Вицепрезидентът Йотова разговаря с председателя на унгарския парламент
Ласло Кьовер постави въпроса за увеличените от българска страна транзитни такси за пренос на природен газ през България. Той определи това решение като неочаквана и неприятелска стъпка
Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря в Будапеща с председателя на унгарския парламент Ласло Кьовер. Вицепрезидентът е на посещение в Унгария по повод Деня на българо-унгарското приятелство, който се отбелязва днес. Ласло Кьовер изтъкна традиционно добрите отношения между двете страни и двата народа и посочи, че Унгария има такъв празник само с България и Полша. Той призова за по-активно сътрудничество между унгарския и българския парламент, тъй като последната среща между техните председатели е била през 2007 г.
Вицепрезидентът подчерта отличното двустранно сътрудничество на всички нива, като отбеляза, че Унгария е един от най-големите инвеститори в България. Илияна Йотова благодари на унгарската държава за сериозната, последователна и много успешна политика за различните етнически общности. „Един от примерите за успешни резултати в съвместната ни работа е изграждането на Български културно-образователен център в Будапеща, който се очаква да бъде открит в навечерието на 24 май догодина“, посочи вицепрезидентът. В срещата между Йотова и Кьовер участваха българският застъпник в унгарския парламент Симеон Варга и Данчо Мусев – председател на Българското републиканско самоуправление.
Българският вицепрезидент и председателят на унгарския парламент обсъдиха редица европейски теми и двустранните контакти в европейски контекст. Йотова благодари за твърдата подкрепа на Унгария за членството на България в Шенген, както и за охраната на българо-турската граница. Като незадоволителна определи вицепрезидентът общоевропейската политика по миграция. „Вече девета година ЕС не може да реши проблема с миграцията. Вземат се решения, несправедливи за страни по външната граница на съюза, каквато е България“, посочи Йотова.
Обща беше позицията за двойните стандарти в Европейския съюз и развитието на Европа на няколко скорости. „Това води до ръст на евроскептицизма в европейските общества. В навечерието на европейските избори през 2024 г. трябва да проведем сериозен дебат каква Европа искаме“, заяви вицепрезидентът.
Ласло Кьовер постави пред Илияна Йотова въпроса за увеличените от българска страна транзитни такси за пренос на природен газ през България. Той определи това решение като неочаквана и неприятелска стъпка, която сериозно повдига въпроса за енергийната сигурност на Унгария, при това в навечерието на зимата. Вицепрезидентът Йотова припомни вчерашната остра реакция на държавния глава Румен Радев за решението на българския парламент и правителство. „За президентската институция е изключително важно България да гарантира собствената си и на Европа енергийна сигурност“, посочи Илияна Йотова и припомни, че в средата на септември в присъствието на президента Румен Радев и унгарския премиер Виктор Орбан беше подписан меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на доставките и търговията с втечнен природен газ между компаниите „Булгаргаз“ и MVM CEEnergy.
„Възможно е решението за увеличените транзитни такси да има негативни последствия за България във вътрешен план, както и нарушения, свързани с общностното законодателство“, посочи Йотова. Тя изрази надежда, че след разумна преценка и чрез разговори, както подобава на две партньорски и приятелски държави, възникналите проблеми могат да бъдат решени.
Вицепрезидентът Илияна Йотова чества заедно с българите в Унгария Деня на българо-унгарското приятелство – 19 октомври, когато Българската православна църква почита св. Иван Рилски. „В днешния труден свят имаме нужда да черпим от мъдростта на св. Иван Рилски, неговата философия да бъде наш ориентир в кризите. Имаме дълг и отговорност пред нашите деца – да им осигурим мир, спокойствие и възможност да растат щастливи и да се развиват“, се обърна вицепрезидентът към българите, стекли се в българския православен храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Будапеща.
Йотова изтъкна дългите връзки между българския и унгарския народ още от ранното Средновековие. „И двата народа сме възпитани в най-ценните човешки добродетели – когато приятелят изпадне в беда, да си първият, който да му подадеш ръка. Така възпитаваме и децата си“, подчерта вицепрезидентът.
В приветствието си Илияна Йотова цитира мисъл на големия унгарски революционер и поет Шандор Петьофи, от чието рождение тази година се отбелязват 200 години. „Този, който гледа в миналото, вижда бъдещето така, както високото небе се вижда в отражението на дълбоката вода“, казва Петьофи. Аз я разчитам така – за да вървим успешно заедно напред, трябва да знаем своите корени, да искаме да се вгледаме и научим уроците от миналото, за да не повтаряме неговите грешки. Трябва повече хора да препрочитат тази мисъл на Петьофи“, посочи вицепрезидентът.
„Когато дошли българските градинари тук, заварили една пустееща земя. Само след няколко години тези хора превърнали тази земя в райски градини. Преданията говорят за самодивски градини“, акцентира Йотова върху историята на българската емиграция в Унгария. Тя благодари на българите, че далеч от родината пазят своята идентичност и се радват на голямо уважение в унгарското общество. Вицепрезидентът цитира думи на градинаря Лазар Иванов от Тетевен, който преди над 100 години създава Дружеството на българите в Унгария – най-старото българско сдружение в Европа. „Бъдещето се гради не само с мотика, а с вяра в Бога и с отворени очи. А очите се отварят от науката“. Бъдещето е в образованието, културата и духовността. Българският народ и българската държава са създадени от писменост, книжовност, духовност. Вкорененото ни чувство за единство ни крепи през вековете, независимо къде се намираме по света“, заяви Йотова. Тя специално благодари на българския застъпник в унгарския парламент Симеон Варга, на председателя на Българското републиканско самоуправление Данчо Мусев, на председателя на Дружеството на българите в Унгария Димитър Иванов. Вицепрезидентът увери българите в подкрепата на българската държава.
Илияна Йотова беше и в град Естергом, където за кратко през 12 век са били мощите на св. Иван Рилски. Там положи цветя пред паметната плоча на св. Иван Рилски в базиликата в града и откри документална фотоизложба „Сърцето на България. Шедьоври от Рилската света обител“. В честването участва и Миклош Шолтес – държавен секретар по църковните, малцинствените и гражданските въпроси в кабинета на министър-председателя на Унгария.