Британският парламент нарече Тайван “независима държава”
Британският парламент за първи път нарече Тайван “независима държава” в официален документ, което наруши политическо табу и съвпадна с посещението в Пекин на британския външен министър Джеймс Клевърли, информира “Политико”.
Има риск новата формулировка, приета в доклад, публикуван вчера от влиятелната комисия по външни работи на Камарата на общините, да предизвика остра реакция от страна на Пекин и идва в момент, когато Клевърли става първият високопоставен британски представител, който посещава Пекин, от пет години в условията на силно охладнели отношения.
Китай смята демократичния самоуправляващ се остров Тайван за своя територия. Само 13 държави по света признават дипломатически Тайпе вместо Пекин.
В. “Саут Чайна морнинг пост” бързо прогнозира, че формулировката “независима държава”, която “притежава всички качества за държавност”, дадена от британския парламент на Тайван, със сигурност ще предизвика гнева на Пекин.
“Тайван вече е независима държава под името Република Китай”, се казва в доклада на комисията. “Тайван притежава всички изисквания за държавност, включително постоянно население, определена територия, правителство и способност да влиза в отношения с други държави – липсва му само по-голямо международно признание.”
Според председателката на комисията Алиша Кернс от управляващата Консервативна партия това е първият случай, в който в доклад на британския парламент се прави подобна декларация. “Ние признаваме позицията на Китай, но ние като [комисия по външни работи] не я приемаме”, заяви Кернс пред “Политико”. “Наложително е външният министър твърдо и гласно да застане на страната на Тайван и ясно да заяви, че ще подкрепим правото на Тайван на самоопределение.”
В отговор на доклада говорителят на китайското външно министерство Ван Вънбин го разкритикува, че “обръща правилно и грешно и бърка черното и бялото”.
“Китай настоява британският парламент да се придържа към принципа “един Китай”… и да спре да изпраща погрешни сигнали на подкрепящите независимостта тайвански сепаратистки сили”, заяви Ван.
От своя страна тайванското външно министерство благодари на Уестминстър за публикуването на доклада.
“Благодарни сме за подкрепата на британския парламент за статута на Тайван и международното му участие”, заяви говорител на министерството пред медиите.