Радио “Китай”: ЕС все още има шанс да коригира курса си по отношение на вноса на китайските електромобили
Китай е важен пазар за европейските автомобилни компании, а правителството никога не е налагало пречки за влизането им на местния пазар, напомня медията
Неотдавна Урсула фон дер Лайен обяви, че Еврокомисията е инициирала антисубсидийно разследване срещу вноса на китайски електромобили. Това предизвика разгорещени дебати в Европа. Германската автомобилна индустрия се притеснява, че мярката ще доведе до митническа „война“ и ще наруши дългосрочните ѝ интереси. Някои западни медии посочват, че решението на ЕС показва „страх от лоялна конкуренция“.
Китай е важен пазар за европейските автомобилни компании, а правителството никога не е налагало пречки за влизането им на местния пазар, гарантирайки им дългосрочни големи печалби. Европа е важна производствена база, която има предимства по отношение на репутация, кадри и технологии да развива и сектора на електромобилите. Защо обаче не показва увереност, че може да се справи с външната конкуренция, и се обръща към нелоялни практики?
От гледна точка на автомобилната индустрия Китай и ЕС имат широко пространство за сътрудничество и общи интереси. Двете страни вече са изградили взаимноизгоден модел, и ако такава благоприятна конкуренция и сътрудничество могат да бъдат поддържани и задълбочени, това ще спомогне както за повишаване конкурентоспособността на европейската автомобилна индустрия, така и за целите на Европейския съюз за намаляване на въглеродните емисии.
Според различни източници антисубсидийното разследване на ЕС срещу Китай вероятно ще продължи няколко месеца. Дали то ще доведе до налагането на наказателни мита върху вноса на китайски електромобили ще бъде решено чрез процедура на гласуване. Това означава, че Европейския съюз все още има шанс да коригира курса си. На фона на засилващия се протекционизъм и едностранни мерки в редица основни икономики, Китай и ЕС трябва да разрешат различията си чрез диалог и консултации, да се противопоставят заедно на търговския протекционизъм и да поддържат стабилността на глобалните промишлени вериги и веригата за доставки. Това изисква и времето, в което живеем, както и отговаря на пазарните закони.