Парламентът единодушно ратифицира Споразумението за защита на инвестициите между ЕС и Виетнам
Решението бе взето дни преди визитата на председателя на виетнамския парламент у нас
Народното събрание прие Законопроекта за ратифициране на Споразумението за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам, подписано на 30 юни 2019 г. в Ханой. Законопроектът бе внесен от Министерския съвет на 3 август 2023 г. Това стана със 133 гласа “за” и нито един “против” на вчерашното заседание на парламента.
Ратификацията става броени дни преди визитата у нас на председателя на Народното събрание на Социалистическа република Виетнам Вуонг Дин Хуе и водена от него парламентарна делегация, която ще се срещне с президента Румен Радев, премиера Николай Денков, председателя на НС Росен Желязков, с лидерите на ПГ на ГЕРБ – СДС Десислава Атанасова и на “БСП за България” Корнелия Нинова, както и ще посети Бургас и региона, ще се срещне с виетнамската общност у нас и ще изнесе лекция пред преподаватели, студенти и докторанти в УНСС.
Още при подписването на Споразумението за свободна търговия между ЕС и Виетнам през 2019 г. еврокомисарят Сесилия Малстрьом изтъкна, че документът предвижда митата върху европейските вносни стоки да бъдат намалени с 99%. То включва също правила за правата на работниците, както и защита на околната среда и интелектуалната собственост.
Около 65% от митата върху износа на ЕС към Виетнам ще изчезнат веднага след влизането в сила на споразумението за свободна търговия, а останалите ще бъдат премахнати постепенно в период до десет години. По отношение на виетнамския износ за ЕС 71 на сто от митата ще изчезнат с влизането в сила на споразумението, а останалите ще бъдат елиминирани за период до седем години, съобщи Европейският съвет.
Виетнам е вторият по големина търговски партньор на ЕС в Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) след Сингапур, като търговията със стоки се оценява на близо 50 млрд. евро (56,94 млрд. долара) на година, а търговията с услуги възлиза на близо 4 млрд. евро.
Основният внос на ЕС от Виетнам включва телекомуникационно оборудване, дрехи и хранителни стоки. Основният износ на съюза за страната включва стоки като машинни и транспортно оборудване, химикали и земеделски стоки.
По-рано, при разглеждането на Законопроекта в Икономическата комисия на НС бе изтъкнато, че Споразумението ще осигури високо ниво на защита на инвестициите, като се гарантират правата на ЕС и Виетнам да уреждат отношенията и да преследват легитимните цели на обществените политики, като защита на общественото здраве, безопасност и опазване на околната среда, каза заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов, който представи законопроекта. Споразумението ще гарантира, че инвеститорите от ЕС, в т. ч. от България, и техните инвестиции във Виетнам ще се ползват със справедливо и обективно третиране и няма да са дискриминирани в сравнение с виетнамските инвестиции при сходни ситуации, допълни той.
В отговор на въпрос на Румен Гечев (ПГ “БСП за България”), заместник-министърът посочи, че България е сред държавите от ЕС, които имат проекти с преки чуждестранни инвестиции във Виетнам. От тези 23 държави ние сме на 14-о място и към днешната дата има 13 проекта на стойност близо 32 млн. долара, основно в селското стопанство, каза Павлов и отбеляза, че Нидерландия е на първо място с 410 проекта. Преките нетни чуждестранни инвестиции на Виетнам към България са близо 15 млн. евро за периода 2017 – 2022 г., а виетнамският бизнес се интересува от търговията и тя се осъществява основно от физически лица.
Румен Христов (ПГ на ГЕРБ – СДС) изтъкна, че ще подкрепи законопроекта, и посочи, че Виетнам има огромен потенциал и благоприятно отношение към България, защото редица висши ръководни държавни кадри на тази страна са завършили висшето си образование у нас. Той посочи, че в този смисъл страната ни трябва да се възползва от възможностите на този нов “азиатски тигър”, предаде БТА.
ЗЕМЯ ПРИПОМНЯ, че приоритети в икономическото развитие на социалистически Виетнам, заявени на 13-ия конгрес на управляващата Виетнамска комунистическа партия, са: укрепване на институционна база за развитие на социалистическо-ориентирана пазарна икономика; развитието на висококвалифицирана работна сила. И трето – развитието на обществени-икономическа инфраструктура, с приоритет на транспортна инфраструктура и инфраструктура по телекомуникация, подходяща за дигитализация.
Макар световната икономика е изправена пред трудности, Виетнамската икономика демонстрира позитивни стопански и финансови показатели. За първите 8 месеца на 2023 г. инфлацията е едва 3,1%, което е сравнително добре при високи инфлации в големи икономики, а чуждестранните инвестиции нарастват с 8.2%; броят на чуждестранни посетители във Виетнам се е увеличил с 5,4 пъти. През миналата година Виетнам бе единствена държава на АСЕАН, за която световноизвестната кредитна агенция Moody’s повиши кредитния рейтинг.