Кирил Вътев: Украйна не изпълнява тежките изисквания на ЕС за внос на земеделска продукция
Министърът на селското стопанство призна, че е бил убеден да си промени позицията след последното заседание на МС
Ако отпадне забраната за внос на украинско зърно след 15 септември, България сериозно ще завиши контрола над стоките, които влизат в страната от Украйна. Това обяви от парламентарната трибуна земеделският министър Кирил Вътев. По думите му, ще се следи най-вече за тежки метали и радиоактивност.
Земеделският министър каза, че се предприемат следните мерки: завишаване на контрола за всички украински стоки и най-вече за зърнени култури, като стриктно ще се контролира наличието на радиоактивност и на тежки метали, плюс останалите показатели, които се следят – хербициди, пестициди и т. н.
“Темата с вноса въобще на храни от Украйна се дискутира от дълго време не само у нас, но и на всички срещи на министрите на земеделието в целия ЕС, както и отделно на ниво петте фронтови държави, както ги наричат в ЕС. Това е България и останалите страни, въвели забраната. Притесненията на земеделските производители са големи, защото Украйна е мощна земеделска страна. Украйна не изпълнява тежките изисквания за внос на земеделска продукция, това е основателното притеснение, затова ще увеличим контрола над продукцията”, обясни Кирил Вътев.
По думите му и в момента се заобикаля забраната за вноса. “Има внос на сухо мляко, което прави дъмпинг на нашето производство, има внос на украински слънчоглед, който влиза като румънски”, каза земеделският министър.
Кирил Вътев допълни, че ще покани в събота зърнопроизводителите за среща. “Очакваме днес те да ни представят техните притеснения и въпроси, за да набележим програма за действие”, каза още Вътев.
Земеделски министър заяви, че досега е бил “за” удължаване на забраната за внос, но ще се съобрази с решението на Министерския съвет. “Притесненията на петорката във всички срещи доведоха до това да се иска продължаване на тази забрана. Аз я подкрепях на четири срещи, но на последния Министерски съвет бяха изнесени макроикономически показатели, които показват, че не е толкова притеснително България да се откаже от желанието за продължаване на забраната, защото има възможност да бъдат набелязани мерки за подкрепа на нашите земеделски производители там, където възникнат проблеми”, посочи Вътев.