Иранска женска активистка взе Нобелова награда за мир за 2023 година
Иранката Наргес Мохамади е носителят на Нобеловата награда за мир тази година, предаде Асошиейтед прес.
Норвежкият Нобелов комитет й присъди днес престижното отличие за нейната борба срещу потисничеството на жените в Иран.
През май 2016 година Мохамади бе осъдена на 16 години затвор в Иран за създаването и ръководството на правозащитно движение, обявяващо се за отмяна на смъртното наказание и права на жените.
Носителката на Нобелова награда за мир Наргес Мохамади е посветила живота си на защитата на човешките права в Иран, за което е платила с години в затвора и раздяла със семейството си, предаде Франс прес.
Мохамади се бори срещу задължителното покриване на косите на жените, порицава сексуалните злоупотреби в ареста и продължава неуморно борбата си, дори и зад решетките на затвора Евин в Техеран, където беше затворена преди повече от година. Наргес “е най-решителната личност, която познавам”, заявява съпругът на 51-годишната активистка Таги Рахмани, който от 2012 г. е бежанец във Франция, заедно с техните близнаци, които днес са 17-годишни.
Арестувана многократно от 1998 г. насам, Наргес Мохамади е получила множество присъди и все още й предстои да бъде съдена по нови обвинения. Според организацията “Репортери без граници” тя е жертва на “истински съдебен тормоз”.
Решението да се присъди Нобеловата награда за мир на Мохамади е изпълнено със символика, особено в момент, когато движението “Жена, живот, свобода” разтърсва Иран от повече от година. Протестите, започнали след смъртта на младата кюрдка Махса Амини, починала след задържане от нравствената полиция за неправилно носене на забрадката си, бяха потушени с кръв. Според Мохамади обаче промяната е “необратима”.
“Движението ускори процеса” на установяване на свобода, равенство и демокрация, заяви тя в отговор на писмени въпроси на АФП. Освен това то “отслаби основите на властта на деспотичното религиозно правителство”, смята тя.
Два месеца преди началото на протестите в Иран на 16 септември 2022 г., Мохамади е публикувала в акаунта си в приложението “Инстаграм”, управляван от семейството й, текст, в който заявява, че отхвърля задължителното носене на забрадка, припомня АФП.
Родена през 1972 г. в Занджан, Северозападен Иран, Наргес Мохамади е учила физика, преди да завърши инженерство. Паралелно се захваща и с журналистика, като работи за реформаторски вестници. През 2000 г. се присъединява към Центъра за защита на човешките права, основан от Ширин Ебади, носителка на Нобелова награда за мир за 2003 г. Тя се бори специално за отмяната на смъртното наказание.
“Наргес имаше възможността да напусне страната, но винаги е отказвала. Тя се превърна в гласа на безгласните. Дори в затвора не забравя задълженията си и ни осведомява за положението на затворниците”, заявява Реза Мойни, ирански правозащитник, който живее в Париж и я познава добре.
Мохамади беше задържана от май 2015 г. до октомври 2020 г. за “създаване и ръководене на незаконна група”, призоваваща за отмяна на смъртното наказание. По-късно тя е била осъждана на бой с камшик и години затвор за “пропаганда срещу режима”, “бунт” и “посегателство срещу националната сигурност”. “Амнести интернешънъл” я смята за политически затворник.