Президентът Си Дзинпин: За един свят – отворен, приобщаващ, взаимносвързан
Встъпителна реч на Си Дзинпин на церемонията по откриването на третия форум на високо равнище за международно сътрудничество „Един пояс, един път“
В рамките на два дни (17 – 18 октомври), в многомилионната столица на Китай се провежда третият форум по инициативата „Един пояс, един път“, в който участваха ръководни представители от около 150 държави, подавляващото мнозинство от страните – членки на ООН.
В седмицата на форума се състояха и множество срещи между председателя Си Дзинпин и ръководители на държави от Европа, Азия, Африка и Америка. Още едно доказателство за големия успех в десетгодишното развитие на инициативата „Един пояс, един път“ и все по-нарастващия международен авторитет на нов, социалистически Китай.
При откриване на форума важна встъпителна реч произнесе партийният и държавен ръководител на КНР Си Дзинпин, която с основание прикова вниманието на световната общественост. ЗЕМЯ публикува нейния текст:
Уважаеми държавни и правителствени ръководители,
Уважаеми ръководители на международни организации,
Дами и господа,
приятели!
Днес тук провеждаме церемонията по откриването на Третия форум за международно сътрудничество „Един пояс, един път“. От името на китайското правителство и народ, както и от свое име бих искал да кажа сърдечно „Добре дошли“ на всички гости!
Тази година се навършват 10 години от предложението ми за инициативата „Един пояс, един път“.
Водещото направление на тази инициатива е да се извлече поука от древния Път на коприната, да се приеме взаимносвързаността като основна линия и да се засилят политическата комуникация, свързаността, безпрепятствената търговия, финансовата интеграция и връзките между хората от различни държави, така че да се влее нов импулс в световния икономически растеж и да се отворят нови пътища за глобално развитие. Да се създаде ново пространство за изграждане на платформа за международно икономическо сътрудничество.
През последните 10 години ние се придържахме към първоначалните си стремежи и работихме ръка за ръка,
за да популяризираме международното сътрудничество „Един пояс, един път“, да вървим напред и да постигаме ползотворни резултати.
Сътрудничеството по „Един пояс, един път“ се простира от Евразийския континент до Африка и Латинска Америка. Повече от 150 държави и повече от 30 международни организации са подписали документи за сътрудничество
за съвместно изграждане на „Един пояс, един път“, проведени са три големи международни форума на върха по темата и са създадени 20 многостранни платформи за сътрудничество в множество професионални области.
Сътрудничеството по инициативата се разшири от твърда към мека свързаност. Обширните консултации, съвместният принос и споделените ползи, откритостта, екологичността и високите стандарти, които са от полза за поминъка и устойчивостта на хората от много страни, се превърнаха във важни ръководни принципи за висококачествено съвместно изграждане на инициативата.
През последните 10 години ние се ангажирахме да изградим глобална взаимносвързана мрежа, обусловена като носеща структура от икономически коридори, с основни канали и информационни магистрали.
Разчитахме на железопътни линии, магистрали, летища, пристанища и тръбопроводни мрежи, покриващи земя, море, космос и интернет, и ефективно насърчихме циркулацията на стоки, капитали, технологии и персонал от различни страни. Това популяризира древния Път на коприната, който е продължил хиляди години, за да се възроди днес, в новата ера.
Водноелектрическите централи, вятърните и фотоволтаичните електроцентрали, нефтопроводите, газопроводите и все по-интелигентните и достъпни мрежи за пренос на електроенергия вече отстраниха недостига на енергия като пречка за развитието. Това позволява на развиващите се страни да реализират мечтите си за зелено и нисковъглеродно развитие.
Модерните летища и терминали, гладките пътища и нарастващите паркове за икономическо и търговско индустриално сътрудничество създадоха нови икономически коридори, стимулираха нови двигатели на растежа и се превърнаха в бизнес маршрути и станции в новата ера.
Вълнуващи културни фестивали, панаири, изложби, уникални проекти за културен обмен като Luban Workshop, Silk Road Family, Bright Journey и непрекъснато задълбочаващия се обмен между неправителствени организации, мозъчни тръстове, медии и младежи играят важна роля в развитите на инициативата за Пътя на коприната от новата ера.
След избухването на епидемията от COVID-19 „Един пояс, един път“ се превърна в път към живота и здравето. Китай е предоставил десетки милиарди маски и 2,3 милиарда дози ваксини на различни страни, като си е сътрудничил с повече от 20 държави за производството на ваксини, като дава своя уникален принос в борбата срещу епидемията.
Дами и господа,
приятели!
Постиженията през последните 10 години са ценни, а опитът си струва да се обобщи.
Ние дълбоко осъзнаваме, че човечеството е взаимозависима общност със споделено бъдеще. Когато светът е добър, Китай ще бъде добър; когато Китай е добър, светът ще бъде по-добър.
Чрез съвместното изграждане на „Един пояс и един път“ вратата на Китай към външния свят се отваря все по-широко.
Китай вече е основният търговски партньор на повече от 140 държави и региони и основен източник на инвестиции за все по-голям брой страни. Както чуждестранните инвестиции на Китай, така и чуждестранните инвестиции в Китай демонстрират приятелство и сътрудничество, както и увереност и надежда.
Осъзнаваме също, че само взаимно печелившото сътрудничество може да постигне страхотни постижения.
Докато всички държави имат желание да си сътрудничат и да координират действията си, естествените пропасти могат да бъдат затворени, „държавите без излаз на море“ могат да станат „държави, свързани със сушата“, а низините на развитие могат да се превърнат във висини на просперитета. Държавите с по-бързо икономическо развитие трябва да подкрепят партньори, които временно изостават. Докато всички се възприемат като приятели и партньори, които се уважават и взаимно подкрепят, подаряването на рози на другите ще остави дълготраен аромат в ръцете ви, а постигнатото от другите също ще помогне и на вас самите.
Ние дълбоко осъзнаваме, че духът на Пътя на коприната към мир и сътрудничество, откритост и приобщаване, взаимно обучение и взаимна изгода е най-важният източник на сила за съвместно изграждане новия свят.
10-годишната история доказа, че съвместното изграждане на „Един пояс, един път” стои от правилната страна на историята, отговаря на логиката на прогреса на времето и следва правилния път в света. Трябва да запазим решимост и спокойствие дори когато летим през хаотични облаци и с отговорно отношение към историята, хората и света, трябва да работим заедно, за да отговорим на различни глобални рискове и предизвикателства и да създадем свят на мир, развитие, сътрудничество и печалба за бъдещите поколения.
Дами и господа,
приятели!
В момента промените в света, епохите и историята се развиват по безпрецедентен начин. Китай всеобхватно напредва с великата кауза за изграждане на силна държава и възраждане на нацията с модернизация в китайски стил. Това, което преследваме, не е само модернизацията на Китай, но очакваме с нетърпение да работим с други страни, включително развиващите се държави, за да реализираме модернизацията заедно.
Тук бих искал да обявя осемте действия на Китай в подкрепа на висококачественото съвместно изграждане на инициативата „Един пояс, един път“:
1. Изграждане на триизмерна взаимносвързана мрежа по протежение на инициативата „Един пояс, един път“.
Китай ще ускори висококачественото развитие на влаковете Китай – Европа, ще участва в изграждането на Транскаспийския международен транспортен коридор, ще бъде домакин на Форума за международно сътрудничество Китай – Европа и ще работи с всички страни за изграждането на нов логистичен канал за Евразийския континент, поддържан от директен железопътен и магистрален транспорт.
Активно насърчаваме интегрираното развитие на пристанищата, корабоплаването и търговията по морския „Път на коприната“ и ускоряваме изграждането на новия сухопътно-морски коридор, както и въздушния.
2. Подкрепа в изграждането на отворена световна икономика.
Китай ще създаде пилотна зона за сътрудничество в електронната търговия по „Пътя на коприната“ и ще договори споразумения за свободна търговия и споразумения за защита на инвестициите с още повече страни. Китай ще провежда Global Digital Trade Expo всяка година. През следващите пет години (2024 – 2028) обемът на вноса и износа на търговия със стоки и услуги от Китай се очаква да надхвърли общо 32 трилиона щатски долара.
3. Осъществяване на практическо сътрудничество.
Китай ще координира насърчаването на забележителни „малки, но красиви“ проекти за препитание на хората. Китайската банка за развитие и Експортно-импортната банка на Китай ще създадат прозорец за финансиране от 350 милиарда юана, а Фондът за „Пътя на коприната“ ще добави 80 милиарда юана нови средства в подкрепа на съвместното изграждане на проектите по инициативата чрез пазарно ориентиран и комерсиален начин.
Конференцията на предприемачите, проведена по време на този форум на върха, постигна споразумение за сътрудничество по проекти на стойност 97,2 милиарда щатски долара. Китай също така ще изпълни 1000 малки проекта за подпомагане на прехраната, ще насърчи и китайско-чуждестранното професионално образователно сътрудничество.
4. Насърчаване на зеленото развитие.
Китай ще продължи да задълбочава сътрудничеството в зелената инфраструктура, зелената енергия, екологичния транспорт и други области, ще увеличи подкрепата за Международния алианс за зелено развитие „Един пояс, един път“ и ще изгради фотоволтаичен индустриален диалог и механизъм за обмен, както и екологична и нисковъглеродна експертна мрежа.
5. Насърчаване на научни и технологични иновации.
Китай ще продължи да изпълнява плана за действие за научни и технологични иновации „Един пояс, един път“, ще проведе първата конференция за обмен на наука и технологии по едноименната тема, ще разшири броя на съвместните лаборатории, изградени с всички страни, до 100 през следващите пет години, и активно ще подкрепя млади учени от цял свят да дойдат в Китай за краткосрочна работа. Китай ще предложи глобална инициатива за управление на изкуствения интелект на този форум и има желание да засили обмена и диалога с други страни, за да насърчава съвместно здравословното, организирано и безопасно развитие на глобалния изкуствен интелект.
6. Активна подкрепа на обмена между хората.
Китай ще проведе Форума Liangzhu, за да задълбочи цивилизования диалог със страните, съвместно изграждащи „Един пояс, един път“. На базата на Международния театър, фестивала на изкуствата, музея, художествената галерия и библиотечния алианс на „Пътя на коприната“ беше създаден и Алиансът на туристическите градове по маршрута.
7. Изграждане „Път на почтеност“.
Китай ще работи със своите партньори за оповестяване на постиженията и перспективите за цялостно строителство на инициативата, за създаване система за оценка на целостта и съответствието, както и за сътрудничество с международни организации за осъществяване на инициативата „Изследване и обучение за почтеност“.
8. Подобряване механизма за международно сътрудничество „Един пояс, един път“.
Китай ще засили изграждането на многостранни платформи за сътрудничество със страните, участващи в инициативата в областта на енергетиката, данъчното облагане, финансите, зеленото развитие, намаляването на бедността, борбата с корупцията, мозъчните тръстове, медиите, културата и други области, както и ще продължи провеждането на форуми на върха за международно сътрудничество „Един пояс, един път“ и ще създаде секретариат за едноименния форум.
Дами и господа,
приятели!
Десет години вятър и дъжд, десет години пролет и есен. Съвместното изграждане на „Един пояс, един път“ стартира от Китай, а резултатите и възможностите принадлежат на света. Нека имаме предвид очакванията на хората, смело да поемем историческото бреме, да сме в крак с пулса на времето, да градим върху миналото и да вървим смело напред. Да задълбочаваме международното сътрудничество по „Един пояс, един път“ и да приветстваме новото развитие на по-високо качество и по-високите нива в съвместното изграждане. Да насърчаване модернизацията на всички страни по света и изграждането на свят – отворен, приобщаващ, взаимосвързан и с общо развитие, и съвместното изграждане на общност със споделено бъдеще за човечеството!