Путин пред БРИКС: Дедоларизацията е необратим процес
Страните от организацията са против хегемонията и политиката на неоколониализъм
Руският президент Владимир Путин се включи днес в срещата на БРИКС в Южна Африка с предварително записано видеообръщение, в което обяви, че дедоларизацията на световната икономика е “необратим процес”, предадоха Ройтерс и БТА.
По думите му до това се стига, тъй като държавните и частните дългове растат, а нестабилността на финансовите, енергийните и другите пазари се засилва.
Според руския президент страните от групата на БРИКС трябва да си сътрудничат на равнопоставени начала, за да постигнат целите си. Той изтъкна, че “групата е напът да отговори на аспирациите на мнозинството от жителите на света”.
“Ние си сътрудничим въз основа на принципите на равнопоставеността, партньорската подкрепа, зачитането на интересите на другия и това е същността на ориентирания към бъдещето стратегически курс на нашето сдружение, курс, който отговаря на стремежите на основната част от световната общност, така нареченото глобално мнозинство”, каза Путин.
По думите му Русия остава сигурен доставчик на храни за Африка, но наложените на страната санкции пречат тези доставки да се осъществяват гладко и да се извършват нужните за целта банкови разплащания.
Той за пореден път заяви, че Русия е готова да изпраща зърно безплатно в Африка, и посочи, че страната е напът да финализира разговорите за такива доставки.
Групата БРИКС, в която влизат Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, представлява около 40 на сто от жителите на света. На срещата се очаква да бъде обсъдено приемането на нови членове, но във видеообръщението си Путин не засегна тази тема.
Действията на Руската федерация в Украйна са продиктувани от желанието да се сложи край на войната, разгърната от редица западни държави и техни сателити. Това подчерта държавният глава на Руската федерация в речта си по видеовръзка пред лидерите на страните от БРИКС, които провеждат среща в Йоханесбург, предават ТАСС и “Фокус”.
“Русия реши да подкрепи хората, които се борят за своята култура, за своите традиции, за своя език, за своето бъдеще. Нашите действия в Украйна са продиктувани само от едно нещо – да сложим край на войната, отприщена от Запада и неговите сателити в Украйна срещу хората, живеещи в Донбас“, увери руският президент.
По думите му именно желанието на западните страни да запазят хегемония в света “доведе до тежка криза в Украйна“. Путин припомни, че “първо с помощта на западните страни в Украйна беше извършен противоконституционен държавен преврат, а след това беше разгърната война срещу онези хора, които не бяха съгласни с този преврат… Война жестока, война за изтребление – в продължение на осем години“, подчерта държавният глава на Руската федерация.
Русия многократно е казвала, че е отворена за преговори за прекратяване на 18-месечната Специална военна операция, която започна през февруари 2022 г., но само ако те отчитат “новите реалности”, създадени от руските сили, контролиращи близо една пета от територията на Украйна.
РИА Новости цитира думите на Путин, съгласно които Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка “с право са се утвърдили на световната арена като авторитетна структура“. Позицията на БРИКС непрекъснато се укрепва, а курсът й отговаря на стремежите на основната част от международната общност – мнозинството в света, увери руският лидер.
“Ние всички сме единодушни в подкрепа на формирането на многополюсен световен ред, който е наистина справедлив и основан на международното право, като същевременно зачита основните принципи на Хартата на ООН, включително суверенното право и зачитането на правото на всеки народ на собствен модел на развитие“, обясни Путин. Страните от БРИКС са против хегемонията и политиката на неоколониализъм, подчерта още президентът на Русия.
Цитират се и думите на Путин, че Москва ще използва председателството на Русия на БРИКС през следващата година, за да засили ролята на групата в света и през октомври 2024 г. ще бъде домакин на нейна среща на върха в руския крад Казан.