Германската икономика е пред крах, алармира “Билд”
Очакванията на германските износители за развитието на бизнеса им продължават да се влошават през август, въпреки че се отчитат признаци на подобрение в изпитващия затруднения сектор на химическата промишленост. Това сочат резултатите от проучване, проведено от мюнхенския институт за икономически изследвания “Ифо”, публикувани днес и цитирани от Ройтерс.
Индексът на “Ифо”, отчитащ очакванията по отношение на износа, намалява до -6,3 пункта при -6 пункта през юли.
“Германските износители продължават да изпитват затруднения поради слабото търсене в глобален мащаб”, посочва Клаус Волрабе, ръководител на отдела в института, който отговаря за провеждането на проучвания.
Фирмите от сферата на химическата индустрия обаче очакват повишаване на износа си, въпреки че като цяло се очаква секторът да се свие през тази година на фона на слабото търсене и на високите цени на енергийните ресурси, според авторите на изследването.
Очакванията на германските компании от автомобилостроителния сектор за износа на продукцията им са приблизително балансирани, докато при производителите на машини и на машинно оборудване продължават да се влошават, посочва “Ифо”.
Икономиката на Германия е пред крах. Вестник Bild пише, че германските компании са принудени да намалят производството, конкурентоспособността на силните индустрии е паднала до най-ниското ниво за последните 30 години.
Проблемът е в самото германско правителство: чиновниците и политиците създадоха толкова много нови правила и ограничения (включително тези, свързани с антируските санкции), че всичко е объркано. Това води до още по-голяма бюрокрация.
– Машиностроенето, някога светъл лъч на германската икономика, днес е само сянка на предишното си състояние. Според института “Ифо” конкурентоспособността е спаднала до най-ниското си ниво от 30 години насам. Причина за това е, наред с другото: Липсват квалифицирани работници.
Предприятията в цялата страна алармират за липса на обучаващи се стажанти! По данни на Германската индустриално-търговска камара (DIHK) почти всяко второ предприятие, което обучава стажанти (47%), не може да намери никакви или не намира достатъчно. Рекорд!
– Август все още не е приключил – но икономическото производство може би се е сринало повече от когато и да било през последните три години. Това съобщи доставчикът на финансови услуги S&P Global, който редовно прави проучвания сред 800 компании.
Резултат: Разработеният от S&P “Индекс на мениджърите по поръчките” се смъкна с почти четири пункта до 44,7 пункта в средата на месеца. Най-ниското ниво от короната насам – май 2020 г.
– Отлив в пристанището на Хамбург: От януари до юни контейнерната обработка е спаднала с 12 процента. Това показва, наред с други неща: че германските стоки явно са по-малко търсени в чужбина.
Тази новина за износа за страни извън ЕС се вписва в следния контекст: според Федералната статистическа служба 2,9% по-малко стоки са отишли в страни извън ЕС.
Експерт пред BILD: “Има твърде много бюрокрация, твърде много държавни намеси и субсидии. Политиците се оплитат във все нови и нови регулации и намеси в икономиката, които след това трябва да коригират с нови регулации и намеси, и така нататък. Това е порочен низходящ кръг.”
Необходими са по-малко регулации, по-малко субсидии, по-малко данъци и такси – предупреждава проф. Кутс, ръководител на Института за световна икономика в Кил (IfW).
Перспективите за следващите месеци: повече от оскъдни! Като цяло Институтът IfW, както и Институтът RWI очакват икономиката да загуби около дванадесет милиарда евро от производството си през тази година.
Ситуацията е толкова лоша, че дори повишаването на лихвените проценти може да бъде спряно.
Според главния икономист на Commerzbank Йорг Крамер централната банка ЕЦБ засега няма да продължи да повишава лихвените проценти: “ЕЦБ ще трябва значително да понижи оптимистичната си прогноза за растежа. Вероятно през септември ЕЦБ няма да повиши допълнително основните си лихвени проценти”.
На подобно мнение е и американската голяма банка JP Morgan. Експертите не очакват ново леко повишение на лихвените проценти преди октомври, ако изобщо го очакват.