Деветдесет години от рождението на Стратега на модерната левица Александър Лилов
“90 години от рождението на Александър Лилов – политик, идеолог и учен, получил признание с прозвището Стратега. Той остави забележителна следа в българското социалистическо движение. Неговият хуманизъм и интелектуален романтизъм го водеха към убеждението, че диалогът на цивилизациите ще предотврати техния сблъсък. Светла памет и живот на идеите, учителю!” Това написа днес във Фейсбук конституционният съдия Янаки Стоилов – дългогодишен политик от БСП във връзка с 90-ата годишнина от рождението на Александър Лилов – политик, учен философ и политолог, пръв лидер след началото на прехода на БСП от февруари 1990 до края на 1991 г. Александър Лилов ни напусна през лятото на 2013 г., малко преди да навърши осемдесет години.
Историкът Димитър Генчев добави: “Лилов не беше благородник по рождение. Той беше благороден по дух и по свяст. Най-умният и прозорлив лидер на партията през всичките й 132 години. Остана си непрочетен и неразбран от неговите наследници – лилипути на председателския пост. Александър Лилов вярваше до последния си дъх, че социализмът и БСП имат бъдеще, въпреки вождизма, корупцията и предателството на случайни, самозвани натрапници, вербувани със основната задача да ликвидират партията. “Социализмът на бъдещото е бъдещето на социализма“, казваше Лилов. БСП е обречена да бъде основна политическа сила – модерната лява партия на България. Който не разбира това е за бунището на историята.
Бившият депутат от БСП Емил Костадинов припомни пророческите думи на Лилов: “Преодоляването на бедността в европейска България – това е първият въпрос в дневния ред на страната сега. Всичко останало е след него. Защото там, където има бедност, там няма свобода, няма демокрация, няма права и развитие на човека… Ликвидацията на бедността в България трябва да се разглежда не като последица от икономическото развитие на страната в бъдеще, а като непосредствена цел на сегашното й икономическо развитие”.
Проф. Лилов е младежки и партиен деятел, ръководил е Комсомола в родния си Видински край, а по-късно е секретар на ЦК на ДКМС, след аспирантура в Москва е привлечен на партийна работа, а през 1972 г. е избран за секретар на Централния комитет на БКП, а от 1974 г. е и член на Политбюро. Отстранен от ръководните си постове през 1983 г. и насочен на научна работа, той се връща в политиката в края на 1989 г., когато е отново член на Политбюро и секретар на ЦК на БКП, а от 1990 г. е лидер на БСП. По-късно се утвърждава като Стратега на левицата и е един от доайените парламентаристи. Автор е на научни трудове в сферата на философията, естетиката и политологията.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Александър Лилов – човек и политик епоха
ЗЕМЯ припомня и други оценки за живота, идеите и политическото дело на Александър Лилов, направени след неговата смърт:
Проф. Янаки Стоилов, конституционалист:
Той беше много висока проба интелектуалец. Трудно би могло да се намери негов заместник днес. Александър Лилов се справи блестящо като последен ръководител на БКП и първи – на БСП. Самата формулировка “модерна лява партия” бе негова. Всичко, което Александър Лилов прогнозира, се потвърди, моделът, по който тогава бе структурирана партията, работи и сега.
Сергей Станишев, бивш лидер на БСП и премиер, бивш президент на ПЕС:
Проф. Александър Лилов пое ръководството на БСП в един от най-трудните моменти в преходите към демокрация и изигра много голяма роля за мирния характер на прехода и новата българска Конституция да има подчертано социален характер. Стожер на лявата идея. За него винаги държавническият интерес и отстояването на идеята на съвременната левица бяха водещи в политическото му поведение. Всички социалисти ще го запомним с висок личен морал, мъдрост и търсещ съгласие.
Лилов беше автор на първата програма на БСП “Нови времена, нова България, нова БСП”. Като дългогодишен ръководител на Центъра за стратегически проучвания към БСП Александър Лилов го превърна в Център за свободни дискусии в рамките на левицата. Малко политици като него са оставили толкова дълбока следа в съвременната политика.
Михаил Миков, бивш председател на парламента и лидер на БСП:
Смъртта на проф. Александър Лилов е огромна загуба за българската политика и за Българската социалистическа партия. България губи широко скроен човек, изключителен ерудит и голям политик. За последно се чухме по телефона след избора ми за председател на парламента, когато проф. Лилов ми позвъни, за да ме поздрави.
Ролята на Александър Лилов в българската политика е изключително голяма и важна предвид факта, че именно той преведе социалистическата партия през изпитанията на прехода след 1989 година. Затова неговото място в редиците на БСП ще остане празно, трудно някой може да го замести.
Тогава Лилов бе незаслужено обиждан, нагрубяван и обвиняван в какви ли не грехове, но той издържа всичко това стоически и гордо.
Георги Първанов, бивш лидер на БСП и президент на Република България:
Проф. Александър Лилов е един от ярките български политици и държавници в последния половин век от новата ни история. На неговите усилия дължим не само съхраняването на БСП, но и първите дълбоки промени на партията. Проф. Александър Лилов беше един от онези държавници, които трасираха пътя на новото развитие на България, на конституционни и други реформи в условията на гражданския мир. Той беше един от архитектите на този граждански мир. Аз лично ще го запомня като човек честен, отговорен и духовно извисен.
Проф. Андрей Пантев, историк:
Лилов беше личност, която за минути те поразяваше с академизма си. Беше различен дори и тогава, когато беше временно потопен в едно безличие. Той имаше глобален поглед върху света. За мен той беше единственият, който не се паникьоса, не раболепничеше след промените и не казваше “Нямам нищо общо с тази работа”. Той, заедно със Стефан Продев, бяха хората, които не се скриваха зад чужди решения.