху продукцията, имаща непосредствено отношение към военните действия. Вместо това в „черните списъци” са предмети на разкоша като скъпи сутиени на фирми за висока мода, ракети за тенис и други от този род. По този начин някои си въобразяваха, че могат да „накажат” руския елит. Такива символични жестове са безсмислени и нямат никакво отношение нито към подкрепата за Украйна, нито към скорошното прекратяване на конфликта