Хаос с е-рецептите
Пациенти настояват да се ревизира решението и да се издават и хартиени рецепти
Неуредиците с електронните рецепти могат да доведат буквално до крайни ситуации с болните. Пациентските организации реагираха остро на хаоса, предизвикан от проблемите с е-рецептите.
От “Заедно с теб” настояват да се преразгледа спешно решението на Министерството на здравеопазването и да се издават, освен електронни, и хартиени рецепти, докато се изчистят всички проблеми.
“Въвеждането на електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет от 16 октомври 2023 г. внесе хаос както сред лекарите, които издават рецептите, така и сред пациентите, които спешно се нуждаят от лекарствата”, казват от “Заедно с теб”. Организациите алармират, че в момент, когато заради грипния сезон има нужда от антибиотично лечение, пациентите остават без такова само защото системата не работи.
Причините са хаос с кодове на лекарства и амбулаторни листове, сривове в компютърната система, липса на софтуер или актуализиран такъв при лекарите, които издават електронна рецепта, а оттам и невъзможност на пациентите да закупят необходимите им лекарства за лечение.
“Електронната рецепта в момента е голям проблем както за личните лекари, така и за лекарите и медицинските центрове, които нямат договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), защото те не разполагат с необходимия софтуер и така се създава неконкурентна среда.
Такива пациенти се тласкат към лекари, които имат договори с НЗОК, за да могат да си получат електронните рецепти, а ако пациент е избрал да си плати прегледа и да отиде при лекар, на когото има доверие, не може да го направи. Така се нарушават и конкурентните принципи, и правата на пациентите”, казват още от “Заедно с теб”, пише БГНЕС.
Някои държави от ЕС вече са въвели оперативно съвместими системи за електронни рецепти. Например електронните рецепти, издадени във Финландия, могат да се използват в Хърватия, Естония и Португалия, без да е необходимо копие на хартиен носител.
Трансграничната електронна рецепта дебютира през 2019 г. първо чрез възможността лекарства в аптеки в Естония да бъдат купувани с финландска рецепта.
И в двете страни електронните рецепти са въведени през 2010 г., а във Финландия от 2017 г. е единственият начин за изписване на лекарства. Проучване сред фармацевти от двете страни сочи, че според тях електронните рецепти са подобрили достъпа до лекарства, въпреки докладвани грешки в рецептите и технически проблеми на системата.
В Германия изтича 3-месечният тестови период, като там електронният документ е въведен за всички лекарствени средства, заяви пред “Нова телевизия” ръководителят на лаборатория по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев. “Държавните здравни каси, които са най-големият застраховател в Германия, изписват най-евтините генерици и по този начин се пестят пари”, допълни медикът. “Швейцария все още използва хартиени рецепти, но те се сканират и дигитализират”, подчерта д-р Илиев. Документите там се съхраняват в архив.
От Европейския съюз препоръчват при издадена електронна рецепта пациентът да поиска хартиено копие, ако възнамерява да използва рецептата в друга страна от ЕС, тъй като електронната рецепта може да е недостъпна извън съответната страна.
По-отдавна въведената възможност лекарства да бъдат купени с хартиена рецепта в друга държава членка се оказва недостатъчно ефективна.
В доклад, публикуван през 2012 г., е отчетено, че трансграничните хартиени рецепти са между 0.02% и 0.04% от всички рецепти, отпускани в ЕС.
Докладът също така казва, че около 55% от предоставените чуждестранни хартиени рецепти не са били отпуснати веднага.
1 Коментари
[…] Още по темата: Хаос с е-рецептите […]
Коментарите са затворени